Kaskadér Tom Cruise. Při natáčení Mission: Impossible jako první herec provedl výškový seskok Halo

Reuters Kultura Reuters, Kultura
7. 6. 2018 12:20
Při běžném skydivingu lidé skáčou z letadla ve výšce 4000 metrů. Pětapadesátiletý Tom Cruise nyní jako první herec v historii provedl seskok z výšky 7,6 kilometru.
Pár vteřin před Tomem Cruisem ze stejného letadla vyskočil kameraman. | Video: Paramount Pictures

Američan Tom Cruise už kvůli svým akčním filmovým rolím skákal z budov, lezl na nejvyšší mrakodrap světa Burdž Chalífa, zvenčí se přidržoval vzlétajícího letadla a pod vodou vydržel nedýchat prý až po dobu šesti minut.

Teď si může připsat další prvenství - stal se prvním hercem, který na kameru provedl výškový seskok Halo. Ten v 60. letech minulého století vymyslelo americké letectvo.

Jedná se o speciální typ seskoku, jejž zpravidla provádějí cvičení příslušníci speciálních sil ve chvíli, kdy potřebují utajit svou přítomnost před nepřítelem.

Samotný skok se ve špionážních filmech objevuje často, vždy ho ale prováděli kaskadéři.

Pětapadesátiletý Cruise seskok provedl při natáčení filmu Mission: Impossible - Fallout, tedy chystaného šestého dílu velkorozpočtové akční ságy, ve které už od roku 1996 hraje agenta Ethana Hunta.

Před světovou premiérou, chystanou na příští měsíc, nyní producenti zveřejnili video, ve kterém Cruise za úsvitu vyskočí ze dveří nákladového prostoru letadla ve výšce 7600 metrů a klesá volným pádem až do výšky zhruba 600 metrů, kde konečně otevře padák.

Při běžném skydivingu se většinou skáče nanejvýš z výšky 4000 metrů a padák se otevírá zhruba po minutě volného pádu.

Výškový seskok Halo je nebezpečný mimo jiné tím, že v člověku může podnítit takzvanou kesonovou nemoc, postihující osobu vystavenou snížení okolního tlaku. Aby pád v rychlosti 320 kilometrů za hodinu ustál, Cruise přes rok cvičil ve speciálním, pro potřeby filmařů postaveném větrném tunelu, kde provedl přes 100 přípravných seskoků.

Celou dobu měl také na hlavě zvláštní přilbu uzpůsobenou náročnosti skoku, jenž vyžaduje kyslíkovou masku.

Pár vteřin před Cruisem ze stejného letadla vyskočil kameraman. Herec musel padat tak, aby mu byl co nejblíž a přitom o sebe nezavadili.

Při natáčení filmu Mission: Impossible - Fallout už se přitom Cruise vloni zranil. Během jiného kaskadérského kousku skočil z jedné budovy na druhou a zlomil si kotník. Natáčení kvůli tomu muselo být posunuto o devět týdnů.

"Ve světě, jemuž vládnou velkolepé trikové scény, diváci poznají, co se natáčelo před zelenou plochou, později v počítači překreslenou na umělé digitální pozadí, a který kaskadérský kousek byl naopak opravdový. A protože ty Tomovy jsou skutečné a on při nich prožívá skutečné napětí, diváci to poznají," vysvětlil už před časem David Ellison z produkční společnosti Skydance Media, proč Cruise trvá na tom, že kaskadérské kousky provádí sám.

"Díky tomu, že jsou triky skutečné, se lidé s postavou Ethana Hunta ztotožní. Zažívají totéž co on. A právě proto Tom ty kousky dělá: aby diváky pobavil a aby film lépe působil," dodal Ellison.

Česká kina začnou film Mission: Impossible - Fallout promítat 2. srpna, do distribuce jej uvede CinemArt.

