Tim Burton už ví, kterou Alenku vyšle za zrcadlo

Irena Hejdová Irena Hejdová
26. 7. 2008 11:20
Nejnovější cesta do říše divů bude 3D
Benátky: Tim Burton s cenou za celoživotní dílo na filmovém festivalu
Benátky: Tim Burton s cenou za celoživotní dílo na filmovém festivalu | Foto: Reuters

Praha - Kdo by byl nejlepším režisérem pro filmovou adaptaci Carollovy knihy Alenka v říši divů? Kdo jiný než Tim Burton, král fantastických příběhů od Střihorukého Edwarda až po zatím posledního ďábelského holiče Sweeney Todda.

Podle Hollywood Reporteru už má Burton dokonce i svou Alenku. Do země za zrcadlem by se měla podívat mladinká australská herečka Mia Wasikowska.

Osmnáctiletá Australanka si debut odbyla v domácím  seriálu Všichni svatí, už teď má ale našlápnuto k velké kariéře. Před sebou má roli po boku Daniela Craiga ve válečném dramatu Defiance Edwarda Zwicka a právě dotočila film Amelia od režisérky Miry Nair, kde se objevila po boku Hilary Swank.

Burton svou ústřední představitelku hledal dlouho a  není divu, jeho film má obří rozpočet a producenti ze studia Disney nechtějí ponechat nic náhodě.

Johny Depp jako Willi Wonka z pohádky Karlík a továrna na čokoládu
Johny Depp jako Willi Wonka z pohádky Karlík a továrna na čokoládu | Foto: karlikacokolada

Alenka v říši divů Lewise Carolla patří mezi nejslavnější dětské knihy, hlavně v anglosaské části světa. Její surrealistický i psychoanalytický potenciál ale rádi využívají i „dospělí" umělci, a nejen jako vzpomínku na mládí.

Kina se dočkala řady filmových adaptací v podobě animovaných i hraných filmů a televizních seriálů. V Česku slavný příběh o holčičce, která se vydá do světa za zrcadlem kongeniálně na plátno převedl Jan Švankmajer ve snímku Něco z Alenky.

Johnny Depp ve filmu Sweeney Todd
Johnny Depp ve filmu Sweeney Todd | Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
Krvavý holič Sweeney Todd má ostře nabroušené i DVD

Scénáristkou Burtonova snímku je Linda Wollverton, která má na kontě třeba Lvího krále. Film bude natáčen s živými herci a posléze překreslen a uváděn v systému Disney Digital 3D, natáčení má začít už v listopadu. Podobnou metodou byl natáčen například snímek Beowulf.

Burton podepsal smlouvu se společností Disney v listopadu 2007, byla na natočení dvou 3D animovaných filmů. Alenka v říši divů má být prvním z nich, do kin by snímek měl vstoupit v roce 2010.

Poté bude Burton natáčet ještě remake snímku Frankenweenie z roku 1984 o malém chlapci, který se rozhodne oživit svého zemřelého psa.

Burton ale nezanevřel ani na hraný film - v produkci Johnnyho Deppa a Warner Bros by měl natáčet snímek Dark Shadows, film inspirovaný stejnojmenným seriálem ze 60. let. Sám Depp by se tu měl objevit v roli upíra Barnabáše, scénáristou by mohl být John August.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 33 minutami

Spojené státy jsou připraveny zaujmout roli globálního lídra, řekl nastupující prezident Joe Biden

Spojené státy jsou připraveny zaujmout roli globálního lídra a budou posilovat vztahy se svými spojenci v oblasti Atlantiku a Pacifiku. Nehodlají přitom vstupovat do zbytečných konfliktů. Na tiskové konferenci to v úterý řekl nastupující prezident USA Joe Biden, který rovněž potvrdil nominaci Antonyho Blinkena do funkce ministra zahraničí ve své vládě.

Biden také označil za jedno ze zásadních témat své administrativy boj s klimatickými změnami, který bude mít na starosti bývalý šéf americké diplomacie John Kerry. V nastupující vládě bude mít pozici na úrovni ministra, poznamenal demokrat Biden, který podle projekcí médií porazil ve volbách současnou republikánskou hlavu státu Donalda Trumpa.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 40 minutami

Pensylvánie a Nevada potvrdily výsledky voleb, vyhrál Biden

Demokratický kandidát Joe Biden se oficiálně stal vítězem prezidentských voleb v Pensylvánii. V úterý to oznámil guvernér tohoto amerického státu Tom Wolf, informují agentury. Také nejvyšší soud státu Nevady schválil výsledky voleb, podle nichž vítězství patří Bidenovi.

Podle oficiálních výsledků získal Biden spolu s kandidátkou na viceprezidentku Kamalou Harrisovou v Pensylvánii 3,46 milionu hlasů, současný prezident Donald Trump spolu se svým viceprezidentem Mikem Pencem 3,38 milionů hlasů, libertariánku Joanne Jorgensenovou podpořilo 79 000.

Těsným vítězstvím v Pensylvánii získal Biden na svou stranu 20 volitelů, což z tohoto státu dělá jedno z klíčových míst souboje o Bílý dům. Pro vítězství v něm musí kandidát získat 270 z celkem 538 volitelských hlasů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy