Tom Cruise vdechne život Mumii. Už dávno není směšný, jeho kaskadérské kousky si zaslouží respekt

Martin Svoboda Martin Svoboda
20. 4. 2017 14:36
Klasická série Mumie se vrací s Tomem Cruisem v čele. Studio Universal hodlá oživit svůj hororový filmový vesmír a konkurovat tak komiksům a sci-fi. Spíš než strašit chce ale podle upoutávek ohromovat velkolepou destrukcí a odhodlaným Cruisem, který jistě opět vymyslí nějaký šílený kaskadérský kousek.
Podívejte se na trailer Mumie (s českými titulky) | Video: CinemArt

Vybudovat "filmový vesmír", tedy síť relativně samostatných filmů odehrávajících se ve stejném fikčním světě, je v současnosti snem každého velkého studia.

Nejčistšími příklady jsou komiksové filmy Marvelu a Star Wars. Podobný princip ale naplňuje i aktuální King Kong provázaný s Godzillou z roku 2014, který míří k dalším společným dílům.

Klasické hollywoodské studio Universal si vytyčilo dosáhnout téhož se svou plejádou hororových klasik. Jeho Dracula, Vlkodlak, Frankenstein a Neviditelný muž patří k nezapomenutelným klasikám žánru, jež se pevně zapsaly do popkultury.

Producenti Universalu byli dokonce napřed, o sjednocení se pokusili už v roce 2004, kdy Hugh Jackman coby Van Helsing bojoval proti Draculovi a Frankensteinovi. Tehdy bez většího zájmu. Řadu spin-offů nabídlo i kultovní studio Hammer, jež od 50. let nabízelo k nelibosti Universalu vlastní adaptace slavných hororových románů, což vedlo k sérii soudních sporů.

Víc zábavy než strachu?

Základním kamenem nového světa bude chystaná Mumie s Tomem Cruisem. Půjde o další obrodu po klasické sérii ze třicátých let, Hammer verzi ze šedesátých let a naposledy sérii započaté v roce 1999 filmem s Brandonem Fraserem a Rachel Weisz, který režíroval Stephen Sommers. 

Režisér Alex Kurtzman, známý spíš jako rozporuplný scenárista Transformerů a nového Star Treku (scénář k Mumii však nepsal), následuje podle upoutávek poslední zmíněnou sérii, kdy Sommersova vize posunula horor spíše k strašidelnému, ale většinou zábavnému blockbusteru, jenž vsází na opulentní triky a zběsilou akci.

Starodávná egyptská čarodějka (Sofia Boutella) ožije v současnosti a svou moc se rozhodne užít k ovládnutí a zničení světa. Využívat k tomu bude Toma Cruise, který v Egyptě objevil její tělo a zemřel během letecké nehody, když ji dopravoval z Afriky. Čarodějka Cruise ze zatím nejasného důvodu oživí, ale on se ji rozhodně zastavit. Alespoň takový příběh naznačují trailery.

Tom v ráži

V neposlední řadě bude Mumie další z nádob, kterou Tom Cruise naplní svými ambicemi. Je známý tím, že si osobně vymýšlí a realizuje ty nejšílenější kaskadérské kousky, ať už slaňuje nejvyšší stavbu světa, nebo se zvenčí drží startujícího letadla.

Ve chvíli, kdy zastává i roli producenta, tedy předně v případě série Mission: Impossible, se celý film mění v záminky, jak se předvést další řadou šílených fyzických výkonů. Ne že by jako Jackie Chan dokázal se svým tělem výrazně nevídané kousky, jde spíš o jeho odhodlanost a výdrž, s jakou za dvě hodiny odmítá zastavit a oddechnout si i ve svých pětapadesáti letech.

Cruise je tím i terčem humoru. Kompenzuje si posměch za sounáležitost se scientologickou církví nebo svou relativně nízkou výšku 170 centimetrů, kvůli níž musí režiséři užívat kamerových triků, aby ho vizuálně srovnali s hereckými kolegy? Do hlavy mu nikdo nevidí, ale přinejmenším internet se tou představou mnohdy baví.

Zároveň se mu však podařilo nebýt směšný. Jeho nasazení si zaslouží respekt, a i když jeho pachtění občas vyvolá úsměv, zároveň Cruise budí sympatie a publikum je na jeho další kousky zvědavé.

Universal sice jistě nestojí o to, aby se začátek jeho nového filmového vesmíru stal výhradně Cruiseovou atrakcí, ale sázka na jeho osobní kouzlo a pár dalších kaskadérských kousků se mu nejspíš vyplatí. Mumie přijde do českých kin 8. června.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy