To bylo ale Zvíře! Kino Aero oslaví narozeniny Jeana-Paula Belmonda projekcí jeho filmů

ČTK Kultura ČTK, Kultura
4. 4. 2018 10:33
Přehlídkou šesti nejznámějších filmů s Jeanem-Paulem Belmondem připomene pražské kino Aero od 9. do 11. dubna pětaosmdesáté narozeniny této herecké legendy francouzské kinematografie. Promítat se budou i snímky, které s Belmondem natočil Jean-Luc Godard: právě jeho film U konce s dechem z roku 1960 byl pro Belmonda v kariéře klíčový.
Jean-Paul Belmondo.
Jean-Paul Belmondo. | Foto: Kino Aero

Francouzský herec Jean-Paul Belmondo oslaví 9. dubna 85. narozeniny. Při té příležitosti na diváky v pražském kině Aero čeká projekce jeho nejslavnějších filmů - komedie o potížích odvážného kaskadéra s tíživou finanční situací nazvaná Zvíře nebo legendární debut klasika francouzské nové vlny Jean-Luca Godarda U konce s dechem.

"Na jeho cynické policajty, nezdolné sukničkáře, neurotické pisálky, unavené kaskadéry a sympatické zločince nikdy nezapomeneme. Bude nám ctí mu alespoň tímhle způsobem pogratulovat k jeho narozeninám," řekla ředitelka kina Aero Zuzana Kameníková.

Termíny projekcí Belmondových filmů

 • 9. dubna
  18:00 Zvíře
  20:30 U konce s dechem

 • 10. dubna
  18:00 Bláznivý Petříček
  20:30 Profesionál

 • 11. dubna
  18:00 Policajt nebo rošťák
  20:30 Muž z Acapulca


Jean-Paul Belmondo se v hraném filmu před kamerou naposledy objevil v roce 2008 ve snímku Muž a jeho pes. Stalo se tak sedm let po mozkové příhodě, která stojí za jeho částečným ochrnutím. Během kariéry ztvárnil přes osmdesát rolí. 

"Belmondo je u nás neodmyslitelně spjatý s dabingem. V Aeru se dabovaným filmům programově vyhýbáme, ale tentokrát jsme udělali výjimku. Cítili jsme, že tohle je něco výjimečného. Hned čtyři snímky, včetně Muže z Acapulca, tak naši diváci uvidí v českém znění," dodává Kameníková.

Zlomový pro něj byl právě snímek režiséra Godarda U konce s dechem, který z něj udělal kinematografickou ikonu. Herec je známý také tím, že se v akčních scénách nenechával zastupovat kaskadéry.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Summit EU se shodl na dosažení klimatické neutrality do roku 2050

Lídři zemí Evropské unie se dnes po dlouhém vyjednávání shodli, že EU bude do poloviny století klimaticky neutrální. Informoval o tom předseda Evropské rady Charles Michel. Podle informací ČTK obsahují závěry zmínku o jaderné energii jako součásti energetického mixu, kterou prosazovalo Česko. Dočasnou výjimku si podle diplomatických zdrojů vyjednalo Polsko.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Summit projednal víceletý rozpočet EU, shodu nenašel

Evropští lídři ve čtvrtek na bruselském summitu projednali návrh příštího víceletého rozpočtu Evropské unie. K textu předloženému finským předsednictvím má většina unijních zemí připomínky a k jednání se chtějí vrátit počátkem příštího roku. Podle informací ČTK uvažuje předseda Evropské rady Charles Michel o svolání mimořádného summitu na únor.

Prezidenti a premiéři se k otázce rozpočtu na období 2021 až 2027 dostali po neúspěšném podvečerním vyjednávání o klimatických závazcích. Na stole měli návrh, který již po zveřejnění sklidil kritiku od Evropské komise i většiny členských států. Finský text počítá s celkovým objemem rozpočtu ve výši 1,07 procenta hrubého národního důchodu (HND) EU. Zatímco komisi, která navrhovala 1,11 procenta, se nelíbí snížení celkového objemu rozpočtu, státy střední a jižní Evropy jsou rozladěny zejména poklesem peněz pro strukturální fondy. Západoevropské země pak namítají, že by se měl rozpočet i vzhledem k odchodu Británie jako čistého plátce snížit až na jedno procento.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Lídři EU se shodli na prodloužení sankcí vůči Rusku

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes jednomyslně shodli na půlročním prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku. Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Barend Leyts. Podle unijních lídrů Moskva stále nedodržuje mírové dohody z Minsku, které se týkají východu Ukrajiny ovládaného od roku 2014 separatisty a jejichž naplnění je podmínkou pro zrušení postihů.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron informovali své kolegy o výsledcích pondělní pařížské vrcholné schůzky. Takzvaná normandská čtyřka tvořená ještě ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským se v Paříži nedokázala shodnout na ukončení konfliktu na východě Ukrajiny. V oblasti Donbasu za více než pět let bojů mezi vojsky prozápadní vlády v Kyjevě a separatisty podporovanými Kremlem zemřelo na 13 000 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy