Otrokářská minulost dohnala Afflecka. Ruší kvůli němu show

Kultura Kultura
25. 6. 2015 16:49
Americký herec požadoval, aby tvůrci dokumentárního pořadu vynechali informaci o tom, že jeho předek vlastnil otroky. Po zveřejnění e-mailů na serveru WikiLeaks americká televize vysílání odloží.
Ben Affleck
Ben Affleck | Foto: Reuters

New York - Americká televize PBS odložila show Finding Your Roots (Hledání kořenů) kvůli kontroverznímu dílu s hercem a režisérem Benem Affleckem. Držitel Oscara tlačil na autory dokumentárního pořadu, aby zamlčeli, že jeden z jeho předků byl otrokář, píše britský deník The Guardian.

Podle agentury AP vyšla kauza najevo díky zveřejnění e-mailové korespondence Afflecka s firmou Sony Pictures na serveru WikiLeaks. V díle, který se věnuje Affleckovi, opravdu zmínku o jeho otrokářském předkovi tvůrci vypustili. Podle svých slov se takto rozhodli nezávisle na jakémkoliv tlaku.

The Guardian na svých webových stránkách uvedl, že po zveřejnění e-mailové pošty a kritických ohlasech veřejnosti se televize PBS rozhodla díl o Benu Affleckovi stáhnout a vysílání pořadu na neurčito odložit.

"Vysílací společnosti PBS a WNET se shodly na tom, že producenti porušili standardy společnosti PBS tím, že nepřiměřeně zasahovali do tvůrčího a redakčního procesu a neinformovali společnost PBS nebo WNET o snahách pana Afflecka ovlivnit obsah pořadu."

Vysílání třetí série Finding Your Roots je proto odloženo a o čtvrté řadě se teprve rozhodne. Pro jejich pokračování je podle vysílacích společností nezbytné, aby tvůrci zaměstnali více nezávislých genealogů a lidí, kteří budou ověřovat informace.

Sám Affleck se na svém facebookovém profilu vyjádřil, že se za minulost svého předka styděl a nechtěl, aby se v televizní show o jeho rodině mluvilo v souvislosti s člověkem, který vlastnil otroky.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Jablonec a Liberec odehrají v boji s pandemií imaginární derby

Fotbalisté Jablonce a Liberce sice kvůli pandemii nového koronaviru a přerušení ligy nebudou moci o prvním dubnovém víkendu odehrát plánované podještědské derby na hřišti, zápas se ale uskuteční aspoň imaginárně. Severočeští rivalové začnou v pondělí na odložené utkání prodávat vstupenky v hodnotě 100 korun a výtěžek věnují Krajské nemocnici v Liberci na podporu v boji s nemocí COVID-19.

Fanoušci si mohou v internetové síti Ticketstream kupovat lístky až do neděle, kdy se mělo derby původně hrát. Počet charitativních vstupenek není nijak omezen.

"Místo prestižní fotbalové bitvy se teď svádí jiný a mnohem zásadnější boj, a to boj o lidské životy. Nesvádí ho fotbalisté na zeleném trávníku, ale zdravotníci v nemocnicích. Jejich soupeř je bohužel obzvlášť zákeřný a o to jsou jejich statečné a obětavé výkony obdivuhodnější. V tom boji jim všichni musíme aspoň symbolicky pomoct," uvedly kluby ve společném prohlášení.

Fanoušci po zaplacení obdrží e-mailem speciální elektronickou vstupenku. "Poslouží vám jako stálá připomínka toho, že když to bylo třeba, nezůstali jste v ofsajdu. Věříme, že se v našem kraji najde dost lidí, kteří své zdravotníky v jejich zápase nenechají samotné. Pořiďte si svou vstupenku na derby proti koronaviru, pořiďte ji i svým blízkým. Nikdy nevíte, kdy někdo z nich pomoc zdravotníků bude taky potřebovat," dodali severočeští rivalové.

Podobnou iniciativu spustila nedávno Zbrojovka Brno, která se snaží vyprodat někdejší stadion Lužánky při imaginárním utkání se Slavií. Jde o připomínku slavného zápasu z října 1996, na který dorazilo 44.120 diváků, což je dodnes nejvyšší návštěva samostatné ligy. Výtěžek z virtuálních vstupenek získá na boj s koronavirem brněnská Fakultní nemocnice v Bohunicích.

Další zprávy