Televize nebude vysílat příští Zlaté glóby, Tom Cruise vrací sošky

Reuters Kultura Reuters, Kultura
11. 5. 2021 12:40
Americká televize NBC v pondělí oznámila, že příští rok nebude vysílat předávání filmových Zlatých glóbů. Děje se tak v době, kdy se hollywoodské celebrity i studia distancují od pořádající asociace kvůli nedostatečně pestrému zastoupení menšin, obviněním z korupce a malé ochotě k reformám.
Tom Cruise se rozhodl vrátit své tři Zlaté glóby.
Tom Cruise se rozhodl vrátit své tři Zlaté glóby. | Foto: Shutterstock

K výrazným hlasům proti Zlatým glóbům se po herečce Scarlett Johanssonové nejnověji připojil Tom Cruise. Oznámil, že vrací tři sošky, které získal za herecký výkon ve filmech Narozen 4. července, Jerry Maguire a Magnolia. Všechny převzal ještě v minulém tisíciletí.

Zlaté glóby od roku 1944 udílí Asociace zahraničních novinářů v Hollywoodu. Ta pod vlivem nedávné kritiky oznámila, že do svých řad najme více černochů a provede potřebné změny v následujících 18 měsících.

Televize NBC, jež ceremoniál vysílá, krok nejprve přivítala. Později ale oznámila, že s obnovením spolupráce počká na to, jak reformy dopadnou.

"Provést změny tohoto rozsahu vyžaduje čas a úsilí. Asociace zahraničních novinářů v Hollywoodu je musí udělat správně. Kvůli tomu se NBC rozhodla nevysílat příští rok Zlaté glóby," uvedl mluvčí televize. "Pokud organizace své plány naplní, doufáme, že v lednu 2023 ceremoniál opět budeme přenášet," dodal.

Členové pořádající asociace byli v posledních měsících obviněni ze sexistických či rasistických narážek nebo z toho, že od herců i studií, kterým udělují ceny, přijímají pozornosti v hodnotě tisíců dolarů. Bývalý prezident spolku se nelichotivě vyjádřil o hnutí Black Lives Matter, označil ho za rasistické.

Asociace hodlá do srpna 2021 vyměnit vedení, najmout 20 členů tmavé pleti, poskytnout zaměstnancům školení o diverzitě a sexuálním obtěžování nebo schválit etický kodex, který členům omezí možnost přijímat dary.

Každoroční udílení Zlatých glóbů, kterého se účastní hollywoodské špičky, patří k nejprestižnějším akcím amerického filmového průmyslu. Protože se koná ještě před známějšími Oscary, často se stane, že úspěch filmu na Zlatých glóbech předznamená pozdější oscarové vítězství.

Pořádající asociace se do hledáčku médií dostala letos. Krátce poté, co mezi nominované nezařadila několik filmů s převážně černošskými herci jako Bratrstvo pěti, Ma Rainey - matka blues nebo Judas and the Black Messiah, zjistil deník Los Angeles Times, že mezi 87 zahraničními novináři rozhodujícími o Zlatých glóbech není jediný černoch.

"Členové asociace bývají často popisováni jako vyžírkové, kteří jsou posedlí celebritami, hlasují pro toho, kdo jim poskytne nejvíc výhod, a podkopávají důvěru v média," napsal list.

Například nominaci televizního seriálu Emily in Paris na dva Zlaté glóby dal do souvislosti s tím, že televize Paramount předtím zaplatila letenky do Paříže 30 členům asociace, kteří pak na její útraty strávili dvě noci v pětihvězdičkovém hotelu a měli zaplacený oběd nebo soukromou prohlídku muzea.

Zjištění vyvolala kritiku u studií jako Warner Bros., talentových a marketingových agentur či videoték jako Amazon Studios či Netflix. Jeho šéf Ted Sarandos již deklaroval, že dokud asociace neprovede reformy, Netflix se Zlatých glóbů nebude dál účastnit.

