Svěrák je tam, člověče, spokojenej

Irena Hejdová Irena Hejdová
15. 4. 2006 0:00
Reportáž - Ve zrušeném supermarketu na pražském sídlišti Stodůlky je překvapivě živo. Jan Svěrák tu natáčí Vratné lahve.

Zboží je sice naskládané jen v těch uličkách, které budou v záběru, přesto asi působí obchod autenticky, několik obyvatel okolních paneláků už sem zabloudilo na nákupy. Mezi regály ale místo zákazníků čeká s vozíky jen pár komparzistů  - až Svěrák mladší nazkouší scénu se svým otcem a Jiřím Macháčkem. 

Štáb včetně kameramana Vladimíra Smutného je namačkaný v malém prostoru za okénkem sloužícím pro vracení lahví. Macháček v roli zástupce ředitele školy, kde hlavní hrdina dříve pracoval jako učitel, má přemlouvat starého Tkalouna, aby se vrátil zpátky.

"Všichni ze sborovny tě pozdravujou, Pepo. Dokonce i děti na tebe vzpomínaj," říká Macháček a Svěrák čili Josef Tkaloun odpovídá: "Já jsem tady - člověče - spokojenej, jako jsem nikdy nebyl." Zkouška proběhne několikrát, pak už se jede (také několikrát) na ostro.

Celkem to prý odsýpá. Podle Svěráka stihnou denně natočit mezi 17 a 30 záběry. Natáčení, které začalo před měsícem, je už určitě za polovinou. Přitom se zdá, že vše probíhá v příjemné, klidné atmosféře. Oba Svěráci jsou evidentně rádi, že k němu konečně došlo, i když si neodpustí pár škodolibých poznámek.

Svěrák mladší například shrnuje patovou situaci se scénářem: "Táta v dokumentu Tatínek slíbil, že napíše další verzi. Poslední verzi dopsal loni v létě a byla výrazně lepší a úplně jiná." Svěrák starší reaguje: "Kluk má pravdu. Ale úplně jiná není."

Natáčí se v samoobsluze ve Stodůlkách
Natáčí se v samoobsluze ve Stodůlkách | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

A na otázku, jestli se otci současný scénář líbí víc než ten minulý, kvůli kterému se dostal se synem do sporu, Svěrák starší suše odvětí: "Teď už ano."

Opodál odpočívá mezi záběry Táňa Vilhelmová, která ve filmu hraje Tkalounovu dceru. "Tatínek mi hlídá malého synáčka a já si jdu zatím po svým," říká o své postavě. Jan Budař zas hrdě popisuje svou postavu Mirka Šourka: "Říká se mu úlisný, protože pracuje u lisu. Je pro tu velkoprodejnu naprosto nezbytný."

Hlavní postavou je ale samozřejmě učitel ve výslužbě Tkaloun. Tuhle roli si Svěrák starší napsal na tělo: "Je to pro mě lehčí, protože mluvím, jak mluvím, a píšu dialogy tak, že skoro opisuju, jak bych je řekl, a nedávám si tam situace, které bych neuhrál," vysvětuje a dodává: "Jsem tu opravdu jako zaměstnanec - vstávám v šest ráno a odcházím odtud v osm večer."

Jádro Svěrákova štábu tvoří spolupracovníci z jeho posledního celovečerního filmu Tmavomodrý svět, který vznikl před pěti lety. Hudbu opět složí Ondřej Soukup, za střihačský stůl se posadí Alois Fišárek, kameramanem je Vladimír Smutný. Film vzniká v česko-britské koprodukci, za britskou stranu se na něm podílí stejně jako na Tmavomodrém světě Eric Abraham.

Premiéra Vratných lahví, které Jan Svěrák popisuje jako portrét důchodce v dnešní době, je plánována na 8. března 2007. Natáčet se bude až do května, ze Stodůlek se štáb přesune na Žižkov, na Smíchov a na Slapy. Průběh natáčení můžete sledovat i ZDE.

 

Právě se děje

před 10 minutami

ČEZ dokončil prodej bulharských aktiv, v arbitráži proti Bulharsku pokračuje

Energetická skupina ČEZ dokončila prodej svých bulharských aktiv, kupující bulharská finanční společnost Eurohold jí zaplatila 335 milionů eur (asi 8,6 miliardy korun). Uvedl to dnes mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. V mezinárodní investiční arbitráži, kterou společnost ČEZ vede proti bulharskému státu od roku 2016, firma podle mluvčího pokračuje.

Kříž uvedl, že nyní dokončený prodej zahrnuje sedm bulharských společností Skupiny ČEZ: CEZ Bulgaria, CEZ Elektro Bulgaria, CEZ Razpredelenie Bulgaria, CEZ Trade Bulgaria, CEZ ICT Bulgaria, Free Energy Project Oreshets a Bara Group. Připomněl, že odchod ČEZ z Bulharska začal už v roce 2017 prodejem odstavené uhelné elektrárny Varna.

Zdroj: ČTK
před 18 minutami

Dálnici D1 uzavřela na Přerovsku nehoda dodávky a kamionu, jeden z řidičů zemřel

Na nájezdu na dálnici D1 u Lipníku nad Bečvou na Přerovsku se v úterý odpoledne ve směru na Ostravu srazila dodávka s nákladním autem. Jeden z řidičů zemřel, komunikace byla bezmála tři hodiny uzavřena. Nájezd na dálnici už je v obou směrech průjezdný. Okolnosti nehody se vyšetřují, sdělila před 16:30 mluvčí policie Miluše Zajícová.

Nehoda se stala kolem 13:30 na nájezdu na D1 pod dálničním mostem ve směru na Ostravu. "Při nehodě došlo k úmrtí řidiče jednoho z vozidel," uvedla Zajícová. Nájezd z D1 směrem na Lipník nad Bečvou je již zprůjezdněn, nájezd na D1 ve směru na Olomouc i Ostravu je průjezdný v jednom jízdním pruhu. "Žádáme projíždějící řidiče, aby byli při jízdě daným úsekem opatrní a obezřetní," uvedla Zajícová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy