Čína zachraňuje Terminátora. Z propadáku se může stát hit

mad
27. 8. 2015 9:00
Arnold Schwarzenegger a Terminátor jsou pro čínské publikum stále velkým tahákem. Vysoké tržby v tamních kinech mohou filmu zajistit další pokračování.
Arnold Schwarzenneger čínské diváky zajímá
Arnold Schwarzenneger čínské diváky zajímá | Foto: Paramount Pictures

Praha – Akční film Terminator: Genisys měl rozpočet 155 milionů dolarů a v USA za prodloužený premiérový víkend utržil 44 milionů dolarů, což je minimálně 10 milionů pod očekáváním studia. Od premiéry, která proběhla 1. července, má na kontě jen 89 milionů dolarů.

Díky čínskému trhu nemusí z filmu být finanční propadák. Pátý díl terminátorské série totiž za první den utržil 27,4 milionů dolarů, upozorňuje ve své analýze Scott Mendelson z časopisu Forbes.

Jde o čtvrtý nejlepší výsledek, hned po snímcích Rychle a zběsile 7 (63 milionů), Avengers: Age of Ultron (33 milionů) a Tranformers: Zánik (30 milionů). Každému z těchto tří filmů se podařilo v Číně utržit přes 200 milionů dolarů, Transformers dokonce 320 milionů a Rychle a zběsile 390 milionů dolarů.

Podívejte se na první trailer k filmu Terminátor: Genisys. | Video:

Jedná se o čísla pouze za první den premiéry, kdy jsou kina plná, ale brzy zájem opadá podobně jako v USA. „Šeptanda“ okolo filmu asi nebyla o nic lepší než ve Státech, poznamenává Scott Mendelson. Je pravděpodobné, že tržby za první víkend budou tvořit zhruba polovinu celkového výdělku filmu v Číně, v září budou filmu konkurovat premiéry Mission: Impossible – Národ grázlů, Mimoni a Ant-Man.

Arnold Schwarzenegger je pro čínské diváky stále tahákem, obzvlášť když se na plátně objeví spolu se Sylvesterem Stallonem, což dokazují dobré tržby Plánu útěku (2013) nebo Expendables: Postradatelní 3.

Po prvním dnu od čínské premiéry spadly tržby Terminátora o 60 procent na 10,5 milionu dolarů. Studio Paramount návštěvnost v tomto teritoriu bedlivě sleduje a rozhoduje se, zda s terminátorským rebootem pokračovat. Film si vedl solidně v neamerických kinech, „ostuda“ přišla právě z amerických pokladen, kde snímek doteď neutržil ani 100 milionů, upozorňuje Mendelson.

Jednou z možností je, že Terminator: Genisys bude prvním filmem v historii, který v USA neutržil 100 milionů, ale celosvětově na lístcích vybral přes 400 milionů dolarů. Už nyní snímek utržil přes 260 milionů dolarů mimo Spojené státy.

Nejde o první film, který doma příliš nezářil a naopak v dalších zemích utržil stovky milionů dolarů, což je případ dramatu Pí a jeho život (2012). Snímek Angeho Leeho v USA utržil 124 milionů a ve zbytku světa přes 484 milionů dolarů.

Ukazuje se, že je obrovskou výhodou, pokud se americký film dostane na čínský trh. Jejich počet je limitován na 34 premiér ročně a vysoké tržby z Číny dnes již mohou rozhodovat o možném pokračování či definitivním konci potenciální série, uzavírá autor článku.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 3 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy