Krimi po česku: Ve Stockholmském syndromu policie nepátrá, děj je plný děr

Martin Finger jako otec zmizelé Kláry a její matka hraná Zuzanou Mauréry.
David Švehlík jako bývalý zkušený kriminalista Viktor Mojžíš.
Martin Finger coby otec zmizelé Kláry Osecké.
Zuzana Mauréry hraje matku Kláry Osecké.
Vojtěch Vondráček (uprostřed) se v roli Lukáše Kulhánka pohybuje za hranicí zákona a účastní se obchodu s bílým masem.
Foto: Martin Popelář
Tomáš Stejskal Tomáš Stejskal
13. 1. 2020 18:18
Scenárista a režisér Dan Svátek se po dramatu z léčebny nazvaném Úsměvy smutných mužů vrací do televize. Ve dvoudílném krimi thrilleru Stockholmský syndrom, jehož první část v neděli odvysílala Česká televize, hlavní roli opět hraje David Švehlík.

Košatější tvar plný postav i děje, který po napínavé kriminálce či intenzivním rodinném dramatu jen pošilhává, se ale Svátkovi nedaří ukočírovat s podobnou přesvědčivostí jako předchozí, takřka bezdějový film, postavený na intenzitě prožitků postav.

Jeden telefonát, jeden zkrat, jeden výstřel z policejní pistole. A celý život se obrátí naruby. Kriminalista Viktor Mojžíš hraný Davidem Švehlíkem na hřišti chvíli nedává pozor na dceru a náhle na zemi leží mrtvý pes, který ji napadl, a na Viktorovi jeho majitel, jenž se nehodlá smířit se smrtí drahého domácího mazlíčka.

O pět let později Viktor opouští celu, kde si odpykal trest mimo jiné za nedovolené použití služební zbraně a těžké ublížení na zdraví, a venku na něj čeká úplně jiný svět.

Dvoudílný detektivní thriller Stockholmský syndrom poměrně rychle nabírá na vypravěčských obrátkách. Ten výstřel na psa a následně v sebeobraně i na jeho majitele změnil životy dvou rodin. Ale aby neštěstí nebylo málo, zmrzačený Jindřich Osecký v podání Martina Fingera se kromě trvalé invalidity musí užírat také zmizením dcery, která měla psa venčit místo něj, ale raději vyrazila do víru nočního života v Ostravě, kde se drama odehrává.

Scenárista Miroslav Sovják se pokusil napsat zamotaný thriller, kde několik náhod zasáhne do života mnoha postav a kde se hrdinové musí současně potýkat s osobními i kriminálními problémy. Bohužel zůstalo jen u pokusu, neboť Stockholmský syndrom nefunguje ani jako drama, ani jako thriller či detektivka.

Režisér Dan Svátek se osvědčil dramatem z protialkoholní léčebny Úsměvy smutných mužů coby tvůrce schopný vytvářet přesvědčivé drobné situace a těžit ze sehraného ansámblu herců. Jenže tentokrát točí dějově nabitější, přitom odbytě napsanou látku - a to už je horší podnik na záchranu. Na pomoc si sice z předchozího filmu přivedl Davida Švehlíka, ale ani jeho zasmušilé charisma nedorovná zbylé potíže.

"Nechápu, jak může být s ním," komentuje bývalý kriminalista Viktor novou známost svojí ženy, která nyní žije se strážníkem městské policie. "To je jako sestup do divize."

David Švehlík jako bývalý zkušený kriminalista Viktor Mojžíš.
David Švehlík jako bývalý zkušený kriminalista Viktor Mojžíš. | Foto: Michaela Buchtová

Jeden z povedených lakonických vtípků však nechtěně pojmenovává problémy samotného filmu, který bohužel v žánru kriminálek hraje okresní přebor. A ne proto, že se odehrává na malém městě.

Ústřední případ obchodu s bílým masem, který se týká obou mužů z úvodního incidentu i dalších postav, se tvůrci sice snaží obalit osobní rovinou, jenže těžko budovat tragédii tam, kde nejsou prokreslené postavy.

V minulosti hrdinů je více bílých míst než na pomyslné mapě místních kriminalistů, kteří řeší, kterak se jedna mladá dívka, ztvárněná Elizavetou Maximovou, dostala z Ostravy až do nizozemského nevěstince.

Stockholmský syndrom navíc po relativně rychlém startu pozvolna dobrzďuje a obzvláště ve druhé části, kterou Česká televize teprve odvysílá tuto neděli, se nejintenzivněji věnuje sledování hrdinů, kterak popojíždějí různými typy vozů nejmenované české značky. A také nechtěně komickým akcím lokálních mafiánů.

První díl Stockholmskému syndromu uvedla Česká televize uplynulou neděli. | Video: Česká televize

Některé peripetie jsou skoro na hraně parodie. Třeba způsob, jakým se dvojice "cigoš a Albánec", jak kumpánům z tamního gangu říkají protagonisté, v průběhu snímku pokouší opakovaně umlčet oběť vyšetřovaného případu, aby nemohla mluvit.

Byť policie z nepochopitelného důvodů dospěla k závěru, že nemohoucí, pološílená dívka a klíčový svědek může být doma s rodiči bez policejního dozoru, mafiáni neuspějí, i když na spočítání jejich vražedných pokusů sotva stačí prsty obou rukou. A s podobnou pravidelností pak gangsterským packalům chodí vyčinit místní kápo, že jestli se to příště nepovede, něco ošklivého jim udělá.

Zuzana Mauréry hraje matku Kláry Osecké.
Zuzana Mauréry hraje matku Kláry Osecké. | Foto: Michaela Buchtová

Pokud z popisu vysvítá, že jde o nadsazené dílo v duchu snímků bratří Coenů, tak nikoli. Tady je vše myšleno vážně.

Přitom romský herec Julius Oračko, kterého objevil režisér Petr Václav, je takřka nejuvěřitelnější postavou, ačkoli jeho jediný úkol je sedět na sedadle spolujezdce a "somrovat" cigarety od albánského kolegy. Nevyužitý je však i herecký potenciál zkušených herců v mnohem větších partech. Třeba Martin Finger coby invalida a hlava rodiny postižené hned dvojnásobnou tragédií prakticky nemá co hrát.

Samotný stockholmský syndrom, který dal dílu název, je využit jen na efekt. Jedinou scénou se naznačí vztah mezi obětí a gaunerem, kterého si dívka oblíbila. A pak už je dotyčná pouze zachycena jako lidská troska, která se motá bytem rodičů ve spodním prádle. Místo dramatu vzniká pocit, že jsme svědky brakového zneužívání chytlavých motivů.

Už se stává skoro tuzemským televizním standardem, že v krimi a detektivkách se nevyšetřuje. Málokdy dovedou tvůrci z deficitu klasických kriminalistických procedur učinit klad, jako když třeba v nedávné minisérii Vodník zacházejí do osobnějších rovin.

Ve Stockholmském syndromu pro laxnost policistů neexistuje důvod. Skoro se zdá, že jinak by autoři nevěděli, jak děj natáhnout na takřka tříhodinovou stopáž.

Ze snímku se tak stala jen přehlídka nerozpracovaných motivů, které by mohly potenciálně vést k mnohovrstevnatému dílu. Místo silných scén se ale neustále vynořují otázky, proč ten a ten detail nedává smysl.

Proč nemůže Viktor splácet bolestné, ale může si dovolit dceři, jejíž náklonnost si chce získat, koupit nový telefon i in-line brusle? Proč zrovna tento fakt je důvodem, že si tu náklonnost získá? Proč má nový přítel Viktorovy ženy jinou rodinu, když z toho nic neplyne?

Elizaveta Maximová jako Klára Osecká utekla z nedobrovolného držení v nevěstinci v Amsterodamu.
Elizaveta Maximová jako Klára Osecká utekla z nedobrovolného držení v nevěstinci v Amsterodamu. | Foto: Martin Popelář

Lze si nicméně klást i otázky techničtější povahy: třeba proč tvůrci matou diváky, když prostřihávají mezi následující scény událost ze zcela jiné doby a místa, nemá-li to vypravěčské opodstatnění.

Stockholmský syndrom v závěru konečně zúročí místo děje, když tu hlavní roli hraje krumpáč. Nikoli však jako výbava havířů, nenoří se do šachet místních dolů, ale do lidských těl. Je smutné, že tato poněkud béčková akce patří k nejzapamatovatelnějším okamžikům celého projektu.

