Tipy z jihlavské soutěže: Kalifornské požáry, Slavoj Žižek, kojoti pašující uprchlíky

Tomáš Stejskal Tomáš Stejskal
27. 10. 2020 10:27
Zahraniční soutěže festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě nabízejí snímek oscarového režiséra Rona Howarda o požárech v Kalifornii nebo film o proměně ekonomiky a rozevírání nůžek mezi bohatými a chudými. Chorvatský snímek líčí, jak se do Jaderského moře dostal azbest. Číňané vyprávějí, jak byli zatčeni a donuceni podepsat developerům souhlas se zbořením svých domů.
Snímek z Lotyšškých kojotů.
Film Lotyšští kojoti uvádí jihlavský festival v sekci Mezi moři. | Video: MFDF Ji.hlava

Lotyšští kojoti

Režie: Ivars Zviedris

"Vyrazil jsem do lesa na borůvky, s lahví vodky. Ztratil jsem se a usnul. A najednou koukám, jak se ke mně blíží nějací lidé. Vyděsil jsem se," zní svědectví v úvodu snímku Lotyšští kojoti. Vypovídá o životě na lotyšsko-ruské hranici, kde nezaměstnanost dala vzniknout novému "povolání" - takzvaným kojotům. Tudy se do Evropy dostávají nelegální uprchlíci a "kojoti" jim pomáhají. Riskují vlastní svobodu, když pašují na svobodu jiné lidi.

Režisér Ivars Zviedris tři roky pozoroval svébytný hraniční prostor, kde se pohybují uprchlíci, převaděči i policejní složky. A zachycuje jak uslzené pohledy a bosé nohy, přešlapující v poli u cesty uprostřed noci, tak soudní procesy s těmi, kdo "bosým nohám" pomáhají do Evropy za odměnu tisíc eur za hlavu. Ale také obyčejné venkovany žijící v polorozpadlých staveních, kam jen sotva dolehnou zvuky zvonů z nedalekého kostela, odkud farář káže o tom, že i sem na hranice Evropské unie dolehne přítomnost boží.

"Mým cílem bylo ukázat portrét hranice. Jako by tam byl tunel, dva kilometry široký tunel, kterému se říká hraniční zóna. V tom tunelu můžeme vidět, jak se svět proměňuje, jak se globalizuje," podotýká režisér snímku, který opravdu vypovídá o mnohem větším prostoru, než na kterém se tvůrci pohybují se svou kamerou.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Lille ukončilo letitou nadvládu PSG v Superpoháru

Fotbalisté Lille ukončili letitou nadvládu Paris St. Germain ve francouzském Superpoháru. V dnešním utkání hraném v Tel Avivu zvítězil mistrovský celek 1:0 brankou portugalského záložníka Xeky ze závěru prvního poločasu.

Paris St. Germain vyhrál předchozích osm ročníků Superpoháru včetně toho předchozího, který se kvůli pandemii koronaviru hrál až letos v lednu. Pařížané v minulé sezoně po třech letech nevyhráli ligu, ale uspěli alespoň v domácím poháru po vítězství 2:0 nad Monakem.

O Superpohár hráli svěřenci Mauricia Pochettina bez hvězdného Kyliana Mbappého. V posledních 20 minutách si odbyl soutěžní premiéru po příchodu z Liverpoolu kapitán nizozemské reprezentace Georginio Wijnaldum.

Francouzský fotbalový Superpohár v Tel Avivu:

Lille - Paris St. Germain 1:0 (1:0)

Branka: 45. Xeka.

Lille vyhrálo Superpohár poprvé v historii a ukončilo osm ročníků trvající nadvládu PSG.

před 4 hodinami

Nevládní organizace zachránily za poslední den ze Středozemního moře 500 migrantů

Lodě nevládních organizací v neděli poskytly pomoc a přijaly na palubu zhruba 500 migrantů, které vylovily ve střední části Středozemního moře, mezi Libyí, Tuniskem, Itálií a Maltou. Oznámila to francouzská organizace SOS Méditerranée. Její loď v sobotu zachránila dalších 200 osob a na palubě má v současnosti na 550 migrantů, uvedla agentura AFP.

Nejvýznamnější zásah byl v noci na neděli nedaleko libyjských břehů. "Záchranná akce v mezinárodních vodách byla velice nebezpečná, velké plavidlo postavené ze dřeva s více než 400 osobami na palubě začalo nabírat vodu," uvedla francouzská organizace. Záchranné akce se účastnily i lodě Sea Watch 3 a Nadir německých organizací Sea Watch a ResQship. Při dalším zásahu nedaleko Malty loď Ocean Viking přijala na palubu dalších 100 migrantů.

Za posledních 48 hodin lodě zachránily zhruba 700 migrantů, kterým poskytly základní pomoc.

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky z Afriky do Evropy připlulo letos dosud po Středozemním moři zhruba 45 000 lidí. To je výrazně více než za stejné období v loňském roce. Více než polovina tohoto počtu připadá na trasu z Libye a Tuniska do Itálie a na Maltu. S růstem pokusů dostat se do Evropské unie se ale zvyšuje i počet úmrtí na moři. Mezinárodní organizace pro migraci uvedla, že v první polovině letošního roku zemřelo ve Středozemním moři přes 1100 migrantů, což je také více než vloni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy