Tarantino, Maradona, Bídníci z předměstí. Česká kina uvedou 17 filmů z Cannes

ČTK Reuters Kultura ČTK, Reuters, Kultura
27. 5. 2019 15:48
Skoro dvě desítky filmů z právě skončeného festivalu v Cannes zamíří do českých kin. Bude mezi nimi i pět oceněných děl včetně vítěze, snímku o sociální nerovnosti v Jižní Koreji. Češi dále uvidí novinky režisérů Quentina Tarantina, Jima Jarmusche, bratří Dardenneů, Kena Loache nebo drama, které si slíbil pustit francouzský prezident Emmanuel Macron.
Film Parazit.
Film Parazit. | Foto: Aerofilms

Parazit

Režie: Bong Joon-ho, česká distribuce Aerofilms

Zlatou palmu pro nejlepší film si z Cannes odváží jihokorejský film Parazit. Černá komedie upozorňuje na sociální nerovnosti v Jižní Koreji mezi chudými a bohatými.

Do českých kin snímek uvede distribuční společnost Aerofilms. Její ředitel Ivo Anderle dílo označuje za "vtipný, překvapivý a chytrý film o chudé rodině, která pomocí rafinovaných triků převezme místo jedné velmi bohaté rodiny."

Světovou premiéru Parazita podle distributora provázely výbuchy smíchu a následná osmiminutová ovace vestoje. Filmu patří i prvenství v tabulce kritiků časopisu Screen Daily.

"Když jsme film viděli, byli jsme jím fascinováni. A pak v nás rostl a rostl. Bylo to jednohlasné rozhodnutí," zdůvodnil ocenění předseda canneské poroty, mexický režisér Alejandro González Iñárritu.

Režisér snímku, devětačtyřicetiletý Bong Joon-ho, na sebe předloni upozornil sci-fi nazvaným Okja vyrobeným pro internetovou videotéku Netflix.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 minutami

Vojtěch Filip po infarktu opustil nemocnici, lékaři mu povolili domácí péči

Předseda komunistů Vojtěch Filip v pátek kolem 11:00 po dvou dnech hospitalizace kvůli infarktu opustil nemocnici. Lékaři pražské Všeobecné fakultní nemocnice po dopolední poradě povolili jeho propuštění. Filip informoval, že po zastávce v kanceláři odjel domů do Českých Budějovic.

Lékaři Filipův infarkt zachytili v časném stadiu. Ve středu uvedli, že to dává pacientovi naději na časné propuštění do domácí péče.

"Jsem rád, že mohu být s rodinou a vnoučaty. Ještě jednou děkuji za lékařskou péči i milé zprávy, které mi lidé posílají. Jsou pro mne velkou pobídkou do další práce. Rozhodně však budu dodržovat pokyny lékařů," cituje Filipa jeho strana na Facebooku.  Už dříve uvedl, že nehodlá nic měnit na kandidatuře pro dubnový sjezd KSČM, na němž bude obhajovat mandát.

Další zprávy