Aktualizace (15. 1.): V původní verzi článku jsme mylně uvedli, že se seriál místo Ostravy odehrává v Havířově. Za chybu se omlouváme.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Porotu benátského festivalu povede režisér Parazita

Porotu letošního ročníku filmového festivalu v Benátkách povede korejský režisér Pong Čun-ho, který natočil oscarový snímek Parazit. "Jako předseda poroty, a hlavně jako neúnavný milovník filmu jsem připraven obdivovat a ocenit všechny skvělé snímky, která budou ve výběru," říká. Jedna z nejstarších a nejprestižnějších akcí ve světě kinematografie se uskuteční začátkem září.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Lazio získalo v římském derby skalp třetího AS

Fotbalisté AS Řím v italské lize podruhé za sebou zaváhali. Třetí tým tabulky po předchozí remíze prohrál 0:3 v derby s Laziem, které se posunulo na sedmé místo. Na svého dnešního soupeře už ztrácí jen tři body.

Dvěma góly ke třetímu vítězství Lazia za sebou přispěl Luis Alberto. Skóre otevřel už ve 14. minutě kanonýr Ciro Immobile, Alberto vedení po devíti minutách zdvojnásobil a domácí už zápas až do konce kontrolovali. Španělský záložník skóre v 67. minutě zpečetil druhou trefou.

Italská fotbalová liga - 18. kolo:

Lazio Řím - AS Řím 3:0 (23. a 67. Alberto, 14. Immobile).

Tabulka:

1. AC Milán 17 12 4 1 37:19 40
2. Inter Milán 17 11 4 2 43:23 37
3. AS Řím 18 10 4 4 37:29 34
4. Juventus Turín 16 9 6 1 35:16 33
5. Bergamo 16 9 4 3 40:22 31
6. Neapol 16 10 1 5 34:16 31
7. Lazio Řím 18 9 4 5 30:25 31
8. Sassuolo 17 8 5 4 30:26 29
9. Hellas Verona 17 7 6 4 22:16 27
10. Benevento 17 6 3 8 20:30 21
11. Sampdoria Janov 17 6 2 9 26:28 20
12. Fiorentina 17 4 6 7 18:23 18
13. Boloňa 17 4 5 8 23:31 17
14. Spezia 17 4 5 8 23:32 17
15. Udine 16 4 4 8 18:25 16
16. Cagliari 17 3 5 9 23:34 14
17. FC Janov 17 3 5 9 18:30 14
18. FC Turín 17 2 6 9 26:35 12
19. Parma 17 2 6 9 13:33 12
20. Crotone 17 2 3 12 17:40 9
Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Na Děčínsku vzplála vlaková souprava, nikdo nebyl zraněn

Předběžnou škodu 15 milionů korun způsobil v pátek vpodvečer požár vlakové soupravy v Rybništi na Děčínsku. Všichni cestující stačili bezpečně vlak opustit. Na místě zasahovalo pět jednotek hasičů, v 19:15 požár hasiči zlikvidovali. O události informovali hasiči Ústeckého kraje na twitteru.

Podle České televize šlo o spoj společnosti Arriva ze Šluknova do Kolína. "K uhašení soupravy bylo potřeba 20 000 litrů vody. Příčina požáru je v šetření," uvedli hasiči. Oheň propukl před 18:00.

Kvůli požáru byla na trati mezi Děčínem a Rumburkem v úseku mezi stanicemi Rybniště a Jedlová zhruba na tři hodiny zavedena náhradní autobusová doprava.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Na palestinských územích se po 15 letech uskuteční volby

Palestinský prezident Mahmúd Abbás v pátek oznámil termín příštích parlamentních a prezidentských voleb. Uskuteční se v květnu a červenci a budou první za 15 let. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž mají volby pomoci vyřešit dlouholetý vnitropalestinský konflikt.

Palestinská autonomie, která má na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu omezenou samosprávu, podle prohlášení Abbásovy kanceláře uspořádá 22. května parlamentní a 31. července prezidentské volby. Konat by měly na Západním břehu Jordánu, v Pásmu Gazy a ve východním Jeruzalémě.

"Prezident nařídil volební komisi a všem státním orgánům, aby zahájily demokratický volební proces ve všech městech vlasti," stojí v prohlášení citovaném agenturou Reuters. Hnutí Hamás vyhlášení voleb uvítalo a vyjádřilo naději, že pomohou ukončit rozkol.

Zdroj: ČTK
Další zprávy