V sobotu se ke kritikům přidala herečka Scarlett Johanssonová, která vyzvala, aby se Hollywood od Zlatých glóbů distancoval. "Asociaci zahraničních novinářů v Hollywoodu poskytovali legitimitu lidé jako Harvey Weinstein, aby pomáhala budovat předpolí k úspěchu na Oscarech," uvedla Johanssonová.

Když jako herečka propagovala nějaký film, účast na akcích pořádaných asociací "často znamenala čelit sexistickým otázkám a poznámkám, které hraničily se sexuálním obtěžováním", dodala.

Nemusíte vykazovat podobné osobnostní ani rasové znaky, abyste mohli překládat poezii, je důležité se vcítit do autora, říká překladatel Petr Onufer | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 15 minutami

Krupobití a bouřky zasáhly Jihomoravský kraj. Dálnice D2 je neprůjezdná kvůli pádu vedení

Bouřky a krupobití zasáhly večer Jihomoravský kraj, především Břeclavsko. Kvůli spadlým drátům elektrického vedení je v obou směrech neprůjezdná dálnice D2 v okolí Břeclavi. O neprůjezdné dálnici informoval mluvčí policie David Chaloupka. Hasiči zatím mají 30 výjezdů, řeší utržené střechy i spadlé stromy. Řekl to mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška.

Chaloupka zatím nemá informace, že by fungoval na dálnici odklon nebo jak velká je kolona. "Stalo se to před chvílí," poznamenal mluvčí. Podle něj má policie nahlášených v souvislosti s počasím více událostí, mezi které patří dům bez střechy, spadený strom na auto, ale taky plechová garáž, která uletěla.

Případy řeší i hasiči. "Máme tam ulítlou střechu, spadenou stěnu v kuchyni, spadené dráty elektrického vedení, ale také okna rozbitá kroupami," řekl Mikoška.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Britský operátor EE znovu zavede roamingový poplatek za volání v Evropě

Britský mobilní operátor EE od příštího roku znovu zavede roamingový příplatek za telefonování v jiných evropských zemích. Firma vlastněná britskou telekomunikační společností BT to uvedla ve svém čtvrtečním sdělení. Dříve přitom stejně jako ostatní britští operátoři tvrdila, že se po brexitu k takovému kroku nechystá, připomněla agentura AP. Zrušení roamingu v červnu 2017 ušetřilo britským turistům a jiným cestovatelům miliony liber na poplatcích za používání chytrých telefonů v evropském zahraničí.

EE uvedla, že poplatek budou muset od ledna 2022 platit zákazníci, kteří se zaregistrují po 7. červenci. Za volání, posílání textových zpráv a využívaní dat ve 47 evropských zemích s výjimkou Irska jim firma bude denně účtovat dvě libry (necelých 60 Kč). Svůj záměr společnost odůvodnila tím, že tak chce "podpořit investice" v Británii.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Biden se dohodl se senátory, investice do infrastruktury dosáhnou 600 miliard dolarů

Americký prezident Joe Biden ve čtvrtek po mnoha týdnech jednání mezi Bílým domem a Kongresem ohlásil dosažení dohody ohledně investic do infrastruktury. Podle deníku The New York Times a agentury AP se zřejmě přiklonil k plánu od skupiny složené z demokratických i republikánských senátorů, který počítá s novými výdaji ve výši skoro 600 miliard dolarů (skoro 13 bilionů Kč).

"Máme dohodu," prohlásil prezident při netradičním vystoupení na příjezdové cestě Bílého domu v doprovodu několika senátorů, s nimiž předtím jednal. Mnoho detailů zatím není k dispozici. Na twitteru Biden uvedl, že nový infrastrukturní plán "vytvoří miliony amerických pracovních míst". Ohlášený balíček je zřejmě výrazně menší oproti plánu s investicemi a daňovými úlevami v celkovém objemu 2,3 bilionu dolarů, s nímž Biden přišel na konci března.

Zdroj: ČTK
Další zprávy