Svěrák přitáhl 1,2 milionu diváků a vydělal 124 milionů

Irena Hejdová Irena Hejdová
21. 1. 2008 21:23
12 milionů diváků loni utratilo v kinech 1,2 miliardy
Foto: Biograf Jan Svěrák - Jiří Hanzl

Praha - Impozantní čísla nabízí souhrn dat o české distribuci za rok 2007 zveřejněný v pondělí Unií filmových distributorů (UFD).

Loni vstoupilo do kin kolem 250 filmů, z toho necelá dvacítka českých. Celkem domácí kina odehrála přes 350 tisíc představení, konkrétní číslo zní 353 524.

Kolik diváků loni přilákaly snímky jako Vratné lahve, Gympl či Piráti z Karibiku 3?

Celkem jich bylo 12 820 236 - tedy více, než je počet obyvatel České republiky. Češi se ale z lásky k filmům nerozdvojili, číslo vyjadřuje počet prodaných vstupenek.

Celkový zisk kinařů, producentů a tvůrců podle UFD činí 1 199 354 361 korun.

Foto: Bioscop

Milionový Svěrák na nule

Prostým vydělením zisku počtem diváků tak průměrná cena lístku, která činí 93 korun - multikina, která si na českém trhu ukrajují největší díl trhu, ovšem leckdy prodávají vstupenky i za cenu překračující stopadesátikorunovou hranici.

Celá dvanáctina diváků loni navštívila vůbec nejúspěšnější film roku, Svěrákovy Vratné lahve.

Ty nakonec vydělaly 124 milionů korun a přitáhly více než milion diváků - konkrétně 1 254 282 obdivovatelů Zdeňka Svěráka v roli učitele na penzi, který začne pracovat ve výkupu lahví místního supermarketu.

Přes ohromující čísla v červnu Jan Svěrák hlásil, že po odečtení zisku multikin, distributora a výdajů na reklamu a kopie je více méně na nule.

Kino Světozor
Kino Světozor | Foto: Kino Světozor
Čtěte více:
Vratné lahve mají 100 milionů tržeb, ale nulový zisk
Kina mají letos rekordní návštěvnost, trží miliardu

Čechy lákaly Češi

V první desítce návštěvnosti za celý rok je přesně polovina českých snímků. Za Svěrákem skončil Jiří Menzel s uhlazenou adaptací Hrabalova románu Obsluhoval jsem anglického krále. Ta vydělala 81 milionů korun a vidělo ji něco přes 800 tisíc diváků

Gympl
Gympl | Foto: Falcon

Na pátém místě je Vorlův grafiťácký Gympl. Příhody dvou teenagerů a jejich boje s konvencemi a sestavou učitelů od Evy Holubové až po Milana Šteindlera přilákaly 464 tisíc diváků a vydělaly 45 milionů korun.

Bramborová medaile připadla z českých filmů Hřebejkovu Medvídkovi - tomu patří v žebříčku sedmá pozice.

Na desáté místo se ještě vklínila scenáristka a spisovatelka Bára Nesvadbová, režisérka Irena Pavlásková a herečka Danica Jurčová s mondénním Bestiářem.

V první desítce jsou jinak snímky výhradně americké (případně vzniklé v britsko-americké koprodukci) - na třetím místě animovaný Shrek Třetí, na čtvrtém Harry Potter a Fenixův řád, na šestém Simpsonovi ve filmu. Osmé místo patří Pirátům z Karibiku 3 a deváté animovanému trháku Ratatouille.

Miliardový zisk měla česká kina už loni, kdy utržila 1 043 322 604 korun. Ve světle čísel tak poněkud bledne mýtus o roce, v němž "Vratné lahve vrátily diváky do českých kin".

Předloni do kin zavítalo 11 508 965 diváků, což oproti loňským 12,8 milionu je sice nárůst, ale nikoliv tak markantní. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Policie pátrá na Nymbursku po seniorovi, který odjel do Kerska na houby. Může být v ohrožení života

Středočeská policie pátrá po osmdesátiletém muži, který dnes po poledni odjel na motokole ze Sadské na Nymbursku na houby směrem na Kersko a nevrátil se. Muž je po několika operacích srdce, trpí výpadky paměti, proto může být v ohrožení života. Policie to uvedla dnes večer na Twitteru, zveřejnila také fotografii hledaného. Lidé se s informacemi k pátrání mají obracet na linku 158.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy