Krimi po česku: Ve Stockholmském syndromu policie nepátrá, děj je plný děr

Martin Finger jako otec zmizelé Kláry a její matka hraná Zuzanou Mauréry.
David Švehlík jako bývalý zkušený kriminalista Viktor Mojžíš.
Martin Finger coby otec zmizelé Kláry Osecké.
Zuzana Mauréry hraje matku Kláry Osecké.
Vojtěch Vondráček (uprostřed) se v roli Lukáše Kulhánka pohybuje za hranicí zákona a účastní se obchodu s bílým masem.
Foto: Martin Popelář
Tomáš Stejskal Tomáš Stejskal
13. 1. 2020 18:18
Scenárista a režisér Dan Svátek se po dramatu z léčebny nazvaném Úsměvy smutných mužů vrací do televize. Ve dvoudílném krimi thrilleru Stockholmský syndrom, jehož první část v neděli odvysílala Česká televize, hlavní roli opět hraje David Švehlík.

Košatější tvar plný postav i děje, který po napínavé kriminálce či intenzivním rodinném dramatu jen pošilhává, se ale Svátkovi nedaří ukočírovat s podobnou přesvědčivostí jako předchozí, takřka bezdějový film, postavený na intenzitě prožitků postav.

Jeden telefonát, jeden zkrat, jeden výstřel z policejní pistole. A celý život se obrátí naruby. Kriminalista Viktor Mojžíš hraný Davidem Švehlíkem na hřišti chvíli nedává pozor na dceru a náhle na zemi leží mrtvý pes, který ji napadl, a na Viktorovi jeho majitel, jenž se nehodlá smířit se smrtí drahého domácího mazlíčka.

O pět let později Viktor opouští celu, kde si odpykal trest mimo jiné za nedovolené použití služební zbraně a těžké ublížení na zdraví, a venku na něj čeká úplně jiný svět.

Dvoudílný detektivní thriller Stockholmský syndrom poměrně rychle nabírá na vypravěčských obrátkách. Ten výstřel na psa a následně v sebeobraně i na jeho majitele změnil životy dvou rodin. Ale aby neštěstí nebylo málo, zmrzačený Jindřich Osecký v podání Martina Fingera se kromě trvalé invalidity musí užírat také zmizením dcery, která měla psa venčit místo něj, ale raději vyrazila do víru nočního života v Ostravě, kde se drama odehrává.

Scenárista Miroslav Sovják se pokusil napsat zamotaný thriller, kde několik náhod zasáhne do života mnoha postav a kde se hrdinové musí současně potýkat s osobními i kriminálními problémy. Bohužel zůstalo jen u pokusu, neboť Stockholmský syndrom nefunguje ani jako drama, ani jako thriller či detektivka.

Režisér Dan Svátek se osvědčil dramatem z protialkoholní léčebny Úsměvy smutných mužů coby tvůrce schopný vytvářet přesvědčivé drobné situace a těžit ze sehraného ansámblu herců. Jenže tentokrát točí dějově nabitější, přitom odbytě napsanou látku - a to už je horší podnik na záchranu. Na pomoc si sice z předchozího filmu přivedl Davida Švehlíka, ale ani jeho zasmušilé charisma nedorovná zbylé potíže.

"Nechápu, jak může být s ním," komentuje bývalý kriminalista Viktor novou známost svojí ženy, která nyní žije se strážníkem městské policie. "To je jako sestup do divize."

David Švehlík jako bývalý zkušený kriminalista Viktor Mojžíš.
David Švehlík jako bývalý zkušený kriminalista Viktor Mojžíš. | Foto: Michaela Buchtová

Jeden z povedených lakonických vtípků však nechtěně pojmenovává problémy samotného filmu, který bohužel v žánru kriminálek hraje okresní přebor. A ne proto, že se odehrává na malém městě.

Ústřední případ obchodu s bílým masem, který se týká obou mužů z úvodního incidentu i dalších postav, se tvůrci sice snaží obalit osobní rovinou, jenže těžko budovat tragédii tam, kde nejsou prokreslené postavy.

V minulosti hrdinů je více bílých míst než na pomyslné mapě místních kriminalistů, kteří řeší, kterak se jedna mladá dívka, ztvárněná Elizavetou Maximovou, dostala z Ostravy až do nizozemského nevěstince.

Stockholmský syndrom navíc po relativně rychlém startu pozvolna dobrzďuje a obzvláště ve druhé části, kterou Česká televize teprve odvysílá tuto neděli, se nejintenzivněji věnuje sledování hrdinů, kterak popojíždějí různými typy vozů nejmenované české značky. A také nechtěně komickým akcím lokálních mafiánů.

První díl Stockholmskému syndromu uvedla Česká televize uplynulou neděli. | Video: Česká televize

Některé peripetie jsou skoro na hraně parodie. Třeba způsob, jakým se dvojice "cigoš a Albánec", jak kumpánům z tamního gangu říkají protagonisté, v průběhu snímku pokouší opakovaně umlčet oběť vyšetřovaného případu, aby nemohla mluvit.

Byť policie z nepochopitelného důvodů dospěla k závěru, že nemohoucí, pološílená dívka a klíčový svědek může být doma s rodiči bez policejního dozoru, mafiáni neuspějí, i když na spočítání jejich vražedných pokusů sotva stačí prsty obou rukou. A s podobnou pravidelností pak gangsterským packalům chodí vyčinit místní kápo, že jestli se to příště nepovede, něco ošklivého jim udělá.

Zuzana Mauréry hraje matku Kláry Osecké.
Zuzana Mauréry hraje matku Kláry Osecké. | Foto: Michaela Buchtová

Pokud z popisu vysvítá, že jde o nadsazené dílo v duchu snímků bratří Coenů, tak nikoli. Tady je vše myšleno vážně.

Přitom romský herec Julius Oračko, kterého objevil režisér Petr Václav, je takřka nejuvěřitelnější postavou, ačkoli jeho jediný úkol je sedět na sedadle spolujezdce a "somrovat" cigarety od albánského kolegy. Nevyužitý je však i herecký potenciál zkušených herců v mnohem větších partech. Třeba Martin Finger coby invalida a hlava rodiny postižené hned dvojnásobnou tragédií prakticky nemá co hrát.

Samotný stockholmský syndrom, který dal dílu název, je využit jen na efekt. Jedinou scénou se naznačí vztah mezi obětí a gaunerem, kterého si dívka oblíbila. A pak už je dotyčná pouze zachycena jako lidská troska, která se motá bytem rodičů ve spodním prádle. Místo dramatu vzniká pocit, že jsme svědky brakového zneužívání chytlavých motivů.

Už se stává skoro tuzemským televizním standardem, že v krimi a detektivkách se nevyšetřuje. Málokdy dovedou tvůrci z deficitu klasických kriminalistických procedur učinit klad, jako když třeba v nedávné minisérii Vodník zacházejí do osobnějších rovin.

Ve Stockholmském syndromu pro laxnost policistů neexistuje důvod. Skoro se zdá, že jinak by autoři nevěděli, jak děj natáhnout na takřka tříhodinovou stopáž.

Ze snímku se tak stala jen přehlídka nerozpracovaných motivů, které by mohly potenciálně vést k mnohovrstevnatému dílu. Místo silných scén se ale neustále vynořují otázky, proč ten a ten detail nedává smysl.

Proč nemůže Viktor splácet bolestné, ale může si dovolit dceři, jejíž náklonnost si chce získat, koupit nový telefon i in-line brusle? Proč zrovna tento fakt je důvodem, že si tu náklonnost získá? Proč má nový přítel Viktorovy ženy jinou rodinu, když z toho nic neplyne?

Elizaveta Maximová jako Klára Osecká utekla z nedobrovolného držení v nevěstinci v Amsterodamu.
Elizaveta Maximová jako Klára Osecká utekla z nedobrovolného držení v nevěstinci v Amsterodamu. | Foto: Martin Popelář

Lze si nicméně klást i otázky techničtější povahy: třeba proč tvůrci matou diváky, když prostřihávají mezi následující scény událost ze zcela jiné doby a místa, nemá-li to vypravěčské opodstatnění.

