Svět vzpomíná na Formana. Ozvali se Banderas, DeVito i prezident festivalu v Cannes

Kultura ČTK Kultura, ČTK
15. 4. 2018 10:48
Světově proslulí herci Antonio Banderas, Meg Tillyová a Danny DeVito, režiséři Ron Howard a Joe Dante nebo bývalý prezident filmového festivalu v Cannes včera vzpomínali na zesnulého Miloše Formana. Na sociálních sítích kondolovali také zástupci cen Zlatý glóbus, Britského filmového institutu nebo kritik Guy Lodge, jenž má české kořeny.

Meg Tillyová

Osmapadesátiletá Američanka Meg Tillyová spolupracovala na dobovém snímku Valmont. Forman ji obsadil do role krásné vdané Madame de Tourvel, která se marně snaží odolat vikomtovi Valmontovi. Tillyová včera na Formanova vzpomněla v několika tweetech. "Pracovat s tebou v Praze a Paříži patřilo k vrcholům mé herecké dráhy," uvedla.

Nebýt natáčení s Formanem, prý by nikdy nepotkala otce svého třetího dítěte. Ani by nedostala roli ve snímku z roku 1985 Anežka boží, kam ji režisér Norman Jewison obsadil po zhlédnutí výkonu Tillyové v hereckých zkouškách na Amadea. V tomto jiném Formanově dobovém filmu herečka nakonec kvůli zranění neúčinkovala, získala však doporučení na Anežku boží a za herecký výkon v tomto snímku nakonec obdržela Zlatý glóbus.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Nálety v povstaleckých oblastech Sýrie usmrtily 20 lidí, tvrdí Syrské organizace pro lidská práva

Nálety syrské a ruské armády v sobotu v povstaleckých oblastech v Sýrii usmrtily nejméně 20 civilistů, mezi mrtvými je osm dětí. S odvoláním na sdělení exilové Syrské organizace pro lidská práva o tom informovala agentura Reuters. Při leteckých úderech na pět vesnic v oblasti Idlibu na severozápadně země rovněž utrpělo několik lidí zranění.

Čtyři civilisté včetně jednoho dítěte přišli o život ve vesnici Bára na jihu Idlibu, který mají z větší části stále pod kontrolou odpůrci syrského prezidenta Bašára Asada. Reportér agentury AFP popsal, jak se záchranáři snažili dostat k obětem v troskách dvoupatrového domu, který se po náletu zřítil.

Nejméně devět lidí pak zemřelo při útoku na tržiště ve vesnici Baljún a další dva civilisté zahynuli v oblasti Džabal Závíja na jihovýchodě Idlibu. Barelové bomby svržené z vrtulníků usmrtily pět civilistů, včetně tří dětí, ve vesnici Abadíta. Barelové bomby jsou většinou sudy naplněné výbušninami a šrapnely.

Současné boje jsou nejprudší od srpna, kdy bylo sjednáno příměří. Vojsko o provincii začalo bojovat v dubnu a do srpna byla provincie terčem mnoha náletů syrského letectva i jeho ruských spojenců. OSN odhaduje, že od dubna opustilo domovy na 400 tisíc lidí. Sporadické boje pokračovaly i po srpnu a SOHR tvrdí, že od té doby přišlo o život na 160 civilistů.

Další zprávy