The Florida Project, film ze sousedství Disney Worldu, míří do kin. Dafoe má nominaci na Oscara

Kultura Kultura
30. 1. 2018 10:38
Na konci února bude mít v českých kinech premiéru příběh o dětství ze současných Spojených států, drama The Florida Project.
Video: Aerofilms

Film The Florida Project se odehrává kousek za Orlandem vedle zábavního parku Disney World. V levných motelech podél hlavní silnice nyní bydlí rodiny bez vlastního domova. 

"Je to jako krátké komediální filmy ze 20. a 30. let 20. století The Little Rascals, které líčí osudy chudých dětí žijících v době meziválečné krize. Ekonomická situace byla ale jen kulisou, podstatou zůstávala humorná dobrodružství dětských protagonistů," přirovnává režisér Sean Baker.

V jeho filmu se potkávají herci, neherci i skuteční místní obyvatelé z okolí floridského Disney Worldu. I motel jako by představoval postavu samu o sobě. "Když jsem viděl jeho barvu, říkal jsem si, že už je to trochu přes čáru, ale režisér Sean rozhodl: 'To jsme neudělali my, takhle to tu vypadá,'" vypráví herec Willem Dafoe.

Od premiéry na festivalu v Cannes snímek posbíral řadu ocenění včetně nominace na Zlatý glóbus či nominace na Oscara za mužský herecký výkon ve vedlejší roli pro Dafoea. Česká kina začnou film promítat 22. února 2018. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 12 minutami

Írán nedodržel plně dohodu o monitorování svých jaderných provozů, tvrdí MAAE

Írán v plném rozsahu nedodržel dohodu o monitorování svých jaderných provozů, kterou před dvěma týdny uzavřel s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE). Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nedělní prohlášení MAAE, podle nějž Teherán nepustil inspektory do jednoho ze svých zařízení.

Írán v dohodě z 12. září podle MAAE umožnil jejím inspektorům nainstalovat nové paměťové karty do sledovacích kamer a pokračovat v monitorování íránských jaderných aktivit. V praxi to ale nedovolil v zařízení na výrobu součástek centrifug v Karadži, dodala agentura se sídlem ve Vídni.

MAAE uzavřením dohody o obsluze monitorovacích zařízení podle dřívějšího prohlášení Grossiho vyřešila svůj nejnaléhavější problém s Íránem, čímž byl vytvořen prostor pro širší diplomatické úsilí. Ředitel ale zdůraznil, že obě strany k trvalému řešení monitorování íránských jaderných zařízení dosud nedospěly.

Zdroj: ČTK
před 22 minutami

Seemanová vylepšila v Neapoli další dva české rekordy

Plavkyně Barbora Seemanová na mezinárodní lize ISL v Neapoli vylepšila další dva své české rekordy. Sto metrů volný způsob zvládla v krátkém bazénu za 52,31 sekundy a její maximum na 200 metrů kraul má nově hodnotu 1:53,31.

Jednadvacetiletá reprezentantka, jež v týmové soutěži hájí barvy maďarského týmu Iron, dnes zaplavala další dva rekordy po sobotní čtyřstovce. Z dosavadního nejlepšího času na stovce z 9. září ubrala šest setin, na dvoustovce se zlepšila oproti dosavadnímu rekordu z prosince 2019 z Glasgow o 52 setin.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Svět knihy přišlo zhruba 35 tisíc lidí, přes pokles jsou pořadatelé spokojeni

Pražský veletrh Svět knihy letos podle předběžných údajů navštívilo 34 až 36 tisíc lidí, zhruba o 30 procent méně než dřív. Vzhledem k okolnostem a dopadům pandemie koronaviru to mluvčí Jana Chalupová nicméně označuje za vynikající. Akce začala ve čtvrtek a skončila v neděli večer.

V posledním předpandemickém roce dorazilo rekordních 50 tisíc lidí. Letos zřejmě hrál roli i nižší počet návštěv školáků, neboť některé vyhlásily na pondělí před svátkem volno a děti mohly odjet na prodloužený víkend. Se zájmem jsou však pořadatelé nakonec spokojeni, byť ředitel Radovan Auer ještě ve čtvrtek doufal, že by letos mohl padnout rekord.

Zdroj: ČTK
Další zprávy