Švankmajer, vlci nebo Jožo Ráž. Co nabízí soutěž českých dokumentů v Jihlavě

Tomáš Stejskal Tomáš Stejskal
27. 10. 2020 10:30
Jihlavský festival letos uvádí filmy o surrealistovi Janu Švankmajerovi, zpěvákovi Elánu Jožovi Rážovi, situaci s vlky na Broumovsku nebo pohled do natáčení prvního romského sitkomu v Česku. V nabídce soutěže českých dokumentů je dále snímek o pouti, kterou podnikl Karel Hynek Mácha s přítelem, nebo portrét ruského umělce Olega Vorotnikova ze skupiny Vojna.
Snímek z Miri fajta.
Snímek z Miri fajta. | Foto: MFDF Ji.hlava

Miri fajta

Režie: Petr Kačírek, Martin Chlup

Filmový amatér Robin Stria se snaží natočit první romský sitkom v Česku. Měl by se jmenovat Miri fajta, tedy Moje rodina.

Stria vyrostl jako nejstarší z osmi dětí v pěstounské rodině Striových, o které vznikl portrét v dokumentární sérii Olgy Špátové Rodiče napořád. A absolventi brněnské Janáčkovy akademie múzických umění Petr Kačírek s Martinem Chlupem několik let sledovali Striovu snahu natočit dílo, kterým chce mimo jiné zkoumat vlastní identitu, romství ovlivněné dospíváním u českých pěstounů.

Filmaři zachycují spíše strastiplnou pouť, která nevede k vysněnému úspěchu. A na té cestě se zamýšlejí, co to znamená být Romem v Česku. Tedy jak se romská identita projevuje mezi samotnými příslušníky této menšiny, ale třeba také v médiích.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Senát USA odmítl námitku, že soudit Trumpa po odchodu z funkce je protiústavní. Podle AP se ale ukázalo, že úspěch ústavní žaloby je nepravděpodobný

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Federální soudce zakázal vládě USA vymáhat 100denní moratorium na deportace, které po inauguraci Joea Bidena nařídilo ministerstvo vnitřní bezpečnosti

Federální soudce zakázal americké vládě vymáhat 100denní moratorium na deportace, které po inauguraci nového prezidenta Joea Bidena nařídilo ministerstvo vnitřní bezpečnosti. Příkaz soudce Drewa Tiptona novou politiku blokuje na 14 dní, přičemž se vztahuje na celé americké území. Podle agentury Reuters se očekává, že vláda se proti verdiktu odvolá. Vydáním dočasného zákazu soudce vyhověl státu Texas, který v pátek federální vládu kvůli pozastavení deportací zažaloval. Moratorium se týká většiny deportací a je klíčovou součástí Bidenovy imigrační politiky, píše agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy