Švankmajer, vlci nebo Jožo Ráž. Co nabízí soutěž českých dokumentů v Jihlavě

Tomáš Stejskal Tomáš Stejskal
27. 10. 2020 10:30
Jihlavský festival letos uvádí filmy o surrealistovi Janu Švankmajerovi, zpěvákovi Elánu Jožovi Rážovi, situaci s vlky na Broumovsku nebo pohled do natáčení prvního romského sitkomu v Česku. V nabídce soutěže českých dokumentů je dále snímek o pouti, kterou podnikl Karel Hynek Mácha s přítelem, nebo portrét ruského umělce Olega Vorotnikova ze skupiny Vojna.
Snímek z Nové šichty.
Na dokončení Nové šichty tvůrci na Hithitu vybrali přes 260 tisíc korun. | Video: MFDF Ji.hlava

Nová šichta

Režie: Jindřich Andrš

Dlouhovlasý muž kráčí chodbou oblečený jen v uhelném mouru, který mu pokrývá obličej. Čtyřiačtyřicetiletý Tomáš Hisem právě kráčí do sprch z poslední šichty v dole Paskov. Zahazuje cigaretu, smývá černotu z obličeje a za chvíli už odpovídá na dotazy novinářů, stejně jako další horníci, kteří právě přišli o práci.

Režisér Jindřich Andrš v citlivém portrétu sleduje cestu svého protagonisty ze světa dolů a fotbalového fandění v kotli k rekvalifikaci na programátora. "SK Slezská / Z hornického města / Chacharů ze šachet / Všichni bojí se," zpívá Hisem s kamarády známý chorál na stadionu ostravského Baníku. Jindy s podobnou vervou řádí v kotli na koncertu punkové kapely Visací zámek.

V soukromí je to ale spíš introvert a trochu nervák. Sice vypadá, že na programátorských kurzech je omylem, přesto se na obrazovce pozvolna odvíjí příběh člověka, který se ani v pozdním středním věku nehodlá vzdát. A umí toho víc, než se zprvu zdá.

Syrový i vrcholně dojemný snímek nikdy zcela neopustí chandru uhlím a kouřem promořeného kraje, avšak od začátku do konce má sílu s diváky pohnout, aniž by se spoléhal na laciné spouštěče emocí.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Senát USA odmítl námitku, že soudit Trumpa po odchodu z funkce je protiústavní. Podle AP se ale ukázalo, že úspěch ústavní žaloby je nepravděpodobný

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Federální soudce zakázal vládě USA vymáhat 100denní moratorium na deportace, které po inauguraci Joea Bidena nařídilo ministerstvo vnitřní bezpečnosti

Federální soudce zakázal americké vládě vymáhat 100denní moratorium na deportace, které po inauguraci nového prezidenta Joea Bidena nařídilo ministerstvo vnitřní bezpečnosti. Příkaz soudce Drewa Tiptona novou politiku blokuje na 14 dní, přičemž se vztahuje na celé americké území. Podle agentury Reuters se očekává, že vláda se proti verdiktu odvolá. Vydáním dočasného zákazu soudce vyhověl státu Texas, který v pátek federální vládu kvůli pozastavení deportací zažaloval. Moratorium se týká většiny deportací a je klíčovou součástí Bidenovy imigrační politiky, píše agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy