Recenze: Tohle je náš svět má provokovat. Hřejivý happy end ale popírá samotnou podstatu filmu

Martin Svoboda Martin Svoboda
15. 7. 2016 10:00
Captain Fantastic, česky Tohle je náš svět, vyhrál v Karlových Varech diváckou cenu. To znamená, že lidé zaškrtli na hlasovacích lístcích bezprostředně po projekci nejčastěji nejvyšší hodnocení. Organizátoři ukázali velkou prozřetelnost, když dávno před zahájením festivalu určili, že snímek vyšlou do široké distribuce. Bude se líbit "všem". I když v tom je právě jeho problém.
Tohle je náš svět - trailer | Video: Aerofilms

Diváckou cenu na festivalu v Karlových Varech pravidelně ukořisťují filmy, které se líbí před tím, než se o nich začne přemýšlet. Ty, které ve svém průběhu nestihly nikoho naštvat, takže při opouštění sálu není důvod neodevzdat usměvavým uvaděčům lístek se zatrhnutou jedničkou.

V tomto ohledu se vítězství herce a občasného režiséra a scenáristy Matta Rosse jeví docela zvláštně, protože jeho snímek v sobě potenciál naštvat má. Nebo by ze své podstaty měl mít. Rozhodně mu nepřísluší vyhrávat ankety, čili se líbit "všem". Měl by rozdělovat a vyvolat diskusi.

Zdá se však, že jeho kontroverze k lidem buď vůbec nedoputovala, nebo byla zastřena pohodovým hudebním doprovodem. A právě zde se rodí selhání.

Někdy lepší kroutit hlavou

Sledujeme příběh autoritativního otce (Viggo Mortensen), jenž opustil civilizaci a vychovává své potomstvo uprostřed lesa, oproštěný od státu, daní, elektřiny, systému. Jeho žena právě zemřela a on zvažuje, jestli se i s rodinou sebere a vydá na její pohřeb. Což však nebude jen tak – jeho děti se v civilizaci necítí zrovna ve své kůži a rodiče manželky ho nenávidí za to, že jejich dceru a vnoučata zatáhl do bahna, odtrhl od okolí a vychovává z nich podivíny, kteří si nebudou schopní najít přátele, práci ani vlastní rodinu.

Připomíná to život protagonistů českého dokumentu Stále spolu. S tím rozdílem, že Mortensen pouze neutekl od světa, k tomu ještě buduje vlastní filozofii. Učí děti matematice, fyzice i literatuře, vede ke sportu a zručnosti.

Takže na teoretické úrovni intelektuálně i tělesně převyšují své vrstevníky, jsou nadřazené prakticky ve všem, tedy krom chvil, kdy mají přijít do kontaktu se světem. Tehdy se mění ve zmatené chudáky odsouzené k tomu, aby stáli stranou.

Dlouho s zdá, že Ross buduje tento extrém proto, aby se mohl plně ponořit do dvojakosti svého hrdiny. Jeho dcera mírně polopaticky vykládá děj Nabokovovy Lolity, aby ke každému divákovi doputovala základní dilemata. A když na scénu konečně přichází tchán (Frank Langella), dokonce se zdá, že Mortensenova víra v sebe sama jako jedinou autoritu, kterou jeho děti potřebují, se ukáže být sobectvím a omylem.

Ze snímku do této doby čiší standardní kvalita výborně zvládnutého, i když nepříliš nápaditého řemesla. Většinu stopáže si úspěšně prošlapává cestu ke komplikovaným otázkám o naší společnosti, o osobní svobodě a o tom, jakou roli v civilizaci chceme a jakou můžeme hrát. Aby to však nakonec zahodil téměř okázalým způsobem, nezodpověděl nic, tchána (Langellu) a jeho názorovou rovinu bez jakéhokoliv vysvětlení odsunul mimo obraz a rozjuchaně vyběhl za happy endem. Vše, co bylo zvládnuté a zajímavé, přichází vniveč.

Z toho by měl jít strach

Tohle je náš svět by takto dával smysl, kdyby byl od počátku budován jako oslava úniku od civilizace. Kdyby svou optiku pokřivil natolik, že by šlo o naivní podívanou, která záměrně nevyslovuje vše. Jistě i tehdy by mohl a měl být terčem kritiky, dával by ale smysl jako samostatné dílo.

Jenže ve chvíli, kdy zcela vědomě otevírá otázky, aby na ně nenabídl ani náznak odpovědi a v posledním aktu je hodil za hlavu, se Ross dopouští zásadních chyb. Tvoří dílo zrazující samo sebe, protože nedokáže samo sebe uzavřít a naplnit sebou vytyčené cíle.

Tohle je náš svět
Tohle je náš svět | Foto: Aerofilms

Snímek působí, jako by jeho poslední akty dělali zcela jiní tvůrci, kteří se rozhodli, že si nebudou na rozdíl od předchůdců už s ničím lámat hlavu a prostě si to užijí.

Tohle je náš svět by mělo být provokativní dílo. Ne z nějaké povinnosti, ale protože si tuto cestu volí. Jenže trestuhodně uhýbá k hřejivému zážitku. Místo aby lidé opouštěli kino s ambivalentním pocitem krásy, ale i hrůzy absolutní svobody, jsou opiti umělou optikou lacině bezstarostného úniku.

Úniku, jehož cena byla naznačena, ale nakonec smetena ze stolu. Jako když šarlatánský obchodník v teleshoppingu nejdřív nastaví sumu směšně vysoko, aby ji mohl během vysílání neustále snižovat až na úžasných 999 korun.

Hodnocení: 50 %

 

Právě se děje

před 9 minutami

Obcím loni přebytek hospodaření klesl, kraje vykázaly schodek

Obce loni hospodařily s přebytkem 19 miliard korun a hospodaření krajů vykázalo schodek pět miliard korun. Na internetu o tom informovalo ministerstvo financí. Předloni obce hospodařily s přebytkem 25,5 miliardy korun a kraje s přebytkem 5,8 miliardy korun. Celkově tak hospodaření územních rozpočtů včetně dobrovolných svazků obcí loni skončilo i přes dopady pandemie koronaviru s přebytkem 14 miliard korun, zatímco o rok dříve to bylo 31,7 miliardy korun.

Celkové příjmy územních rozpočtů loni vzrostly o 32,2 miliardy korun na 626,4 miliardy korun. Za růstem byly především transfery ze státního rozpočtu. Naopak daňové příjmy klesly o 18,6 miliardy korun na 301,6 miliardy korun.

Celkové výdaje územních rozpočtů loni stouply o 49,8 miliardy na 612,2 miliardy korun. Z toho běžné výdaje vzrostly o 38,1 miliardy na 476,6 miliardy korun. Kapitálové výdaje, tedy investice, stouply o 11,8 miliardy na 135,6 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
před 21 minutami

Výbuch u testovacího centra v Nizozemsku. Podle policie šlo zřejmě o útok

Exploze neznámé výbušniny ve středu ráno poškodila centrum pro testování na koronavirus v nizozemském městečku Bovenkarspel. Policie podle agentury Reuters hovoří o úmyslné akci a snaží se zjistit, co přesně výbuch způsobilo. Nikdo při něm nebyl zraněn, hlášena jsou pouze rozbitá okna.

"Zatím přesně nevíme, co vybuchlo, nejdříve to musí vyšetřit pyrotechnici," řekl policejní mluvčí Menno Hartenberg. Exploze obcí Bovenkarspel, která leží asi 55 kilometrů severně od Amsterodamu, otřásla těsně před sedmou ráno, když bylo ještě testovací středisko zavřené. Všechny dopolední odběrové termíny pak byly zrušeny.

Policie prostor uzavřela a domnívá se, že odběrové místo se stalo terčem útoku. "Tvrdíme, že něco takového se nestane jen tak náhodou," uvedl Hartenberg. Výbušninu podle něj "někdo musel umístit".

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

V únoru stoupl počet bankrotů firem i podnikatelů, ukázala studie

V únoru bylo v Česku vyhlášeno 64 bankrotů obchodních společností, o tři více než v lednu. Jejich počet byl tak nejvyšší od června minulého roku. Rovněž bylo vyhlášeno 530 bankrotů podnikatelů, o 24 více než v předchozím měsíci. Vyplývá to ze studie společnosti CRIF - Czech Credit Bureau.

Zároveň bylo podáno 73 návrhů na bankrot obchodních společností, o sedm více než v lednu, a 542 návrhů na bankrot podnikatelů. To bylo proti předchozímu měsíci o 95 více. V insolvenčním řízení bylo ke konci února 0,7 procenta celkového počtu registrovaných společností a 1,2 procenta registrovaných podnikatelů.

"Zajímavé je, že zatímco počet bankrotů obchodních společností byl letos v únoru o čtvrtinu vyšší než v únoru 2020, počet bankrotů fyzických osob podnikatelů byl naopak o čtvrtinu nižší. Bankroty podnikatelů totiž bývají nejčastěji formou oddlužení, tedy stejně jako osobní bankroty. Vývoj jejich počtu tak kopíruje vývoj u osobních bankrotů, jejichž počet během současné pandemie výrazně klesl," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Denver jasně přehrál Milwaukee, Jokič má padesátý triple double

Basketbalisté Denveru v NBA až překvapivě snadno porazili třetí tým Východní konference Milwaukee 128:97. Hvězdou úterního duelu byl srbský pivot Nikola Jokič, který zaznamenal padesátý triple double v kariéře a devátý v sezoně. Proti Bucks předvedl 37 bodů, 11 asistencí a 10 doskoků a zastínil nejužitečnějšího hráče uplynulých dvou sezon Janise Adetokunba. Řecká hvězda zapsala 27 bodů a osm doskoků, jeho tým prohrál po pěti předchozích výhrách.

Výsledky NBA:

Boston - LA Clippers 117:112, LA Lakers - Phoenix 104:114, Miami - Atlanta 80:94, Milwaukee - Denver 97:128, San Antonio - New York 119:93, Washington - Memphis 111:125.

Utkání Toronto - Detroit bylo odloženo.

Další zprávy