Tarantino, Maradona, Bídníci z předměstí. Česká kina uvedou 17 filmů z Cannes

ČTK Reuters Kultura ČTK, Reuters, Kultura
27. 5. 2019 15:48
Skoro dvě desítky filmů z právě skončeného festivalu v Cannes zamíří do českých kin. Bude mezi nimi i pět oceněných děl včetně vítěze, snímku o sociální nerovnosti v Jižní Koreji. Češi dále uvidí novinky režisérů Quentina Tarantina, Jima Jarmusche, bratří Dardenneů, Kena Loache nebo drama, které si slíbil pustit francouzský prezident Emmanuel Macron.
Film Parazit.
Film Parazit. | Foto: Aerofilms

Parazit

Režie: Bong Joon-ho, česká distribuce Aerofilms

Zlatou palmu pro nejlepší film si z Cannes odváží jihokorejský film Parazit. Černá komedie upozorňuje na sociální nerovnosti v Jižní Koreji mezi chudými a bohatými.

Do českých kin snímek uvede distribuční společnost Aerofilms. Její ředitel Ivo Anderle dílo označuje za "vtipný, překvapivý a chytrý film o chudé rodině, která pomocí rafinovaných triků převezme místo jedné velmi bohaté rodiny."

Světovou premiéru Parazita podle distributora provázely výbuchy smíchu a následná osmiminutová ovace vestoje. Filmu patří i prvenství v tabulce kritiků časopisu Screen Daily.

"Když jsme film viděli, byli jsme jím fascinováni. A pak v nás rostl a rostl. Bylo to jednohlasné rozhodnutí," zdůvodnil ocenění předseda canneské poroty, mexický režisér Alejandro González Iñárritu.

Režisér snímku, devětačtyřicetiletý Bong Joon-ho, na sebe předloni upozornil sci-fi nazvaným Okja vyrobeným pro internetovou videotéku Netflix.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Poslanci opět přerušili schvalování zákona ke stavbě Dukovan

Sněmovna ve středu opětovně přerušila schvalování zákona ke stavbě nového bloku dukovanské elektrárny. Vynutila si to opozice, chce uzákonit bezpečnostní záruky výběrového řízení na dodavatele stavby nebo stanovit její maximální cenu. Přerušení si vyžádala TOP 09, která požádala o prověření pravidel omezení řečnické doby právníky dolní komory. Sněmovna se má znovu sejít po poledni.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Orbánův Fidesz opustil klub lidovců v Evropském parlamentu

Europoslanci strany Fidesz maďarského premiéra Viktora Orbána ve středu opustili poslanecký klub Evropské lidové strany (EPP). Orbán to oznámil v dopise šéfovi klubu Manfredu Weberovi. Reagoval tím na fakt, že klub schválil nová pravidla usnadňující vyloučení maďarských europoslanců, po němž dlouhodobě volala část frakce.

Odchod 11 poslanců Fideszu je vyústěním několikaletého vnitřního sporu největší europoslanecké skupiny, zda má v jejích řadách místo strana, která podle mnohých vzdaluje Maďarsko evropským hodnotám.

Europoslanci ve středu podpořili kompromisní návrh změny svého jednacího řádu, který klubu dává možnost vyloučit skupinu poslanců. Fideszu, s jehož politikou vymezování se vůči Evropské unii nesouhlasila řada lidoveckých poslanců, tak hrozilo, že klub bude hlasovat o jeho vyloučení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy