Statkářka Zuzana Bydžovská vyhrála ve Stockholmu

Irena Hejdová Irena Hejdová
30. 11. 2008 12:45
Film Bohdana Slámy dál sbírá zahraniční vavříny
Foto: Negativ/Marek Špelda

Praha - Po úspěšné mezinárodní premiéře na benátském filmovém festivalu a ceně diváků z festivalu středoevropských filmů v německé Chotěbuzi slaví v zahraničí další úspěchy Venkovský učitel Bohdana Slámy.

Film o hledání lásky a cestě učitele za štěstím na jihočeský venkov tentokrát bodoval na festivalu ve Stockholmu. A to hned dvakrát: podle producenta filmu Pavla Strnada tu snímek Bohdana Slámy v sobotu získal cenu pro nejlepší herečku Zuzanu Bydžovskou i cenu za kameru pro Diviše Marka.

Bydžovská, která ztvárnila statkářku Marii coby jeden z vrcholů netradičního milostného trojúhelníku, cenu převzala osobně na slavnostním ceremoniálu. Porota ji ocenila za "neobyčejně důstojné a propracované" ztvárnění postavy, která se musí rozhodovat mezi mateřským citem a touhou zbavit se samoty.

Foto: Negativ/Martin Špelda

Cenu za nejlepší kameru porota přiřkla za vizuální styl oslavující přírodu a její souznění s lidskými bytostmi.  Jury vyzdvihla jistotu, s níž vytváří Marek životem naplněné obrazy, které diváků umožňují získat intimní vztah s postavami .

Venkovský učitel bodoval na stockholmském festivalu v ostré konkurenci. Hlavní cenu si odtud odnesl vítěz letošního Sundance Frozen River, ocenění zde získal i snímek Hunger, premiérovaný a oceněný letos v Cannes.

Držitelkou ceny pro nejlepší herečku se rok před Bydžovskou stala rumunská herečka Anamaria Marinca za roli ve filmu 4 měsíce, 3 týdny a 2 dny, Diviš Marek má neméně slavného předchůdce - loni tu bodoval dvojnásobný držitel kameramanského Oscara Janusz Kaminski s filmem Skafandr a motýl.

Venkovský učitel vstoupil do českých kin letos v březnu. Od té doby ho jen v českých kinech vidělo už 200 tisíc diváků.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Hokejisté CSKA Moskva jsou prvními finalisty KHL

Hokejisté CSKA Moskva jsou prvními finalisty Kontinentální ligy. Nejlepší tým základní části vyřadil Petrohrad po vítězství 4:2 na zápasy ve finále Západní konference. Postupový bod získal na ledě SKA po výhře 2:0.

Šestý zápas rozhodli ve prospěch posledních šampionů brankami ve druhé třetině Maximové Šalunov a Sorkin. Brankář Lars Johansson zlikvidoval všech 30 střel a vychytal potřetí v sérii čisté konto.

CSKA bude hrát o Gagarinův pohár potřetí za sebou. V sezoně 2017/18 prohrál finále s Kazaní, rok na to porazil Omsk. Vloni se play off kvůli pandemii koronaviru nedohrálo. Právě mezi oběma jeho předchozími finálovými soupeři se rozhodne o druhém účastníkovi závěrečných bojů. Po pěti zápasech vede Avangard s českým brankářem Šimonem Hrubcem nad Kazaní 3:2 a v úterý může na domácím ledě rozhodnout.

před 1 hodinou

AFP: Leyenová řekla Michelovi, že nedovolí, aby se aféra "Sofagate" opakovala

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v pondělí poprvé od společné schůzky s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem hovořila s šéfem Evropské rady Charlesem Michelem a řekla mu, že "nedovolí, aby se taková situace opakovala". S odvoláním na zdroj z Evropské komise o tom informovala agentura AFP. Erdogan s Michelem se minulý týden během jednání týkajícího se také práv žen usadili v křeslech, na první ženu v čele unijní exekutivy zbylo jen místo stranou na pohovce.

Záběry ze setkání v Ankaře z 6. dubna kritizovala řada evropských politiků. Při uvítání německá politička s bezradným povzdechem hleděla na dvojici mužů, kteří ji nechali místo stranou na vedlejší pohovce. Diplomatický incident získal přezdívku Sofagate, což je složenina z termínu pro pohovku (sofa) a aféru (gate), přičemž termín "gate" se vžil po někdejší americké aféře Watergate.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Rozpočtový schodek USA v pololetí kvůli koronaviru vystoupil na nový rekord

Rozpočtový deficit Spojených států se v první polovině fiskálního roku vyšplhal na rekordních 1,7 bilionu dolarů (přes 37 bilionů korun), což představuje zhruba dvojnásobek ve srovnání s předchozím rekordem. Vyplývá to podle agentury AP z dnešních údajů amerického ministerstva financí. Za růstem deficitu stojí rozsáhlé výdaje související s koronavirovou krizí.

Fiskální rok ve Spojených státech začíná v říjnu a končí v září. V první polovině loňského fiskálního roku činil rozpočtový deficit 743,5 miliardy dolarů.

Předchozí pololetní rekord zaznamenal schodek v šesti měsících do března 2011. Tehdy deficit prohloubily rozsáhlé výdaje, jimiž se vláda snažila řešit negativní dopady hospodářské recese, kterou způsobila globální finanční krize z roku 2008, upozornila agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy