Stylizovaná absurdní groteska Okupace je českým filmovým překvapením sezony

Tomáš Stejskal Tomáš Stejskal
8. 8. 2021 12:03
Opilý ruský voják přijde do baru. Tak nezačíná vtip, touto scénou nabírá na obrátkách ambiciózní filmový debut Okupace. V něm se divadelní bar stává stísněným metaforickým prostorem, do něhož se vejde celý český národ se svými chybami a stesky.

Vítejte na večírku, ze kterého se nedá vyspat. Černá komedie debutujícího režiséra Michala Nohejla, již od čtvrtka promítají kina, si vystačí s málem. S několika místnostmi, kde unavení herci v Sověty okupovaném Československu zapíjejí představení, v němž shořely ambice těch, kdo nedovedli být hrdiny. A vystačí si také s výraznou stylizací, jež mění absurdní grotesku v temné drama a zase zpět. V podobně intenzivních výkyvech, jaké patří k jednání mužů a žen z donucení či žalu nad sebou samými, pijících vodku po stakanech.

Spolek oblastních divadelníků v ošuntělém normalizačním kulturním domě právě odehrál další reprízu Reportáže psané na oprátce od Julia Fučíka. Režisér v podání Martina Pechláta má ke spokojenosti daleko. Stejně jako ambiciózní herec, jehož ztvárnil Pavel Neškudla, se užírá tím, jak z donucení či nedostatku odvahy mrhají talentem.

Zato ředitel překvapivě hraný Otakarem Brouskem se stará především o to, aby si jeho podřízení nijak nezadali. Třeba tím, že ani na baru po představení nesundají nacistickou uniformu, což by si ledaskdo mohl vyložit ledasjak.

Atmosféra zmaru a věčného přežívání je však teprve předehrou k tomu, co následuje, když někdo zabuší na dveře. Do budovy vnikne sovětský oficír s kanystrem armádního benzinu na prodej a vrávoravým krokem, vedený neomylným instinktem opilce, míří za alkoholem a muzikou.

Vetřelce se nelze zbavit jen tak, protože reprezentuje moc na politické i čistě faktické úrovni - nadranému chlapovi se zbraní u pasu není radno odporovat, obzvláště když nevíme, kdy žertuje a kdy ne.

Absolvent FAMU a žák Věry Chytilové Michal Nohejl má četné zkušenosti z reklamy, ale také z natáčení videoklipů pro skupiny na rozmezí špinavého garážového emo rocku a temného elektropopu jako Sunshine či Kill The Dandies!. Hudebníci La Petite Sonja a Hank J. Manchini z Kill The Dandies! "na oplátku" složili hudbu k jeho prvotině.

Znepokojivé tóny a zvukové plochy jejich písní spoluutvářejí hutnou atmosféru, v níž má zásadní význam každé gesto, každý proslov, každý čin.

Film Okupace promítají kina od uplynulého čtvrtka. | Video: Bontonfilm

Snímek Okupace jako by se stále odehrával na divadle, což pro filmaře leckdy není pochvala. Na divadle se musí halasit, film dovoluje režii i hercům přirozenější polohy. V Okupaci se ovšem zcela vědomě a funkčně nonstop halasí.

Přepálené barvy posílené divadelním svícením a vyšinuté groteskní scény vzdáleně připomenou poetiku režiséra Davida Lynche, herecké projevy jsou hřmotné vlivem vodky a proto, že se tu brzy začne hrát nejen o čest, ale také o život.

Nohejl se obklopil stálými spolupracovníky. Kameraman Jan Baset Střítežský umí stejně suverénně nasnímat jak konverzační indie komedii Chata na prodej či úsporné historické drama Křižáček, tak křiklavou Okupaci, která neustále útočí na divákovy smysly a chodby starého kulturáku mění v předpokoj pekla. K tomu přispívá i střih zkušeného Petra Turyny, jenž pracoval na nejvýraznějších filmech 90. let minulého století jako Indiánské léto či Návrat idiota.

Scenárista Vojtěch Mašek proslul hlavně v oblasti komiksu sklony k absurdním zápletkám, otírajícím se rovnou měrou o střípky z historie i žánrové prvky. Nyní se spisovatelem Markem Šindelkou a Nohejlem - inspirováni skutečnou historkou o boudě, kterou kdysi kdosi nachystal na opilého ruského důstojníka - napsali absurdní grotesku. Jednou nohou sebevědomě stojí uprostřed jakéhosi zastaralého normalizačního vtipu a druhou naopak nadčasově dráždí nepříjemné struny v kolektivním nevědomí českého národa.

Okupace nevypráví o tom, co nám provedly dějiny v podobě vpádu sovětských vojsk. Mnohem spíše popisuje, co si provádíme sami. Vyčuraností, zbabělostí či pozoruhodnou neschopností "držet prst na tepu doby" a přidat se na tu správnou stranu až ve chvíli, kdy k tomu nevelí hrdinství, spíš zoufalství.

Martin Pechlát a Antonie Formanová.
Martin Pechlát a Antonie Formanová. | Foto: Bontonfilm

V tomto prostoru mezi "švejkováním" a bolestínstvím Nohejl nechává hrdiny zabředat hlouběji a hlouběji do pomyslné bažiny, ve kterou se mění oblastní kulturák. S citem pro okamžitý gag i bezvýchodnost, jež dalece přetrvá přítomnou chvilku.

Proti typu obsazený, upocený, zbabělý ředitel v podání Otakara Brouska, svědomím sžíraný Cyril Dobrý v roli herce z "dobré" rodiny či Tomáš Jeřábek coby další herec spolu s ruským veteránem Alexejem Gorbunovem dotvářejí panoptikum figur, které jsou uvěřitelné a zároveň typizované, až přízračné.

Jen Antonie Formanová v roli studentky, jež tady zbyla trochu omylem, působí coby - alespoň zdánlivě - nevinný kontrapunkt k "teráriu", pod jehož blikajícími zářivkami se zdejší bytosti kvůli alkoholu, excesům a nešťastným náhodám mění v pudová stvoření a uzlíčky nervů.

Je osvěžující vidět v moderní české kinematografii takto nespoutaný pokus o silně stylizovaný film, který má evropské ambice i styl, a přitom vypráví o ryze českých, byť univerzálně srozumitelných problémech. Zároveň je to důkaz, že k intenzivní podívané stačí jeden prostor, pár postav. A také hromada umu.

Výsledkem nemusí být lacině vypadající dílo plné papundeklových výkonů i kulis. Ale naopak jeden z nejvýraznějších českých filmů poslední doby. Snímek, který dovede doslova okupovat mysl publika. A který z hlavy jen tak nevyženete.

Okupace

Režie: Michal Nohejl
Bontonfilm, v kinech od 5. srpna.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Zrušení ústavního práva na potrat vyvolalo protesty napříč Spojenými státy

V amerických městech se čekají další protesty spojené s pátečním verdiktem nejvyššího soudu, který po téměř 50 letech zrušil ve Spojených státech ústavní právo na potrat. Už během sobotního dopoledne se lidé opět scházeli před budovou soudu ve Washingtonu, přičemž vedle stovek nespokojených přišla podle médií i menší skupina lidí, kteří verdikt umožňující zakazovat interrupce vítají. Nové manifestace přicházejí po pátečních protestech, ale i oslavách v New Yorku, Bostonu, Atlantě nebo Los Angeles.

Nejvyšší soud poměrem pěti hlasů ku čtyřem zneplatnil precedenční verdikt z roku 1973, který vytvořil právo na ukončení těhotenství přibližně do 23. týdne. Páteční stanovisko představuje velmi vzácné rozhodnutí, které zrušením platného precedentu práva Američanů nerozšiřuje, ale omezuje. Verdikt dává možnost americkým zákonodárcům potraty libovolně regulovat a v několika státech s republikánským vedením už jsou nyní tyto procedury zakázané.

Před budovou soudu nedaleko washingtonského Kapitolu po zveřejnění verdiktu slavili členové takzvaného hnutí pro život, pro které šlo o dlouho očekávaný moment, zatímco zastánci práva na potrat vývoj těžce vstřebávali. Protesty proti rozhodnutí nejvyššího soudu se do večera rozšířily do mnoha koutů Spojených států. Průzkumy veřejného mínění v USA dlouhodobě ukazují většinovou podporu práva na interrupce, byť se čísla mohou stát od státu výrazně lišit.

Bezpečnostní složky se v souvislosti s očekávaným výbušným verdiktem připravovaly na násilí a noc na sobotu v tomto směru přinesla několik menších incidentů. V Jacksonu ve státě Mississippi podle televize CNN nad ránem neznámý muž vystupující proti potratům najel autem do dobrovolníka místní kliniky. Web Huffington Post pak informoval o dění v Cedar Rapids ve státě Iowa, kde nějaký muž najel do žen pochodujících za právo na interrupci.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Čeští hokejbalisté porazili ve čtvrtfinále MS Finsko 9:1

Čeští hokejbalisté zvítězili ve čtvrtfinále mistrovství světa v kanadském Lavalu nad obhájci stříbra Finy jednoznačně 9:1 a na čtrnáctém světovém šampionátu postoupili potřinácté mezi nejlepší čtyři celky. Pěti góly zazářil Dalimil Zvonek. Šest bodů za šest asistencí si připsal Martin Kruček.

Češi, kteří ovládli základní skupinu A1 bez porážky, s Finy prohráli před třemi roky na minulém MS v Košicích v semifinále 1:2 v prodloužení. Po následné porážce v duelu o 3. místo s Kanadou (2:3 v prodloužení) skončili teprve podruhé v historii bez medaile. V roce 2005 v Pittsburghu obsadili páté místo.

V Lavalu museli svěřenci trenéra Jiřího Mašíka dohánět ztrátu. Při vyloučení Henrika Kärkkäinena nevyužili přesilovou hru a v čase 9:07 otevřel skóre Sami Pietsalo. Český výběr ve 14. minutě bleskově během 11 sekund otočil stav. Při trestu Juusa Nieminena vyrovnal Jan Müller a vzápětí se zapsal mezi střelce Tomáš Zajíček.

Ve druhé třetině pojistil náskok dvěma góly Zvonek, který skóroval v 18. a 27. minutě. Mezitím se Mašíkův výběr ubránil ve dvou oslabeních při pobytu Ondřeje Pražáka a Radomíra Vaňka na trestné lavici.

Po 59 sekundách závěrečného dějství při vyloučení Mikka Hyvönena zvýšil Tomáš Fejfar. V čase 32:23 dovršil hattrick Zvonek a za čtyři minuty přidal ičtvrtou trefu. Potom se prosadil Lukáš Lhota a ve 43. minutě korunoval své střelecké představení Zvonek.

před 3 hodinami

Českou obec sokolskou povede v dalších třech letech opět Hana Moučková

Českou obec sokolskou povede i v nadcházejících třech letech starostka Hana Moučková. Bude to její páté funkční období. Delegáti o tom rozhodli dnes na 13. sjezdu, který se uskutečnil v Tyršově domě v Praze. Oznámil to mluvčí obce Jiří Reichl.

Moučková vede sokoly již od roku 2011. Je také první ženou, která tento post zastává od založení organizace před 160 lety.

Sokol, který se řadí mezi nejstarší spolky v Česku, vznikl 16. února 1862, kdy Miroslav Tyrš a Jindřich Fügner založili Tělocvičnou jednotu pražskou se znakem sokola v letu. V současnosti má Česká obec sokolská 152 tisíc členů.

Od ostatních sportovních organizací se Sokol odlišuje mimo jiné tím, že se věnuje i kulturně-společenským aktivitám. Pod hlavičkou České obce sokolské tak působí asi dvě stovky divadelních, loutkářských, folklorních a hudebních nebo pěveckých sborů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy