Švankmajer, vlci nebo Jožo Ráž. Co nabízí soutěž českých dokumentů v Jihlavě

Tomáš Stejskal Tomáš Stejskal
27. 10. 2020 10:30
Jihlavský festival letos uvádí filmy o surrealistovi Janu Švankmajerovi, zpěvákovi Elánu Jožovi Rážovi, situaci s vlky na Broumovsku nebo pohled do natáčení prvního romského sitkomu v Česku. V nabídce soutěže českých dokumentů je dále snímek o pouti, kterou podnikl Karel Hynek Mácha s přítelem, nebo portrét ruského umělce Olega Vorotnikova ze skupiny Vojna.
Snímek z Věčného Joža.
Snímek z Věčného Joža. | Foto: MFDF Ji.hlava

Věčný Jožo

Režie: Jan Gogola ml.

Kabina lanovky stoupá vzhůru a prostorem zní hit nejslavnější slovenské kapely Elán: "Rocker a hotel, to patrí k sebe." Režisér Jan Gogola mladší však ve snímku nazvaném Věčný Jožo nezachycuje hvězdnou tvář frontmana skupiny Joža Ráže, spíše divákům ukazuje tvář civilní. A také osamělou.

Úspěšný zpěvák si v některých věcech drží odstup. A tak jej režisér hned zkraje snímku posílá na bílý gauč, který je kromě doutníku a stolku s oblíbenou značkou whisky jedinou rekvizitou na jinak prázdném jevišti. Gogola zpěvákovi vytvořil simulaci "obýváku", když Ráž nechtěl vpustit filmaře přímo do svého soukromí.

V mnoha jiných okamžicích je naopak vidět, že mezi muzikantem a režisérem vzniká důvěra potřebná pro každý dobrý dokument. "Bůh mě má rád. Tomu věřím a to funguje. Já jsem už několikrát byl na té druhé straně. Ale vždycky jsem to nějakým zázrakem přežil. Já nevěřím, že umřu. Já si myslím, že jsem nesmrtelný," říká v jedné chvíli Ráž.

Není v tom namyšlenost, spíše neotřesitelná víra. A překvapivě také pokora. "Nejde mně o oslavný ani bilanční portrét. Vztahuji se k legendě z masa a kostí, která má platinovou desku za prodej nosičů na stěně a platinovou destičku po nehodě v hlavě," komentuje svůj přístup autor, který snímek natáčel od roku 2011.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Senát USA odmítl námitku, že soudit Trumpa po odchodu z funkce je protiústavní. Podle AP se ale ukázalo, že úspěch ústavní žaloby je nepravděpodobný

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Federální soudce zakázal vládě USA vymáhat 100denní moratorium na deportace, které po inauguraci Joea Bidena nařídilo ministerstvo vnitřní bezpečnosti

Federální soudce zakázal americké vládě vymáhat 100denní moratorium na deportace, které po inauguraci nového prezidenta Joea Bidena nařídilo ministerstvo vnitřní bezpečnosti. Příkaz soudce Drewa Tiptona novou politiku blokuje na 14 dní, přičemž se vztahuje na celé americké území. Podle agentury Reuters se očekává, že vláda se proti verdiktu odvolá. Vydáním dočasného zákazu soudce vyhověl státu Texas, který v pátek federální vládu kvůli pozastavení deportací zažaloval. Moratorium se týká většiny deportací a je klíčovou součástí Bidenovy imigrační politiky, píše agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy