Otrokářská minulost dohnala Afflecka. Ruší kvůli němu show

Kultura Kultura
25. 6. 2015 16:49
Americký herec požadoval, aby tvůrci dokumentárního pořadu vynechali informaci o tom, že jeho předek vlastnil otroky. Po zveřejnění e-mailů na serveru WikiLeaks americká televize vysílání odloží.
Ben Affleck
Ben Affleck | Foto: Reuters

New York - Americká televize PBS odložila show Finding Your Roots (Hledání kořenů) kvůli kontroverznímu dílu s hercem a režisérem Benem Affleckem. Držitel Oscara tlačil na autory dokumentárního pořadu, aby zamlčeli, že jeden z jeho předků byl otrokář, píše britský deník The Guardian.

Podle agentury AP vyšla kauza najevo díky zveřejnění e-mailové korespondence Afflecka s firmou Sony Pictures na serveru WikiLeaks. V díle, který se věnuje Affleckovi, opravdu zmínku o jeho otrokářském předkovi tvůrci vypustili. Podle svých slov se takto rozhodli nezávisle na jakémkoliv tlaku.

The Guardian na svých webových stránkách uvedl, že po zveřejnění e-mailové pošty a kritických ohlasech veřejnosti se televize PBS rozhodla díl o Benu Affleckovi stáhnout a vysílání pořadu na neurčito odložit.

"Vysílací společnosti PBS a WNET se shodly na tom, že producenti porušili standardy společnosti PBS tím, že nepřiměřeně zasahovali do tvůrčího a redakčního procesu a neinformovali společnost PBS nebo WNET o snahách pana Afflecka ovlivnit obsah pořadu."

Vysílání třetí série Finding Your Roots je proto odloženo a o čtvrté řadě se teprve rozhodne. Pro jejich pokračování je podle vysílacích společností nezbytné, aby tvůrci zaměstnali více nezávislých genealogů a lidí, kteří budou ověřovat informace.

Sám Affleck se na svém facebookovém profilu vyjádřil, že se za minulost svého předka styděl a nechtěl, aby se v televizní show o jeho rodině mluvilo v souvislosti s člověkem, který vlastnil otroky.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 minutami

Súdánské úřady odvrátily pokus o převrat, podle prezidenta měl odvrátit demokratizaci

Súdánské úřady oznámily, že zmařily pokus o převrat, který naplánovali stoupenci svrženého prezidenta Umara Bašíra. Súdánský premiér Abdalláh Hamduk řekl, že šlo o koordinovaný pokus zastavit demokratickou transformaci v zemi. Generální tajemník OSN António Guterres pokus o převrat odsoudil a vyzval Súdánce, aby hájili demokratickou budoucnost země, informují světové agentury.

Výslechy podezřelých již začaly. Súdánská armáda uvedla, že zatkla 21 důstojníků a řadu vojáků a že pátrání po dalších pokračuje. Podle armádního prohlášení jsou všechny oblasti, kterých se pokus o puč dotkl, pod kontrolou.

Pučisté se podle zdroje agentury Reuters snažili získat kontrolu nad státní rozhlasovou stanicí v Ummdurmánu, který leží naproti Chartúmu na druhém břehu Nilu. Hamduk poznamenal, že se také pokusili zablokovat silnice, zastavit produkci ropy a zavřít přístavy. Súdánský ministr informací později ve státní televizi uvedl, že situace je pod kontrolou.

Súdánu vládne od převratu v roce 2019 přechodná vláda, složená z vojáků a civilistů, která čelí velkým ekonomickým a bezpečnostním problémům. Armáda roku 2019 při masových protivládních demonstracích svrhla dlouholetého autokratického vládce Umara Bašíra. Při protestech vojáci zabili desítky lidí. Volby se očekávají v roce 2024.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Němečtí ekologové žalují BMW a Mercedes kvůli výrobě aut se spalovacími motory

Německá ekologická organizace Deutsche Umwelthilfe (DUH) zažalovala automobilky BMW a Mercedes-Benz. Chce tyto německé podniky soudní cestou přimět k tomu, aby do roku 2030 ukončily výrobu automobilů se spalovacím motorem. Informovala o tom agentura DPA.

Šéf DUH Jürgen Resch uvedl, že automobilky BMW a Mercedes-Benz svými nynějšími vozy porušují "základní právo na ochranu klimatu". "Budeme soudní cestou prosazovat konec naftových a benzinových osobních automobilů od roku 2030," dodal.

Organizace žaloby podala v pondělí, kdy vypršel termín, do kterého měly automobilky odpovědět na její předžalobní výzvu. Ta požadovala právě ukončení výroby automobilů se spalovacím motorem do roku 2030, což však podniky podle očekávání odmítly.

Automobilka Mercedes-Benz v reakci na žalobu uvedla, že se bude bránit "všemi právními prostředky". Firma plánuje dosáhnout klimatické neutrality svých aut do roku 2039. Konkurent BMW sdělil, že do roku 2030 hodlá snížit emise oxidu uhličitého z provozu, výroby i likvidace svých vozů o 40 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy