The Florida Project, film ze sousedství Disney Worldu, míří do kin. Dafoe má nominaci na Oscara

Kultura Kultura
30. 1. 2018 10:38
Na konci února bude mít v českých kinech premiéru příběh o dětství ze současných Spojených států, drama The Florida Project.
Video: Aerofilms

Film The Florida Project se odehrává kousek za Orlandem vedle zábavního parku Disney World. V levných motelech podél hlavní silnice nyní bydlí rodiny bez vlastního domova. 

"Je to jako krátké komediální filmy ze 20. a 30. let 20. století The Little Rascals, které líčí osudy chudých dětí žijících v době meziválečné krize. Ekonomická situace byla ale jen kulisou, podstatou zůstávala humorná dobrodružství dětských protagonistů," přirovnává režisér Sean Baker.

V jeho filmu se potkávají herci, neherci i skuteční místní obyvatelé z okolí floridského Disney Worldu. I motel jako by představoval postavu samu o sobě. "Když jsem viděl jeho barvu, říkal jsem si, že už je to trochu přes čáru, ale režisér Sean rozhodl: 'To jsme neudělali my, takhle to tu vypadá,'" vypráví herec Willem Dafoe.

Od premiéry na festivalu v Cannes snímek posbíral řadu ocenění včetně nominace na Zlatý glóbus či nominace na Oscara za mužský herecký výkon ve vedlejší roli pro Dafoea. Česká kina začnou film promítat 22. února 2018. 

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Biden se pustil do boje se změnami klimatu, zastavil pronájem půdy k těžbě ropy

Americký prezident Joe Biden ve středu podpisem exekutivních příkazů zahájil realizaci svého plánu postavit se změnám klimatu a učinit z "klimatické krize" téma pro velkou část federální vlády. Nařídil například ministerstvu vnitra, aby v co největší míře pozastavilo uzavírání nových smluv o pronájmu federální půdy k těžbě ropy a plynu. Podle nového šéfa Bílého domu Spojené státy nemohou v souvislosti s ekologickými výzvami dál otálet.

Americká média před vystoupením prezidenta psala o zahájení "frontálního útoku" proti klimatickým změnám nebo o rychlém startu ambiciózního projektu nové administrativy. Během povolebního přechodného období Biden avizoval například rozsáhlé investice do "zelené infrastruktury" včetně vyčlenění dvou bilionů dolarů (43 bilionů Kč) na projekty kolem obnovitelných zdrojů.

Prvními konkrétními kroky na cestě za klimatickými cíli je sada dekretů, které podle Bidena pomohou nejen snížit emise skleníkových plynů, ale i vytvořit nová pracovní místa. Média si všímala především ohlášené "přestávky" od nových pronájmů federální půdy či pobřežních vod k těžbě ropy a zemního plynu. S tímto krokem se pojí také "důkladná revize" všech existujících nájemních kontraktů souvisejících se zpracováváním fosilních paliv.

Zdroj: ČTK
Další zprávy