To bylo ale Zvíře! Kino Aero oslaví narozeniny Jeana-Paula Belmonda projekcí jeho filmů

ČTK Kultura ČTK, Kultura
4. 4. 2018 10:33
Přehlídkou šesti nejznámějších filmů s Jeanem-Paulem Belmondem připomene pražské kino Aero od 9. do 11. dubna pětaosmdesáté narozeniny této herecké legendy francouzské kinematografie. Promítat se budou i snímky, které s Belmondem natočil Jean-Luc Godard: právě jeho film U konce s dechem z roku 1960 byl pro Belmonda v kariéře klíčový.
Jean-Paul Belmondo.
Jean-Paul Belmondo. | Foto: Kino Aero

Francouzský herec Jean-Paul Belmondo oslaví 9. dubna 85. narozeniny. Při té příležitosti na diváky v pražském kině Aero čeká projekce jeho nejslavnějších filmů - komedie o potížích odvážného kaskadéra s tíživou finanční situací nazvaná Zvíře nebo legendární debut klasika francouzské nové vlny Jean-Luca Godarda U konce s dechem.

"Na jeho cynické policajty, nezdolné sukničkáře, neurotické pisálky, unavené kaskadéry a sympatické zločince nikdy nezapomeneme. Bude nám ctí mu alespoň tímhle způsobem pogratulovat k jeho narozeninám," řekla ředitelka kina Aero Zuzana Kameníková.

Termíny projekcí Belmondových filmů

 • 9. dubna
  18:00 Zvíře
  20:30 U konce s dechem

 • 10. dubna
  18:00 Bláznivý Petříček
  20:30 Profesionál

 • 11. dubna
  18:00 Policajt nebo rošťák
  20:30 Muž z Acapulca


Jean-Paul Belmondo se v hraném filmu před kamerou naposledy objevil v roce 2008 ve snímku Muž a jeho pes. Stalo se tak sedm let po mozkové příhodě, která stojí za jeho částečným ochrnutím. Během kariéry ztvárnil přes osmdesát rolí. 

"Belmondo je u nás neodmyslitelně spjatý s dabingem. V Aeru se dabovaným filmům programově vyhýbáme, ale tentokrát jsme udělali výjimku. Cítili jsme, že tohle je něco výjimečného. Hned čtyři snímky, včetně Muže z Acapulca, tak naši diváci uvidí v českém znění," dodává Kameníková.

Zlomový pro něj byl právě snímek režiséra Godarda U konce s dechem, který z něj udělal kinematografickou ikonu. Herec je známý také tím, že se v akčních scénách nenechával zastupovat kaskadéry.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

USA podpořily Hongkong, Peking to označil za vměšování

Americká Sněmovna reprezentantů schválila tři zákony, jimiž podpořila demonstranty v Hongkongu, kteří ve velkoměstě bojují za posílení demokracie.

Přijatá opatření se nelíbí Pekingu, který Washington vyzval, aby se nevměšoval do záležitostí Číny. Hongkongští prodemokratičtí zákonodárci zároveň přerušili výroční proslov Čínou podporované správkyně města Carrie Lamové.

Jeden z návrhů zákona přijatých v úterý dolní komorou amerického Kongresu odsuzuje kroky Číny při řešení situace v Hongkongu. Demonstranti zde už několik měsíců protestují proti plíživému omezování svobod ze strany Pekingu a dožadují se demokratických reforem.

před 1 hodinou

V Katalánsku policie zadržela 25 demonstrantů, zraněných je nejméně 74

Pětadvacet osob zadržela policie při úterních demonstracích v Barceloně a dalších katalánských městech, které vypukly po pondělním rozsudku nad separatistickými politiky.

Potyčky s policií, v něž úterní demonstrace mnohdy přerostly, si vyžádaly nejméně 74 zraněných, informoval dnes list La Vanguardia. Španělská vláda násilí odsoudila a uvedla, že jejím cílem je zachovat v Katalánsku bezpečnost.

Nejvíce lidí místní policie podle listu La Vanguardia zadržela během střetů ve městě Tarragona (13), dalších osm ve městě Lleida, tři v Barceloně a jednoho ve městě Sabadell.

Další zprávy