Tarantino, Maradona, Bídníci z předměstí. Česká kina uvedou 17 filmů z Cannes

Skoro dvě desítky filmů z právě skončeného festivalu v Cannes zamíří do českých kin. Bude mezi nimi i pět oceněných děl včetně vítěze, snímku o sociální nerovnosti v Jižní Koreji. Češi dále uvidí novinky režisérů Quentina Tarantina, Jima Jarmusche, bratří Dardenneů, Kena Loache nebo drama, které si slíbil pustit francouzský prezident Emmanuel Macron.
Film Parazit.
Film Parazit. | Foto: Aerofilms

Parazit

Režie: Bong Joon-ho, česká distribuce Aerofilms

Zlatou palmu pro nejlepší film si z Cannes odváží jihokorejský film Parazit. Černá komedie upozorňuje na sociální nerovnosti v Jižní Koreji mezi chudými a bohatými.

Do českých kin snímek uvede distribuční společnost Aerofilms. Její ředitel Ivo Anderle dílo označuje za "vtipný, překvapivý a chytrý film o chudé rodině, která pomocí rafinovaných triků převezme místo jedné velmi bohaté rodiny."

Světovou premiéru Parazita podle distributora provázely výbuchy smíchu a následná osmiminutová ovace vestoje. Filmu patří i prvenství v tabulce kritiků časopisu Screen Daily.

"Když jsme film viděli, byli jsme jím fascinováni. A pak v nás rostl a rostl. Bylo to jednohlasné rozhodnutí," zdůvodnil ocenění předseda canneské poroty, mexický režisér Alejandro González Iñárritu.

Režisér snímku, devětačtyřicetiletý Bong Joon-ho, na sebe předloni upozornil sci-fi nazvaným Okja vyrobeným pro internetovou videotéku Netflix.

 

Právě se děje

před 4 minutami

ČSÚ zatím dostal ve sčítání lidu přes 4,3 milionu formulářů. Končí v úterý

Český statistický úřad (ČSÚ) dosud obdržel více než 4,3 milionu formulářů ke sčítání lidu. Z toho bylo 3,9 milionu elektronických a 440 000 listinných. Dalších 640 000 listinných formulářů je stále v domácnostech. V neděli o tom informovala mluvčí sčítání Jolana Voldánová. Sčítání končí v úterý.

Do úterní půlnoci lze využít elektronický formulář na webu scitani.cz nebo mobilní aplikaci Sčítání21. Do úterý je také možné si na kontaktních místech vyzvednout listinný sčítací formulář a odpovědní obálku. Vyplněný formulář v obálce mohou lidé vhodit do poštovní schránky nebo odevzdat na kterékoliv pobočce České pošty, případně na krajské správě ČSÚ.

Mluvčí již dříve uvedla, že je obtížné stanovit, od kolika lidí statistici údaje už dostali a kolik jim je ještě musí zaslat. Formulář se vyplňuje za domácnost. Česko má 10,7 milionu obyvatel. Podle statistik o příjmech a životních podmínkách má domácnost v průměru 2,34 členů. Při zohlednění tohoto počtu by tedy ve sčítání informace o sobě a svém bydlení poskytlo už zhruba 10,2 milionu osob a formulář by mělo vyplnit a poslat ještě asi půl milionu lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy