Terry Gilliam konečně natočí odkládaného Dona Quijota

mad
23. 6. 2015 17:45
Americký režisér a bývalý člen skupiny Monty Python po letech nezdarů a potíží natočí film o Donu Quijotovi. Snímek vznikne v rámci smlouvy s Amazonem. Natáčení začne po Vánocích.
Terry Gilliam na festivalu v Benátkách
Terry Gilliam na festivalu v Benátkách | Foto: Reuters

Praha – Terry Gilliam chtěl film o Donu Quijotovi zrežírovat již v 90. letech. Natáčení začalo v roce 1998 ve Španělsku, do hlavních rolí obsadil Johnnyho Deppa a Jeana Rocheforta. Produkce se však potýkala s neskutečnou sérií problémů.

Během několika dnů natáčení Muže, který zabil Dona Quijota, zničilo krupobití techniku za mnoho tisíc dolarů, místo ohlušovaly prolétající stíhačky a Rochefort onemocněl tak, že nemohl ani točit scény na koni. Režisér tak musel předstoupit před štáb s oznámením, že se natáčení ruší. O strastech projektu vznikl dokument Ztracen v La Mancha (2002) režisérů Keitha Fultona a Louise Pepeho. Nyní to však vypadá, že Gilliam svůj vysněný film natočí.

Natáčení by mělo začít po Vánocích a příběh bude reflektovat režisérovu dlouhou a náročnou cestu realizace filmu, který se pro něj podle jeho slov stal bláznivou, zoufalou posedlostí, jíž se zbaví jen jeho dokončením. Dona Quijota si zahraje John Hurt, průmyslníka Tobyho Jack O’Connell (Nezlomný).

Film, který volně vychází ze slavné knihy Miguela Cervantese, získal finance díky dohodě s Amazonem, jak řekl Gilliam v rozhovoru pro americký web The Playlist. Tvůrce zaujal také způsob, jakým chce společnost filmy distribuovat - nejdřív poběží film měsíc či dva v kinech a pak si jej diváci mohou za peníze streamovat.

 

Právě se děje

před 50 minutami

Lyžař Švancer je třetím nejlepším mladým sportovcem Evropy

Šestnáctiletý akrobatický lyžař Matěj Švancer skončil třetí v zimní části ankety o nejlepšího mladého sportovce Evropy, kterou pořádá Evropský olympijský výbor. Cenu Piotra Nurowského získala italská biatlonistka Linda Zingerleová. Před Švancerem se umístila ještě rakouská sdruženářka Lisa-Marie Hirnerová.

"Moc si toho vážím. Beru to jako odměnu za všechno, co se mi povedlo minulou sezonu. Chtěl bych poděkovat českému i rakouskému týmu a všem, kteří se na mých výsledcích a přípravě podílejí. Zároveň je to pro mě velká motivace do budoucna. Budu se snažit ukázat, že to je zasloužené ocenění, v této sezoně k tomu bude snad dost příležitostí," uvedl Švancer v tiskové zprávě lyžařského svazu.

před 55 minutami

Policisté na jihu Moravy zadržela dalších 12 migrantů v dodávce

Cizinecká policie v Jihomoravském kraji zadržela na dálnicích dalších 12 běženců, čtyři Syřany a osm Afghánců. Policie to v pátek uvedla na svém twitteru. Běženců zajištěných na jihu Moravy v poslední době přibývá.

Asi tři desítky policistů na akci kontrolovali nákladní vozy, dodávky i autobusy ve čtvrtek, spolu s celníky zkontrolovali přes 400 vozů. Zjistili 12 cizích státních příslušníků, kteří jsou podezřelí z toho, že na české území vstoupili neoprávněně. Na D1 u Ostrovačic kontrolovali dodávku, kterou řídil Syřan s povoleným pobytem v Německu. V dodávce ale byli další čtyři Syřané. Na D2 pak kontrolovali kamion, kdy detektor tlukotu srdce uvnitř odhalil přítomnost lidí. Šlo o osm Afghánců.

"V současnosti ve všech případech probíhá prověřování, jehož úkolem je zjistit okolnosti, za jakých se osoby do vozidel dostaly a jaká byla skutečná úloha jejich řidičů," uvedli policisté.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 58 minutami

OSA dostane pokutu přes 10 milionů, požadovala nesmyslné poplatky

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj potvrdil pokutu 10,67 milionu Kč pro Ochranný svaz autorský (OSA) za zneužití dominantního postavení. Pokuta je pravomocná, úřad o tom informoval v tiskové zprávě. Úřad svaz potrestal za to, že v letech 2008 až 2014 požadoval po ubytovacích zařízeních platbu i za přijímač v pokoji, ve kterém nebyl nikdo ubytován.

"Provozovatelé ubytovacích zařízení tak platili účastníku řízení autorské odměny i v případě, kdy v pokoji nebyl reálně ubytován žádný host. Podle rozhodnutí úřadu nelze požadovat platbu autorské odměny i tehdy, kdy na pokoji ubytovacího zařízení prokazatelně nemohlo dojít k užití díla," uvedl úřad v tiskové zprávě.

OSA potvrdil, že mu bylo doručeno rozhodnutí o zamítnutí rozkladu proti rozhodnutí ÚOHS. "OSA se s obsahem rozhodnutí teprve seznamuje a zvažuje další kroky. Jsme přesvědčeni, že jsme zákon neporušili. Je proto pravděpodobné, že proti rozhodnutí předsedy úřadu pana Rafaje, podáme žalobou u Krajského soudu v Brně," řekl Roman Strejček, předseda představenstva OSA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy