Statkářka Zuzana Bydžovská vyhrála ve Stockholmu

Irena Hejdová Irena Hejdová
30. 11. 2008 12:45
Film Bohdana Slámy dál sbírá zahraniční vavříny
Foto: Negativ/Marek Špelda

Praha - Po úspěšné mezinárodní premiéře na benátském filmovém festivalu a ceně diváků z festivalu středoevropských filmů v německé Chotěbuzi slaví v zahraničí další úspěchy Venkovský učitel Bohdana Slámy.

Film o hledání lásky a cestě učitele za štěstím na jihočeský venkov tentokrát bodoval na festivalu ve Stockholmu. A to hned dvakrát: podle producenta filmu Pavla Strnada tu snímek Bohdana Slámy v sobotu získal cenu pro nejlepší herečku Zuzanu Bydžovskou i cenu za kameru pro Diviše Marka.

Bydžovská, která ztvárnila statkářku Marii coby jeden z vrcholů netradičního milostného trojúhelníku, cenu převzala osobně na slavnostním ceremoniálu. Porota ji ocenila za "neobyčejně důstojné a propracované" ztvárnění postavy, která se musí rozhodovat mezi mateřským citem a touhou zbavit se samoty.

Foto: Negativ/Martin Špelda

Cenu za nejlepší kameru porota přiřkla za vizuální styl oslavující přírodu a její souznění s lidskými bytostmi.  Jury vyzdvihla jistotu, s níž vytváří Marek životem naplněné obrazy, které diváků umožňují získat intimní vztah s postavami .

Venkovský učitel bodoval na stockholmském festivalu v ostré konkurenci. Hlavní cenu si odtud odnesl vítěz letošního Sundance Frozen River, ocenění zde získal i snímek Hunger, premiérovaný a oceněný letos v Cannes.

Držitelkou ceny pro nejlepší herečku se rok před Bydžovskou stala rumunská herečka Anamaria Marinca za roli ve filmu 4 měsíce, 3 týdny a 2 dny, Diviš Marek má neméně slavného předchůdce - loni tu bodoval dvojnásobný držitel kameramanského Oscara Janusz Kaminski s filmem Skafandr a motýl.

Venkovský učitel vstoupil do českých kin letos v březnu. Od té doby ho jen v českých kinech vidělo už 200 tisíc diváků.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Papež zrušil kvůli bolesti nohy obřady

Papež František kvůli bolesti nervů v noze zrušil dva náboženské obřady plánované na 24. a 25. ledna a každoroční projev pro diplomaty sloužící u Svatého stolce, který měl přednést v pondělí. Svou tradiční nedělní modlitbu Anděl páně ale přednese. Podobné zdravotní potíže trápily hlavu katolické církve již na přelomu roku. Nové problémy vznáší otazníky nad jeho cestou do Iráku plánovanou na začátek března, kterou už tak ohrožovala pandemie covidu-19. Papežovy zahraniční cesty jsou většinou velmi náročné, hlava církve se při nich setkává s velkým množstvím lidí, slouží dlouhé mše a hodně cestuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy