Svědectví o pozdním socialismu. Do kin se vrátil Vorlův restaurovaný Kouř

ČTK Kultura ČTK, Kultura
10. 7. 2020 12:36
Česká kina od čtvrtka opět promítají film Tomáše Vorla Kouř, který měl premiéru v únoru 1991. Téměř po 30 letech teď prošel digitálním restaurováním a vrátil se na velké plátno.

Několik generací diváků vnímalo Kouř jako rozvernou komedii či muzikál. "Můžeme se na něj ale dívat i jako na svědectví o pozdním socialismu v Československu a zahlédnout i jeho temnější vrstvy, které jsou možná zrovna dnes aktuální," říká generální ředitel Národního filmového archivu Michal Bregant.

"Příčinou popularity Kouře jsou určitě pozoruhodné výkony herců a chytlavé parodie na osmdesátkové zombie disco, ale věřím, že se nové generace diváků dokážou dostat k některým postavám docela blízko. Digitální kina teď mohou předvést, že v Kouři nejde jen o jednoho stupidního Arnoštka," doplňuje Bregant s odkazem na postavu dýdžeje a kulturního referenta účinkujícího v klubu Socialistického svazu mládeže, kterého jako nevkus diskotékové hudby 80. let ztvárnil Šimon Caban. Předaboval jej Martin Zbrožek.

Scéna s kulturním referentem Arnoštkem z filmu Kouř. Foto: Národní filmový archiv. | Video: Vorel Film

Kouř vypráví o mladém inženýrovi Mirkovi v podání Jana Slováka, který přichází na své první působiště se záměrem pracovat. To se v bizarních poměrech posledních let totalitní křeče ukazuje být nečekaným výstřelkem. Mirek svým neobvykle normálním postojem uvádí do chodu běh "místních" dějin, a tak je společenské zlo - zosobněné nekompetentními šéfy - svrženo rozhořčeným, probuzeným davem a jsou nastoleny nové pořádky. Ty však v mnohém začínají připomínat pořádky staré, jen obrácené naruby.

V Kouři účinkují Eva Holubová jako konstruktérka Běhalová, Lucie Zedníčková hraje dívku zvanou Kotě, Jaroslav Dušek coby velitel milicí a šéf oddělení výzkumu Šmíd, David Vávra v roli barmana nebo Petr Čtvrtníček jako Glosnerův syn a člen pěveckého sboru.

Ve snímku se prolíná vážné s nevážným, ironie s obdivem, realita s bizarností a skutečnost s absurditou. Tvůrci pro něj vymysleli neologismus "rytmikál". "Rytmikál obrací pravidla klasických muzikálů naruby. Odehrává se v tmavé zakouřené fabrice, namísto příjemných pocitů a sentimentu navozuje zneklidnění, namísto laskavého humoru vyvolává smích humorem ironickým a absurdním," napsal Jan Bergl na stránkách Filmovýpřehled.cz, které spravuje Národní filmový archiv.

Připomíná také, že Kouř měl premiéru 1. února 1991, tedy rok a čtvrt po pádu režimu, a vidělo jej 51 tisíc diváků, takže ho nelze považovat za kasovní hit. "S postupem času se ale stal (jistě pomohla i obnovená premiéra o šest let později) něčím v rámci české kinematografie vzácnějším - kultem," upozorňuje Bergl.

Jan Slovák jako inženýr Mirek a Lucie Zedníčková jako Kotě ve scéně z Kouře. | Video: Vorel Film

Snímek restauroval Národní filmový archiv ve spolupráci s Mezinárodním filmovým festivalem Karlovy Vary a Státním fondem kinematografie. Kouř je nejmladším titulem, který tímto procesem dosud prošel. Restaurování se konalo ve studiích Universal Production Partners a Soundsquare, přispěli na něj Milada Kučerová a Eduard Kučera, který spoluzakládal softwarovou firmu Avast.

Digitalizaci předcházel průzkum dochovaných materiálů a písemných archiválií. Jako výchozí zdroj posloužily negativy obrazu a zvuku, o které pečuje Národní filmový archiv. Na výsledné podobě digitálního Kouře se s režisérem Tomášem Vorlem podílel také kameraman snímku Martin Duba.

Kouř je 32. digitálně restaurovaným snímkem, který Národní filmový archiv uvádí do kin v České republice i zahraničí.

Česká kinematografie s restaurovanou tvorbou nedávno zaznamenala několik úspěchů, například Daleká cesta byla oceněna na letošním festivalu Berlinale a Extase se stala nejlepším restaurovaným filmem na loňské přehlídce v Benátkách. Dalším snímkem, který se bude restaurovat, je pohádka S čerty nejsou žerty. V kinech se objeví v prosinci.

Boj s piráty se nedá vyhrát, přišel jsem o desítky milionů korun, říká režisér Tomáš Vorel, který dal film Gympl zdarma na server YouTube. Teď zvažuje, že dá svůj nový film na YouTube rovnou. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 11 minutami

V americkém Baltimoru došlo k výbuchu, zemřela jedna žena, další lidé jsou zranění

V Baltimoru v americkém státě Maryland byla v pondělí hlášena velká exploze. O život přišla žena a několik dalších lidí bylo zraněno, uvedla místní televize, podle níž šlo o výbuch plynu.

Záběry z televize WBFF zachytily trosky několika budov. Kanál WJZ-TV uvedl, že exploze poničila domy v severozápadním Baltimoru. O život přišla žena a nejméně další dva lidé byli ve vážném stavu odvezeni do nemocnice. Na místě zasahují hasiči. Agentura Reuters s odvoláním na místní hasičský sbor napsala, že v troskách může být stále uvězněno nejméně pět lidí včetně dětí.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Libanonský premiér večer oznámí rezignaci své vlády kvůli výbuchu v Bejrútu

Libanonský premiér Hasan Dijáb brzy oznámí demisi své vlády. Podle agentury Reuters to dnes uvedl libanonský ministr zdravotnictví Hamad Hasan. Libanon se v posledních dnech potýká s masivními protivládními protesty po ničivé explozi v přístavu v hlavním městě Bejrútu, při níž přišlo o život více než 160 lidí a dalších více než 6000 bylo zraněno.

"Celá vláda rezignovala," řekl podle agentury AP Hasan novinářům po jednání vlády. Premiér Dijáb podle něj nyní pojede za prezidentem, aby mu za celý kabinet podal demisi.

Kancelář premiéra uvedla, že Dijáb "promluví k národu" v 19:30 místního času (18:30 SELČ).

Zdroj: ČTK , Zahraničí
Další zprávy