Šťastného Lazzara inspirovaly dějiny italského filmu, promlouvá ale k dnešku

Tomáš Stejskal Tomáš Stejskal
17. 3. 2019 12:25
Doménou italské režisérky Alice Rohrwacherové jsou zázraky. Jmenoval se tak její pozoruhodný druhý film a v novince Šťastný Lazzaro, kterou nyní promítají česká kina, také hrají prominentní roli zázračné skutky.
Mladík Lazzaro se na svět dívá obrovskýma nevinnýma očima.
Mladík Lazzaro se na svět dívá obrovskýma nevinnýma očima. | Foto: Aerofilms

Ponor do kinematografické řeči minulosti, kterou promlouvali neorealističtí italští "básníci" filmového plátna, však tentokrát přináší jediný skutečný zázrak. Sedmatřicetileté Alici Rohrwacherové se podařilo zachytit titulního mladíka Lazzara, který patří do oné - už od dob Forresta Gumpa podezřelé - kategorie šťastných prosťáčků, aniž by působil směšně.

Foto: Aerofilms

Rohrwacherová podobně jako v Zázracích také ve Šťastném Lazzarovi hledí na prostý venkovský lid a opět vychází ze skutečnosti, byť ta je tentokrát až neuvěřitelná.

První polovina snímku se inspiruje reálným případem z Itálie 80. let minulého století. Žena, která si říkala Markýza de Luna, tehdy kvůli byznysu zneužívala skupinu rolníků způsobem, jako by stále existoval feudalismus. Pracovali pro ni bez platu, zato do roztrhání těla.

Ve filmové verzi mezi nimi žije mladík Lazzaro, který se na svět neustále dívá obrovskýma nevinnýma očima - jako Frodo Pytlík, když v Pánovi prstenů opustil Hobitín. Neherec Adriano Tardiolo skutečně má podobně naivní pohled jako představitel Froda Pytlíka Elijah Wood. A později se také vydává na výpravu mimo svůj italský "Hobitín", kde je všem k ruce a cokoli, co mu nařídí, vykonává s radostí a bezstarostností obecního hlupáčka, onoho příslovečného "blahoslaveného chudého duchem", jemuž v jakékoli situaci "patří království Boží".

Prostředí režisérka snímá realisticky, na zrnitý šestnáctimilimetrový film, který evokuje poetiku neorealistických filmařů typu Vittoria De Siky či rané poválečné dílo Země se chvěje od Luchina Viscontiho. Případně pozdější venkovské snímky Ermanna Olmiho, jako slavný Strom na dřeváky.

Pak se děj láme, dochází k pohybům prostorem i časem, feudalistická iluze se boří a hrdinové se ocitají na periferii moderního města. Zde se Rohrwacherová otevřeně dotýká politických otázek, kritizuje podmínky života v kapitalismu. Styl a razance občas připomenou snímky Piera Paola Pasoliniho, ale přiznaná naivita bajky či jakéhosi životopisu světce film neopouští.

Šťastný Lazzaro není nostalgickým pobytem v krajině italských filmařů minulosti, zřetelně se pokouší mluvit k dnešku. Ale právě tady režisérčina vize drhne. Z množství inspirací, spojených dohromady až nečekaně lehkou rukou, vyvstává poněkud jednorozměrná alegorie.

Film Štastný Lazzaro povolává do zbraně italskou kinematografii poválečných dekád. | Video: Aerofilms

Rohrwacherová se vyhýbá směšnosti i kýčovitosti, s jakými by podobně uchopený protagonista působil v rukou méně šikovného režiséra. Poezii snímku však rozbíjejí alegorické přesahy, které je třeba poměrně na sílu vytáhnout do popředí.

Musí se objevit zmínka o světci, aby divák v tomto duchu začal uvažovat o hlavní postavě. Musí zaznít, že Lazzara vesničané zneužívají podobně, jako je zneužívá Markýza de Luna, aby se vyjevilo, že snímek kritizuje kapitalismus jako jakýsi obludný výhonek feudalismu.

Druhá půle vše vyřčené vyobrazí. Ale ty obrazy už k jednoduchým myšlenkám příliš nepřidávají, jen ukazují. Ponechávají sice prostor pro tajemství, ale už jen málo živné půdy pro to, aby se divák toužil nad tím tajemstvím zamyslet.