Při natáčení předešlého dílu jménem Rogue Nation se Tom Cruise přidržoval vzlétajícího Airbusu. | Video: Skydance Productions
 

Právě se děje

před 7 minutami

NATO chce chránit družice. Země schválily vznik vesmírného centra na základně v německém Ramsteinu

Severoatlantická aliance vybuduje nové středisko vesmírných operací na základně v německém Ramsteinu. Shodli se na tom dnes ministři obrany NATO, kteří debatovali o možnostech zlepšení ochrany aliančních satelitů před možnými útoky protivníků. Zástupci spojeneckých vlád během videokonference také potvrdili závazky svých zemí zvyšovat obranné výdaje, které by podle dlouhodobého plánu měly do roku 2024 dosáhnout dvou procent hrubého domácího produktu členských států.

"Loni jsme vyhlásili vesmír za další operační doménu NATO. Dnes jsme podnikli další významný krok," řekl novinářům po jednání generální tajemník aliance Jens Stoltenberg. Lídři spojeneckých zemí se už v prosinci shodli, že po zemi, vodě, vzduchu a kyberprostoru bude aliance provádět společné operace i na oběžné dráze.

V novém středisku při letecké základně v Německu by měli působit vojenští experti, kteří budou poskytovat podporu budoucím vesmírným aktivitám aliance. K ochraně satelitů by měli přispět například vyhodnocováním možných hrozeb a poskytováním informací o tom, jak jim čelit.

Zdroj: ČTK
před 22 minutami

Centrální bankéři jsou v pasti, cena zlata bude do konce desetiletí 2,5krát vyšší, soudí ekonom

Cena zlata bude zřejmě dál růst. Do konce tohoto desetiletí dosáhne 4800 dolarů za unci, zvýší se tedy dvaapůlkrát proti dnešní hodnotě. Na konferenci Vyšehradské fórum to dnes řekl rakouský ekonom společnosti Incrementum AG Ronald-Peter Stoeferle.

Centrální bankéři po celém světě jsou podle Stoeferleho chyceni v pasti nulových úrokových sazeb. Globální předlužení a nedostatek prostoru pro zvyšování sazeb jsou nejdůležitějšími faktory ovlivňujícími cenu zlata, uvedl ekonom. Představitele vídeňské ekonomické školy znepokojuje vývoj v posledních letech, zejména růst globálního dluhu a extrémní měnová opatření přijatá centrálními bankami. "Systém nekrytých úvěrových peněz coby základ dnešní ekonomiky není udržitelný. Při investování by se lidé měli dívat za horizont současného měnového systému," vysvětlil Stoeferle.

Takzvaná rakouská škola vychází z ekonomického a sociálního myšlení, které se nezaměřuje na matematické modely. Ekonomiku nevidí pouze jako objekt státněpolitické regulace a centrální kontroly.

"Rakouská ekonomická škola nevychází z fiktivního 'homo economicus', ale bere v úvahu všechny relevantní parametry reálného světa, vychází z povahy a psychologie lidské činnosti. Většina zemí světa jde přesně opačným směrem, tedy více intervencí, méně kapitalismu na volném trhu, více inflace," upozornil Stoeferle.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Martin dosáhl na Vueltě po dvou třetích místech etapového triumfu

Třetí etapu cyklistické Vuelty těsně vyhrál irský závodník Daniel Martin ze stáje Israel Start-Up Nation před Slovincem Primožem Rogličem. Obhájce loňského prvenství Roglič, který hájí barvy týmu Jumbo-Visma, udržel červený dres pro vedoucího jezdce celkového pořadí. Devětačtyřicátý byl Jan Hirt, Zdeněk Štybar obsadil 125. místo.

Stejně jako v úvodních dvou etapách byl i tentokrát na 166 kilometrů dlouhé trati z Lodosy do Vinuesy k vidění únik, který však skončil neúspěchem a nesehrál roli v pořadí etapy. Krátce před cílem to zkusili také Francouzi Kenny Elissonde a Clément Champoussin, ale ani jejich pokusy nepřinesly umístění na pódiu.

V závěru mimořádně náročného stoupání o délce přes deset kilometrů, jímž dnešní třetí díl končil, hráli prim hlavní favorité. Čtyřiatřicetiletý Martin potvrdil svou pověst výborného vrchaře a po dvou třetích místech, jež si vyjel v úterý a ve středu, tentokrát oslavil po devíti letech druhý etapový vavřín z Vuelty.

Během rozhovoru krátce po dojezdu rodák z Birminghamu jen ztěžka zadržoval slzy dojetí. "Už jsem tady byl tento rok vítězství hodně blízko… Hrozně moc jsem chtěl pro náš tým vyhrát. Po celý rok se k nám včetně sponzorů choval i přes problémy s koronavirem skvěle, žádné krácení platů či něco podobného. O to více namotivovaní jsme během té nucené závodní pauzy byli, abychom ještě tvrději trénovali," připomněl Martin.

"Během Tour de France jsem se potýkal se zraněním, takže nebylo moc reálné vyhrát tam etapu, ale dnes jsem byl zcela odhodlaný to dokázat. Kluci z týmu mi ohromně pomohli, každý z nich na tom má svůj podíl. Vítězství patří z části jim a z části také mé ženě, neboť tohle je poprvé, co jsem vyhrál závod od narození našich dětí. I proto je pro mě tenhle úspěch tak mimořádný," dodal Martin.

Druhý Roglič vede celkové pořadí o pět sekund právě před Martinem, třetí dnes dojel těsně za Slovincem i díky dobré práci týmového parťáka ze stáje Ineos Grenadiers Chrise Froomea v průběhu etapy Ekvádorec Richard Carapaz. Třetí příčka mu průběžně patří i celkově, na Rogliče má manko 13 sekund.

Smůlu měl dnes po středeční etapě čtvrtý muž celkového pořadí Esteban Chaves (Mitchelton-Scott). Kolumbijec se jen pár kilometrů před cílem potýkal s technickými problémy a ztratil kvůli tomu na nejlepší závodníky dne více než minutu. Hirt dojel s mankem dvou minut a 21 sekund, Štybar ztratil přes 11 a čtvrt minuty.

Po velmi náročném startu, kdy peloton během tří kopcovitých etap urazil více než 490 kilometrů, je v pátek na pořadu první rovinatá etapa. Z Garray do cíle v Ejea de los Caballeros čeká na cyklisty téměř 192 kilometrů.

Cyklistický závod Vuelta - 3. etapa (Lodosa - Vinuesa, 163,8 km):

1. Martin (Ir./Israel Start-Up Nation) 4:27:49, 2. Roglič (Slovin./Jumbo-Visma), 3. Carapaz (Ekv./Ineos Grenadiers) oba stejný čas, 4. Poels (Niz./Bahrajn-McLaren) -4, 5. Vlasov (Rus./Astana) -7, 6. Mas (Šp./Movistar) -9, 7. Grossschartner (Rak./Bora-hansgrohe), 8. Carthy (Brit./EF Pro Cycling), 9. Kuss (USA/Jumbo-Visma) všichni -12, 10. Champoussin (Fr./AG2R La Mondiale) -24, …49. Hirt (ČR/CCC) -2:21, 125. Štybar (ČR/Deceuninck-Quick Step) -11:19.

Průběžné pořadí: 1. Roglič 12:37:24, 2. Martin -5, 3. Carapaz -13, 4. Mas -32, 5. Carthy -38, 6. Kuss -44, 7. Grossschartner -1:17, 8. Chaves (Kol./Mitchelton-Scott) -1:29, 9. Soler (Šp./Movistar) -1:55, 10. Bennett (N. Zél./Jumbo-Visma) -1:57, …43. Hirt -23:50, 106. Štybar -42:08.

Zdroj: ČTK
Další zprávy