Stockholmský syndrom v závěru konečně zúročí místo děje, když tu hlavní roli hraje krumpáč. Nikoli však jako výbava havířů, nenoří se do šachet místních dolů, ale do lidských těl. Je smutné, že tato poněkud béčková akce patří k nejzapamatovatelnějším okamžikům celého projektu.

Aktualizace (15. 1.): V původní verzi článku jsme mylně uvedli, že se seriál místo Ostravy odehrává v Havířově. Za chybu se omlouváme.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Aston Villa je díky gólu v nastavení ve finále Ligového poháru

Gól ze třetí nastavené minuty posunul fotbalisty Aston Villy do finále anglického Ligového poháru. Postup trefil záložník Trezeguet střelou z voleje po dlouhém centru dalšího egyptského hráče Ahmeda Elmohamadyho. Birminghamský klub porazil na svém hřišti favorizovaný Leicester 2:1 a po remíze 1:1 z prvního utkání se může těšit do Wembley.

Tam se bude 1. března hrát finále a soupeřem Aston Villy bude lepší z manchesterského derby mezi City a United. První zápas vyhráli obhájci trofeje City 3:1, odveta je na programu ve středu.

Aston Villa, jež v lize bojuje o záchranu a má jen dvoubodový náskok na nesestupové pozice, získala Ligový pohár pětkrát. Naposledy v roce 1996.

Anglický fotbalový Ligový pohár - semifinále, odveta:

Aston Villa - Leicester 2:1 (12. Targett, 90.+3 Trezeguet - 72. Iheanacho). První zápas 1:1, postoupila Aston Villa.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Šéf diplomacie EU: americký plán pro Blízký východ je příležitost k obnovení snah o řešení izraelsko-palestinského konfliktu

Šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell řekl, že americký plán pro mír na Blízkém východě je "příležitostí obnovit naléhavě nutné snahy o schůdné řešení izraelsko-palestinského konfliktu".

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Nymburk v LM porazili Bar a drží šanci na první místo

Basketbalisté Nymburka v předposledním kole základní fáze Ligy mistrů vyhráli 98:66 v Baru a stále mají šanci postoupit do play off z prvního místa. Středočeský celek si díky jedenáctému vítězství ve skupině vylepšil nejlepší výsledek v soutěži z ročníku 2017/18.

Nymburk se musel obejít bez trojice opor, protože zranění do Černé Hory nepustila Michaela Dixona s Pavlem Pumprlou a doma zůstal také nemocný Jaromír Bohačík. Hosté, kteří už před zápasem měli jistotu play off, zatímco Bar už byl mimo hru, se s tím ale dokázali vypořádat víc než dobře.

První čtvrtinu vyhráli 32:10 a náskok bez problémů zvyšovali i ve zbytku zápasu. Nakonec si připsali nejvyšší vítězství ve skupině. Nejlepším střelcem Nymburka byl s 16 body Vojtěch Hruban a na dvouciferné hodnoty dosáhli také Martin Peterka (15), Deishuan Booker (14), Petr Šafarčík (11) a Martin Kříž (10).

Nymburk patří v tabulce druhé místo za Tenerife, se kterým má stejný počet výher, ale horší vzájemnou bilanci. Aby se Středočeši dostali do čela, potřebují v závěrečném kole doma zdolat Peristeri, na jehož palubovce v prosinci utrpěli jednu ze dvou porážek ve skupině, a současně doufat v zaváhání Tenerife v Bambergu.

Basketbalová Liga mistrů - 13. kolo:

Skupina C:

Mornar Bar - Nymburk 66:98 (10:32, 31:58, 44:84)

Nejvíce bodů: Vranjes 26, Jelenič 14, Pavič 11 - Hruban 16, Peterka 15, Booker 14. Fauly: 20:17. Trestné hody: 13/12 - 13/11. Trojky: 10:15. Doskoky: 38:42.

Peristeri - Bamberg 78:75, Tenerife - VEF Riga 92:59.

Tabulka:

1. Tenerife 13 11 2 1038:875 24
2. Nymburk 13 11 2 1063:942 24
3. Peristeri 13 8 5 955:942 21
4. Nižnij Novgorod 12 7 5 903:904 19
5. Bamberg 13 6 7 978:961 19
6. Mornar Bar 13 4 9 980:1071 17
7. Gaziantep 12 3 9 890:949 15
8. VEF Riga 13 1 12 923:1086 14
Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Slalom ve Schladmingu ovládl už počtvrté Kristoffersen

Norský lyžař Henrik Kristoffersen vyhrál už počtvrté slalom ve Schladmingu. Pod umělými světly navázal norský lídr disciplíny i celkového hodnocení sezony na zdejší triumfy z let 2014, 2016 a 2017 a vyrovnal rekord Rakušana Benjamina Raicha. Jednadvacáté pohárové vítězství vybojoval s náskokem 34 setin před francouzským rivalem Alexisem Pinturaultem, třetí skončil vítěz tří slalomů sezony Daniel Yule ze Švýcarska. Český reprezentant Jan Zabystřan stejně jako v neděli v Kitzbühelu nedojel do cíle prvního kola.

Hned za medailisty skončil Francouz Clément Noël, který po nepovedeném prvním kole odstartoval do druhé jízdy jako první a téměř celé finále pak strávil v cílovém prostoru v křesle pro průběžného lídra. Nejrychlejší čas druhého kola mu vynesl posun ze 30. místa na čtvrté.

Po jízdě nakonec šestého Itala Alexe Vinatzera sice časomíra zaznamenala změnu pořadí na prvním místě, ale techniku pomýlila fanynka v plavkách, která vtrhla do cílového prostoru a protnula fotobuňku těsně před průjezdem lyžaře. Výtržnice nesla transparent mimo jiné se vzkazem "RIP Kobe", kterým připomněla nedělní úmrtí basketbalové hvězdy Kobeho Bryanta. Vinatzer se chvíli nezaslouženě radoval z průběžného vedení, pak vzal situaci s humorem. "Aspoň mám cool cílovou fotografii," řekl.

Noëla tak vystrnadil až Yule, čtvrtý muž prvního kola. Medailisté si zachovali pořadí z první jízdy, jen se všichni posunuli o jednu pozici výš, protože nejrychlejší muž úvodního kola Marco Schwarz k nelibosti rakouského publika přehnal svoji snahu, už v šesté brance upadl a přišel o šanci vylepšit druhou příčku z Kitzbühelu.

Při jeho výpadku byl nejlepším domácím lyžařem na 15. místě Michael Matt. Pro lyžařskou velmoc to znamenalo v SP nejhorší výsledek ve slalomu od Kitzbühelu 1976.

Dvaadvacetiletý Zabystřan opět neměl své závodní lyže. Před startem v Kitzbühelu mu je totiž v Rakousku někdo ukradl. Šestý slalom SP v kariéře pro něj skončil chybou brzy po startu.

SP ve sjezdovém lyžování ve Schladmingu (Rakousko):

Muži - slalom:

1. Kristoffersen (Nor.) 1:42,37 (51,55+50,82), 2. Pinturault (Fr.) -0,34 (51,73+50,98), 3. Yule (Švýc.) -0,83 (52,16+51,04), 4. Noël (Fr.) -0,99 (54,01+49,35), 5. Maurberger -1,07 (53,06+50,38), 6. Vinatzer (oba It.) -1,12 (52,665+0,83), 7. Jakobsen (Švéd.) -1,20 (52,88+50,69), 8. Ryding (Brit.) -1,23 (52,70+50,90), 9. Foss-Solevaag (Nor.) -1,36 (52,40+51,33) a Zenhäusern (Švýc.) -1,36 (52,84+50,89), …Zabystřan (ČR) nedokončil 1. kolo.

Průběžné pořadí slalomu (po 8 z 12 závodů): 1. Kristoffersen 552, 2. Yule 495, 3. Noël 450, 4. Pinturault 286, 5. Zenhäusern 278, 6. Foss-Solevaag 257.

Průběžné pořadí SP (po 25 z 44 závodů): 1. Kristoffersen 841, 2. Pinturault 722, 3. Kilde (Nor.) 700, 4. Mayer (Rak.) 692, 5. Feuz (Švýc.) 577, 6. Paris (It.) 556, …131. Zabystřan 12

Zdroj: ČTK
Další zprávy