Tom Cruise vdechne život Mumii. Už dávno není směšný, jeho kaskadérské kousky si zaslouží respekt

Martin Svoboda Martin Svoboda
20. 4. 2017 14:36
Klasická série Mumie se vrací s Tomem Cruisem v čele. Studio Universal hodlá oživit svůj hororový filmový vesmír a konkurovat tak komiksům a sci-fi. Spíš než strašit chce ale podle upoutávek ohromovat velkolepou destrukcí a odhodlaným Cruisem, který jistě opět vymyslí nějaký šílený kaskadérský kousek.
Podívejte se na trailer Mumie (s českými titulky) | Video: CinemArt

Vybudovat "filmový vesmír", tedy síť relativně samostatných filmů odehrávajících se ve stejném fikčním světě, je v současnosti snem každého velkého studia.

Nejčistšími příklady jsou komiksové filmy Marvelu a Star Wars. Podobný princip ale naplňuje i aktuální King Kong provázaný s Godzillou z roku 2014, který míří k dalším společným dílům.

Klasické hollywoodské studio Universal si vytyčilo dosáhnout téhož se svou plejádou hororových klasik. Jeho Dracula, Vlkodlak, Frankenstein a Neviditelný muž patří k nezapomenutelným klasikám žánru, jež se pevně zapsaly do popkultury.

Producenti Universalu byli dokonce napřed, o sjednocení se pokusili už v roce 2004, kdy Hugh Jackman coby Van Helsing bojoval proti Draculovi a Frankensteinovi. Tehdy bez většího zájmu. Řadu spin-offů nabídlo i kultovní studio Hammer, jež od 50. let nabízelo k nelibosti Universalu vlastní adaptace slavných hororových románů, což vedlo k sérii soudních sporů.

Víc zábavy než strachu?

Základním kamenem nového světa bude chystaná Mumie s Tomem Cruisem. Půjde o další obrodu po klasické sérii ze třicátých let, Hammer verzi ze šedesátých let a naposledy sérii započaté v roce 1999 filmem s Brandonem Fraserem a Rachel Weisz, který režíroval Stephen Sommers. 

Režisér Alex Kurtzman, známý spíš jako rozporuplný scenárista Transformerů a nového Star Treku (scénář k Mumii však nepsal), následuje podle upoutávek poslední zmíněnou sérii, kdy Sommersova vize posunula horor spíše k strašidelnému, ale většinou zábavnému blockbusteru, jenž vsází na opulentní triky a zběsilou akci.

Starodávná egyptská čarodějka (Sofia Boutella) ožije v současnosti a svou moc se rozhodne užít k ovládnutí a zničení světa. Využívat k tomu bude Toma Cruise, který v Egyptě objevil její tělo a zemřel během letecké nehody, když ji dopravoval z Afriky. Čarodějka Cruise ze zatím nejasného důvodu oživí, ale on se ji rozhodně zastavit. Alespoň takový příběh naznačují trailery.

Tom v ráži

V neposlední řadě bude Mumie další z nádob, kterou Tom Cruise naplní svými ambicemi. Je známý tím, že si osobně vymýšlí a realizuje ty nejšílenější kaskadérské kousky, ať už slaňuje nejvyšší stavbu světa, nebo se zvenčí drží startujícího letadla.

Ve chvíli, kdy zastává i roli producenta, tedy předně v případě série Mission: Impossible, se celý film mění v záminky, jak se předvést další řadou šílených fyzických výkonů. Ne že by jako Jackie Chan dokázal se svým tělem výrazně nevídané kousky, jde spíš o jeho odhodlanost a výdrž, s jakou za dvě hodiny odmítá zastavit a oddechnout si i ve svých pětapadesáti letech.

Cruise je tím i terčem humoru. Kompenzuje si posměch za sounáležitost se scientologickou církví nebo svou relativně nízkou výšku 170 centimetrů, kvůli níž musí režiséři užívat kamerových triků, aby ho vizuálně srovnali s hereckými kolegy? Do hlavy mu nikdo nevidí, ale přinejmenším internet se tou představou mnohdy baví.

Zároveň se mu však podařilo nebýt směšný. Jeho nasazení si zaslouží respekt, a i když jeho pachtění občas vyvolá úsměv, zároveň Cruise budí sympatie a publikum je na jeho další kousky zvědavé.

Universal sice jistě nestojí o to, aby se začátek jeho nového filmového vesmíru stal výhradně Cruiseovou atrakcí, ale sázka na jeho osobní kouzlo a pár dalších kaskadérských kousků se mu nejspíš vyplatí. Mumie přijde do českých kin 8. června.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Corbyn by prý při novém referendu o brexitu zůstal neutrální

V případě referenda o brexitové dohodě vyjednané vládou Labouristické strany by její lídr Jeremy Corbyn zaujal neutrální stanovisko a neprosazoval žádnou ze dvou možností. Britský opoziční předák dnes tento svůj záměr potvrdil v debatě s občany, kterou vysílala BBC. Před asi 150 diváků postupně předstoupili lídři čtyř nejsilnějších politických stran a museli se vypořádat s těžkými otázkami i bezprostředními reakcemi publika. Předseda britské vlády Boris Johnson řekl, že bez dokončení brexitu nelze skutečně oživit ekonomiku Británie.

Labourista Corbyn čelí dotazům ohledně svého názoru na vystoupení z Evropské unie dlouhodobě a kvůli nejasným vyjádřením je terčem kritiky a posměchu ze strany vládních konzervativců. Ačkoli dnes neřekl, zda odchod své země z EU v principu podporuje, či nikoli, podle britských médií poprvé jasně řekl, jak by se zachoval v případě referenda o svém brexitovém plánu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Neymar se po výletu na Davis cup vrátil do sestavy PSG

Brazilský útočník Neymar se po delší zdravotní pauze vrátil na hřiště, odehrál 65 minut a pomohl fotbalistům Paris St. Germain k domácí ligové výhře 2:0 nad Lille. Obhájci titulu po ní vedou tabulku s náskokem 11 bodů.

Nejdražší hráč světa Neymar nastoupil poprvé od zranění stehna z říjnové reprezentační přípravy. Kouč Thomas Tuchel ho zařadil do základní jedenáctky i přesto, že Neymar v týdnu o své vůli odletěl na finálový turnaj tenisového Davisova poháru. V úterý večer v Madridu sledoval zápas světové jedničky Rafaela Nadala.

Neymar byl na hřišti u obou branek PSG, které v prvním poločase vstřelili Mauro Icardi a Ángel di María. V 65. minutě ho vystřídal Kylian Mbappé.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Americký regulátor označil čínské firmy Huawei a ZTE za ohrožení národní bezpečnosti

Americká Federální komise pro spoje (FCC) dnes jednohlasně označila čínské firmy Huawei a ZTE za ohrožení národní bezpečnosti. Největšími klienty těchto firem jsou v USA hlavně venkovští operátoři, kteří při nákupu produktů a služeb Huawei a ZTE nemohou napříště využít prostředky z vládního fondu, jenž má k dispozici 8,5 miliardy dolarů (bezmála 197 miliard Kč). Telekomunikační regulátor navrhuje, aby se čínské vybavení stávajících telekomunikačních sítí nahradilo, informovala agentura Reuters.

Jde o poslední z řady kroků americké vlády, jejichž cílem je zamezit nákupu vybavení od Huawei a ZTE. Konečné nařízení jejich vybavení ze sítí odstranit se podle Reuters očekává nejdříve příští rok. Huawei krok FCC považuje za nezákonný a komisi žádá, aby rozhodnutí "založené na iracionálních spekulacích a dohadech" znovu zvážila.

před 5 hodinami

Airbnb mimo USA a Čínu měla loni zisk 46 milionů USD

Aktivity Airbnb mimo Spojené státy a Čínu loni vykázaly zisk 46,47 milionu USD (1,1 miliardy Kč) ve srovnání se ztrátou 97,22 milionu USD v předchozím roce. Uvádí to zpráva, kterou firma zprostředkovávající ubytování v soukromí předložila úřadům v Irsku a jejíž obsah dnes zveřejnila. Výnosy, které tvoří poplatky vybrané Airbnb, nikoliv celkové peníze vybrané od hostů, se zvýšily o více než 35 procent na 2,42 miliardy USD (56 miliard Kč).

Další zprávy