Švankmajer, vlci nebo Jožo Ráž. Co nabízí soutěž českých dokumentů v Jihlavě

Tomáš Stejskal Tomáš Stejskal
27. 10. 2020 10:30
Jihlavský festival letos uvádí filmy o surrealistovi Janu Švankmajerovi, zpěvákovi Elánu Jožovi Rážovi, situaci s vlky na Broumovsku nebo pohled do natáčení prvního romského sitkomu v Česku. V nabídce soutěže českých dokumentů je dále snímek o pouti, kterou podnikl Karel Hynek Mácha s přítelem, nebo portrét ruského umělce Olega Vorotnikova ze skupiny Vojna.
Snímek z Vlků na hranicích.
Vlky na hranicích uvádí jihlavský festival v sekci Česká radost. | Video: MFDF Ji.hlava

Vlci na hranicích

Režie: Martin Páv

Oheň na hranici praská uprostřed noci, hypnotizuje pozornost kamery i diváků. V pozadí se vzrušeně překřikují lidské hlasy. "Důchodce se takhle vohne, sbírá houbu a dvacet metrů před ním stojí vlk. Je to normální? Tak my vám říkáme, že žádnou divočinu nechcem," zaznívá důrazně a rozhořčeně.

Střih. Kamera sleduje mladého koordinátora takzvaných vlčích hlídek Jana Korandu, jak instaluje fotopasti v broumovských lesích. O něco později v domku s číslem popisným 106 starosta Vernéřovic Tomáš Havrlant s manželkou pozoruje v televizním zpravodajství, co pasti vyfotily. "Zatím jsou tak trochu jako z večerníčku. Až ale vyrostou, budou vysocí přes metr a stisk budou mít ještě o něco větší než pitbull," říká reportér.

Snímek Vlci na hranicích několika úvodními, statickými a precizně komponovanými záběry představuje aktéry komplikované situace na Broumovsku, kam se po více než 200 letech vrátili vlci a rozpoltili místní na několik táborů. V podmanivém dokumentu s takřka westernově rozehraným napětím režisér Martin Páv dává prostor jak těm, podle nichž zvířata navrátí rovnováhu do přírody, tak velkochovatelům ovcí, kteří se bojí o své podnikání.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 27 minutami

Zemřel vědec, vynálezce a odbojář Mojmír Petráň, bylo mu 99 let

Ve věku 99 let zemřel v sobotu 13. srpna vědec Mojmír Petráň. Na facebooku o tom dnes informovala Učená společnost ČR, jejímž členem Petráň byl. Petráň společně se svým kolegou Milanem Hadravským v 60. letech sestrojili a patentovali konfokální mikroskop s dvojitým řádkováním. Vynález znamenal převrat v mikroskopických technikách a přispěl k bouřlivému rozvoji molekulární buněčné biologie. Vědec Petráň byl i protinacistickým odbojářem.

Svůj přelomový vynález Petráň a Hadravský, kteří v 60. letech působili na Lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Plzni, patentovali v roce 1967 ve Spojených státech. Publikovali ho v roce 1968 ještě před okupací Československa. Po srpnové okupaci Petráň upadl v nemilost, neboť v době Pražského jara sympatizoval s reformními politiky. Svůj mikroskop pak musel vyrábět "podomácku" pod záštitou JZD Komorno u Plzně. Kvůli tomu vzniklo jen několik kusů přístroje.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při izraelském náletu u Tartúsu zahynuli podle Damašku tři syrští vojáci

Při dnešním izraelském náletu na oblast u syrského pobřežního města Tartús přišli o život tři syrští vojáci a další tři byli zraněni. Oznámila to syrská armáda. Televizní stanice Al-Arabíja předtím uvedla, že izraelská vojenská letadla zaútočila na Tartús a před vypálením střel letěla nad libanonským pobřežím. Izraelská armáda své operace v Sýrii nechává bez komentáře. Útočí hlavně na cíle spojené se spojenci syrské vlády, což je Írán a libanonský Hizballáh. Agentura Reuters napsala, že se k Tartúsu blíží loď, která veze z Ukrajiny obilí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy