Svěrák je tam, člověče, spokojenej

Irena Hejdová Irena Hejdová
15. 4. 2006 0:00
Reportáž - Ve zrušeném supermarketu na pražském sídlišti Stodůlky je překvapivě živo. Jan Svěrák tu natáčí Vratné lahve.

Zboží je sice naskládané jen v těch uličkách, které budou v záběru, přesto asi působí obchod autenticky, několik obyvatel okolních paneláků už sem zabloudilo na nákupy. Mezi regály ale místo zákazníků čeká s vozíky jen pár komparzistů  - až Svěrák mladší nazkouší scénu se svým otcem a Jiřím Macháčkem. 

Štáb včetně kameramana Vladimíra Smutného je namačkaný v malém prostoru za okénkem sloužícím pro vracení lahví. Macháček v roli zástupce ředitele školy, kde hlavní hrdina dříve pracoval jako učitel, má přemlouvat starého Tkalouna, aby se vrátil zpátky.

"Všichni ze sborovny tě pozdravujou, Pepo. Dokonce i děti na tebe vzpomínaj," říká Macháček a Svěrák čili Josef Tkaloun odpovídá: "Já jsem tady - člověče - spokojenej, jako jsem nikdy nebyl." Zkouška proběhne několikrát, pak už se jede (také několikrát) na ostro.

Celkem to prý odsýpá. Podle Svěráka stihnou denně natočit mezi 17 a 30 záběry. Natáčení, které začalo před měsícem, je už určitě za polovinou. Přitom se zdá, že vše probíhá v příjemné, klidné atmosféře. Oba Svěráci jsou evidentně rádi, že k němu konečně došlo, i když si neodpustí pár škodolibých poznámek.

Svěrák mladší například shrnuje patovou situaci se scénářem: "Táta v dokumentu Tatínek slíbil, že napíše další verzi. Poslední verzi dopsal loni v létě a byla výrazně lepší a úplně jiná." Svěrák starší reaguje: "Kluk má pravdu. Ale úplně jiná není."

Natáčí se v samoobsluze ve Stodůlkách
Natáčí se v samoobsluze ve Stodůlkách | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

A na otázku, jestli se otci současný scénář líbí víc než ten minulý, kvůli kterému se dostal se synem do sporu, Svěrák starší suše odvětí: "Teď už ano."

Opodál odpočívá mezi záběry Táňa Vilhelmová, která ve filmu hraje Tkalounovu dceru. "Tatínek mi hlídá malého synáčka a já si jdu zatím po svým," říká o své postavě. Jan Budař zas hrdě popisuje svou postavu Mirka Šourka: "Říká se mu úlisný, protože pracuje u lisu. Je pro tu velkoprodejnu naprosto nezbytný."

Hlavní postavou je ale samozřejmě učitel ve výslužbě Tkaloun. Tuhle roli si Svěrák starší napsal na tělo: "Je to pro mě lehčí, protože mluvím, jak mluvím, a píšu dialogy tak, že skoro opisuju, jak bych je řekl, a nedávám si tam situace, které bych neuhrál," vysvětuje a dodává: "Jsem tu opravdu jako zaměstnanec - vstávám v šest ráno a odcházím odtud v osm večer."

Jádro Svěrákova štábu tvoří spolupracovníci z jeho posledního celovečerního filmu Tmavomodrý svět, který vznikl před pěti lety. Hudbu opět složí Ondřej Soukup, za střihačský stůl se posadí Alois Fišárek, kameramanem je Vladimír Smutný. Film vzniká v česko-britské koprodukci, za britskou stranu se na něm podílí stejně jako na Tmavomodrém světě Eric Abraham.

Premiéra Vratných lahví, které Jan Svěrák popisuje jako portrét důchodce v dnešní době, je plánována na 8. března 2007. Natáčet se bude až do května, ze Stodůlek se štáb přesune na Žižkov, na Smíchov a na Slapy. Průběh natáčení můžete sledovat i ZDE.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Michigan oficiálně potvrdil výsledek prezidentských voleb, Biden ve státě vyhrál s náskokem 154 tisíc hlasů

V americkém státě Michigan v pondělí oficiálně potvrdili výsledek prezidentských voleb. S náskokem 154.000 hlasů zde zvítězil demokratický kandidát Joe Biden, informovala dnes agentura AP. Velká americká média Bidena za vítěze v Michiganu označila už krátce po volbách ze 3. listopadu.

O takzvané certifikaci výsledku voleb rozhoduje v Michiganu komise, v níž zasedají dva demokraté a dva republikáni. Pro potvrzení výsledku dnes hlasovali tři její členové, jeden z republikánů se zdržel.

Agentura AP uvedla, že je oficiální vyhlášení výsledku prezidentských voleb v Michiganu, jednom z klíčových států pro vítězství, další ranou pro Donalda Trumpa. Současný prezident stále neuznal volební porážku a snaží se výsledek voleb zvrátit soudní cestou. Podle odhadů renomovaných amerických médií ale zvítězil v prezidentských volbách jasně bývalý viceprezident Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Polští odpůrci zákazu potratů znovu vyšli do ulic, byla zadržena fotografka

Polská policie v pondělí zadržela několik lidí, kteří ve Varšavě demonstrovali proti dalšímu zpřísnění restriktivního zákona o interrupcích. Mezi zadrženými byla i fotoreportérka, kterou policie později propustila. Informují o tom agentury a polská média.

Protestující na některých místech metropole blokovali dopravu, další demonstrovali před ministerstvem školství. Šéf resortu Przemyslaw Czarnek totiž podle nich pohrozil učitelům potrestáním za podporu demonstrací proti potratovému zákonu. Protestující před ministerstvem rozvinuli plakát s nápisem "Svobodné potraty, svobodné vzdělání" a požadovali ministrovu demisi. Někteří demonstrující se připoutali k bráně ministerstva, jedna žena se k ní podle agentury AP přilepila a policistům trvalo hodinu ji od brány oddělit. Poté ji odvezla sanitka.

Krátce po začátku protestu policie násilím odvedla některé lidi, včetně fotoreportérky Agaty Grzybowské, píše AP s tím, že je to poprvé, co polská policie během současných protestů proti zpřísnění potratového zákona zadržela novináře. Policie Grzybowskou později propustila. Podle agentury PAP si však před tím vyslechla obvinění z napadení policistů.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Pospíšil v polské lize skóroval, Přikryl nahrál na čtyři góly

Čeští fotbalisté Martin Pospíšil a Tomáš Přikryl se podíleli na všech pěti brankách Jagiellonie Bialystok, která v 10. kole polské ligy zvítězila nad Plockem 5:2 a rázně ukončila sérii tří porážek. Pospíšil dal čtvrtý gól domácího celku, Přikryl na zbývající čtyři přihrál.

Třikrát se po jeho asistencích střelecky prosadil chorvatský útočník Jakov Puljič, hosté v druhém poločase pouze snižovali. Kapitán týmu Pospíšil dal první gól v sezoně, střelcům v polské lize vládne s osmi brankami český reprezentant Tomáš Pekhart z vedoucí Legie Varšava

Polská fotbalová liga - 10. kolo:

Gliwice - Gdaňsk 2:0, Bialystok - Plock 5:2 (gól domácích Pospíšil).

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

EU nabídla Bidenovi obnovu úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady ho pozval na mimořádný summit do Bruselu

Vrcholní představitelé Evropské unie nabídli nově zvolenému prezidentovi Spojených států Joeovi Bidenovi obnovení úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady Charles Michel jej v telefonickém rozhovoru pozval na mimořádný summit s šéfy států a vlád evropské sedmadvacítky. Budoucí šéf Bílého domu také poprvé telefonoval i s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.

"Během telefonátu předseda Michel navrhl obnovit silnou transatlantickou alianci založenou na společných zájmech a sdílených hodnotách," stojí v prohlášení, které vydal úřad předsedy Evropské rady. Michel podle něj přivítal Bidenovu oddanost americkým spojencům a podporu evropské spolupráce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy