Švankmajer, vlci nebo Jožo Ráž. Co nabízí soutěž českých dokumentů v Jihlavě

Tomáš Stejskal Tomáš Stejskal
27. 10. 2020 10:30
Jihlavský festival letos uvádí filmy o surrealistovi Janu Švankmajerovi, zpěvákovi Elánu Jožovi Rážovi, situaci s vlky na Broumovsku nebo pohled do natáčení prvního romského sitkomu v Česku. V nabídce soutěže českých dokumentů je dále snímek o pouti, kterou podnikl Karel Hynek Mácha s přítelem, nebo portrét ruského umělce Olega Vorotnikova ze skupiny Vojna.
Snímek z Vlků na hranicích.
Vlky na hranicích uvádí jihlavský festival v sekci Česká radost. | Video: MFDF Ji.hlava

Vlci na hranicích

Režie: Martin Páv

Oheň na hranici praská uprostřed noci, hypnotizuje pozornost kamery i diváků. V pozadí se vzrušeně překřikují lidské hlasy. "Důchodce se takhle vohne, sbírá houbu a dvacet metrů před ním stojí vlk. Je to normální? Tak my vám říkáme, že žádnou divočinu nechcem," zaznívá důrazně a rozhořčeně.

Střih. Kamera sleduje mladého koordinátora takzvaných vlčích hlídek Jana Korandu, jak instaluje fotopasti v broumovských lesích. O něco později v domku s číslem popisným 106 starosta Vernéřovic Tomáš Havrlant s manželkou pozoruje v televizním zpravodajství, co pasti vyfotily. "Zatím jsou tak trochu jako z večerníčku. Až ale vyrostou, budou vysocí přes metr a stisk budou mít ještě o něco větší než pitbull," říká reportér.

Snímek Vlci na hranicích několika úvodními, statickými a precizně komponovanými záběry představuje aktéry komplikované situace na Broumovsku, kam se po více než 200 letech vrátili vlci a rozpoltili místní na několik táborů. V podmanivém dokumentu s takřka westernově rozehraným napětím režisér Martin Páv dává prostor jak těm, podle nichž zvířata navrátí rovnováhu do přírody, tak velkochovatelům ovcí, kteří se bojí o své podnikání.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Pražská burza dosáhla nového rekordu, je nejsilnější od ledna 2020

Pražská burza dosáhla nejsilnější úrovně od konce loňského ledna. Index PX dnes stoupl o 1,48 procenta na 1121,81 bodu. Posílily téměř všechny hlavní emise. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.

Vývoj indexu pražské burzy je od loňského března, kdy se v Česku objevily první případy nemoci covid-19, silně ovlivňován vývojem epidemické situace. V lednu a únoru 2020 se index PX pohyboval až nad 1100 body. V březnu po potvrzení prvních nákaz a souvisejícím omezení obchodu, služeb, kultury, sportu či cestování se index propadl až na 690 bodů.

V létě posílil skoro na 1000 bodů, ale při podzimní druhé vlně epidemie se propadl zhruba na 840 bodů. Letos v lednu burza posílila nad 1070 bodů, po následném zesílení epidemie však index opět kolísal. Od začátku března ale epidemie zase zpomaluje a index postupně roste.

Zdroj: ČTK
před 10 minutami

Vyšetřovatel kauzy kolem dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo Nevtípil ke konci května končí u policie, odchází do civilu, uvedl Ekonomický deník.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Kroos je v karanténě, v závěru sezony Realu asi nepomůže

Fotbalový Real Madrid se zřejmě bude muset v závěru sezony obejít bez svého klíčového hráče Toniho Kroose. Jednatřicetiletý německý záložník se v minulých dnech setkal s osobou pozitivně testovanou na koronavirus, a přestože mu následný test vyšel negativně, je podle klubu z preventivních důvodů v karanténě.

Vzhledem ke zdravotnímu protokolu ligy Kroos nezasáhne do nedělního utkání s Athleticem Bilbao a nejistá je i jeho účast v závěrečném ligovém zápase proti Villarrealu příští týden. V podobné situaci byl před měsícem jeho spoluhráč Federico Valverde, kterému pozitivní testy vyšly až pár dní po karanténě.

Real po čtvrtečním vítězství nad Granadou (4:1) drží nadále šance na obhajobu titulu, dvě kola před koncem ztrácí dva body na vedoucí Atlético Madrid. Vedle Kroose bude tým trenéra Zinédinea Zidanea v příštím duelu zřejmě postrádat i zraněného kapitána Sergia Ramose, Daniho Carvajala či Lucase Vázqueze. Vrátit by se do sestavy naopak mohl obránce Raphaël Varane.

Zdroj: ČTK
Další zprávy