Foto: Aerofilms

Rohrwacherová natočila film, který si zaslouží jisté uznání. Za snahu smířit nesmiřitelné, za snahu mluvit starým filmovým jazykem o dnešku.

V jistém ohledu režisérka vytváří podobný svět jako finský filmař Aki Kaurismaki. Také u něj se střetává staré s novým, koexistuje to pospolu, bez komentáře, mimoděk. Přesto svět Rohrwacherové zdaleka nedrží tak organicky pohromadě.

Šťastný Lazzaro přes veškerý režisérčin um nedovede vyvolat úžas. Zázraky se v něm ocitají pod palbou kritiky rozumu, místo aby rozum přivedly do míst, kam se vlastní racionální silou neumí dostat.

V loňské hlavní soutěži festivalu v Cannes, kde Štastný Lazzaro získal cenu za scénář, nakonec staré s novým úspěšněji spojil jiný Ital. Matteo Garrone ve snímku Dogman, který už byl k vidění v tuzemských kinech, také - avšak nenápadněji - připomněl schopnost neorealistických režisérů pracovat s prostředím a lidskou tváří. Ale jinak natočil moderní film, který je syrový a přitom lyrický.

Štastný Lazzaro

Scénář a režie: Alice Rohrwacherová
Aerofilms, česká distribuční premiéra 14. března

Alice Rohrwacherová naopak ve svém dosud nejambicióznějším třetím snímku povolává do zbraně značnou část italské kinematografie poválečných dekád minulého století. Přestože dědictví minulosti místy oživuje poeticky, častěji zaznívá až přílišná alegorická salva v místech, kterým by spíše slušelo sólo na flétnu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Egypt a Rovníková Guinea postoupily po penaltách do čtvrtfinále Afrického poháru

Fotbalisté Egypta zdolali na africkém Poháru národů po penaltovém rozstřelu Pobřeží slonoviny a postoupili do čtvrtfinále, kde se utkají s Marokem. Poté, co utkání skončilo v normální hrací době i prodloužení 0:0, triumfovali "Faraoni" v pokutových kopech 5:4. Branka nepadla ani v duelu mezi Mali a Rovníkovou Guineou, která uspěla po dramatickém penaltovém rozuzlení 6:5 a příště vyzve Senegal.

Pobřeží slonoviny, které nastoupilo s bývalým obráncem pražské Slavie Simonem Delim, přečkalo v 17. minutě první nebezpečnou situaci, kdy Marmúš orazítkoval dalekonosnou střelou břevno. Svěřenci francouzského trenéra Beaumellea navíc přišli v první půli o zraněného záložníka AC Milán Francka Kessieho.

Ve druhé části se mohli v dresu Egypta prosadit Sulíja a Alnaní, ani jeden však čekání na branku neprolomil. Na druhé straně byl blízko gólu hlavičkující Haller a přesně střílející Zaha, proti nim však skvěle zasáhl brankář Šanáví.

Třiatřicetiletý gólman se v závěru zranil, na jeho místo přišel Gabalski a stal se hrdinou. Brankář egyptského Zamaleku nejprve vyrazil ve 104. minutě technickou střelu Ibrahima Sangárého a v penaltovém rozstřelu vystihl ve třetí sérii pokus Bailyho. Egypt ani jednou nezaváhal a postup sedminásobných šampionů mezi nejlepších osm týmů pečetil hvězdný liverpoolský útočník Salah.

Favorizované Mali se mohlo v zápase s Rovníkovou Guineou ujmout vedení v závěru první půle, kdy rozhodčí Gassama nařídil po kontaktu Doumbii s Mirandou pokutový kop. Po zhlédnutí videa však sudí verdikt opravil a penaltu odvolal.

V oboustranně opatrném utkání nakonec gól nepadl. Poté, co každý z týmů vyslal za 120 minut na branku soupeře pouze jednu střelu, dospěl duel do penaltového rozstřelu. V něm měli pevnější nervy hráči Rovníkové Guineji. Zatímco Eneme v osmé sérii bezpečně proměnil, malijský Sacko selhal. Tým trenéra Obianga Bicoga, který dosud inkasoval na turnaji jen jednu branku, postoupil do čtvrtfinále potřetí v historii.

Mistrovství Afriky ve fotbale - osmifinále:

Pobřeží slonoviny - Egypt 0:0 po prodl., na pen. 4:5.

Mali - Rovníková Guinea 0:0 po prodl., na pen. 5:6.

Čtvrtfinálové dvojice:

Burkina Faso - Tunisko, Senegal - Rovníková Guinea, Gambie - Kamerun, Egypt - Maroko.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Ve správní radě VZP zasednou Kalousek, senátor Kraus i náměstek ministra zdravotnictví Pavlovic

Ve správní radě Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) nově usedne bývalý předseda TOP 09 Miroslav Kalousek, senátor Roman Kraus (ODS) či náměstek ministra zdravotnictví Josef Pavlovic (Piráti). O obměně členů správní a dozorčí rady největší tuzemské zdravotní pojišťovny ve středu rozhodla vláda, vyplývá z výsledků zasedání zveřejněných na webu. Proti zvolení Kalouska se v minulých dnech vyslovili Piráti.

Vláda podle zákona o VZP jmenuje deset členů správní rady a dalších 20 pak volí Sněmovna. Kabinet může jmenovat také tři členy dozorčí rady a o dalších deseti rozhodují poslanci.

Některým členům správní rady, které jmenuje vláda, už skončilo funkční období. Ministerstvo zdravotnictví navrhlo odvolat pět lidí, tři by měli pokračovat i v dalším funkčním období.

Nově by ve správní radě měl od 27. ledna usednout bývalý ministr financí Kalousek, předseda senátního výboru pro zdravotnictví Kraus, náměstci ministra zdravotnictví Pavlovic a Radek Policar, místopředseda Sněmovny Jan Skopeček (ODS), ortoped a člen ODS Radek Černý a vedoucí oddělení úhradových mechanismů na ministerstvu zdravotnictví Tomáš Troch. Pokračovat by měla náměstkyně ministra zdravotnictví Helena Rögnerová i další zástupci ministerstva Lenka Poliaková a Jan Zapletal.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Světová obchodní organizace povolila Číně uvalit na USA kompenzační cla

Světová obchodní organizace (WTO) povolila Číně uvalit na Spojené státy kompenzační cla v hodnotě 645 milionů dolarů (přibližně 14 miliard Kč). Washington rozhodnutí organizace odsoudil. Čína se v roce 2012 obrátila na WTO, aby napadla cla, která USA zavedly na 22 čínských výrobků od solárních panelů po ocelové dráty kvůli údajným subvencím v letech 2008 až 2012, hlavně v době působení amerického prezidenta Baracka Obamy.

Desetiletý případ týkající se údajných dotací se soustředil na to, zda Spojené státy mohou považovat čínské společnosti, v nichž má většinový podíl vláda, za státem ovládané. Zástupci USA razí, že Peking vyráběné zboží subvencuje a prodává za dumpingové ceny.

Čína původně požádala tříčlenný panel WTO, aby jí přiznal právo uvalit cla na americké zboží v hodnotě 2,4 miliardy dolarů.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Vláda odvolala Válkovou z funkce vládní zmocněnkyně pro lidská práva

Vláda ve středu odvolala z funkce vládní zmocněnkyně pro lidská práva poslankyni opozičního hnutí ANO Helenu Válkovou. Na pozici skončí k 31. lednu. Vyplývá to z výsledků jednání kabinetu. Návrh na jmenování případného nového zmocněnce či zmocněnkyně dnes vláda v programu neměla.

Krátce po nástupu vlády Petra Fialy (ODS) loni v prosinci vicepremiér Marian Jurečka (KDU-ČSL) ČTK řekl, že kabinet v dalších týdnech posty vládních zmocněnců přehodnotí. O tom, že Válková na konci měsíce jako zmocněnkyně skončí, informoval poté server Seznam Zprávy. Válková mu sdělila, že se s premiérem Fialou domluvila, že jako poslankyně opozičního ANO nemůže funkci vykonávat. Zaslala dopis se svou rezignací, odejít chtěla na konci ledna.

Válkovou do funkce vládní zmocněnkyně pro lidská práva jmenovala v květnu 2019 tehdejší Babišova vláda ANO a ČSSD s podporou komunistů. Jmenování vyvolalo ostré reakce, kritici Válkovou označovali za "normalizační komunistku".

Zdroj: ČTK
Další zprávy