Nové Star Wars utržily 374 milionů dolarů. Je to hodně, ale méně než předešlé díly

Reuters Reuters
23. 12. 2019 10:45
Nový díl Star Wars: Vzestup Skywalkera za první víkend v kinech celosvětově utržil 374 milionů dolarů. V pondělí o tom informovala společnost Walt Disney Company, která poslední z devíti epizod dlouholeté sci-fi ságy vyrobila.
Daisy Ridleyová jako Rey v nové epizodě Hvězdných válek.
Daisy Ridleyová jako Rey v nové epizodě Hvězdných válek. | Foto: Falcon

Enormní prodeje vstupenek potvrzují, že Hvězdné války zůstávají jednou z nejpopulárnějších hollywoodských sérií, která je nadále schopna přilákat masy. Zároveň se jedná o horší výsledek, než jakého dosáhly oba snímky z nedávné trilogie - sedmá epizoda s podtitulem Síla se probouzí v roce 2015 za první víkend po světě utržila 517 milionů dolarů, předloňský Poslední z Jediů pak 450 milionů.

V USA a Kanadě, kde mají studia nejvyšší marže, si Vzestup Skywalkera připsal necelých 176 milionů dolarů. Na tomto největším světovém filmovém trhu se jedná o dvanáctou nejúspěšnější premiéru všech dob a třetí největší, jaká se kdy uskutečnila v prosinci - v tabulkách tak i tady devátá epizoda končí za předešlými díly.

Tržby v USA a Kanadě za první týden
2015 Star Wars: Síla se probouzí 247,9 milionu dolarů
2017 Star Wars: Poslední z Jediů 220 milionu dolarů
2019 Star Wars: Vzestup Skywalkera 175,5 milionu dolarů

"Na prosinec je to skvělé číslo," míní Jeff Bock z analytické společnosti Exhibitor Relations, který připouští, že Star Wars mají fanoušky po celém světě. "Přesto to oproti poslednímu dílu znamená propad o 20 procent. A to je důvod ke znepokojení, ať je jinak sága sebevětší," varuje Bock.

Vzestup Skywalkera natočil stejně jako sedmou epizodu Hvězdných válek režisér J. J. Abrams. Symbolicky tak završil příběh, který roku 1977 odstartoval George Lucas, když ve filmu poprvé představil mladého hrdinu Lukea Skywalkera.

V deváté epizodě, označované za poslední příběh ságy rodu Skywalkerů, se trio nových hrdinů v podání Daisy Ridleyové, Johna Boyegy a Oscara Isaaca musí postavit zlému Prvnímu řádu.

Názory kritiků na nový díl se liší. Podle některých je příběh příliš složitý a bez nápadu. Většině fanoušků se naopak devátá epizoda zatím líbí. V hodnocení na webu Rotten Tomatoes ji pochválilo 86 procent z těch, kdo ji viděli.

Do spousty kin po světě příznivci Hvězdných válek o víkendu zavítali převlečeni za své oblíbené postavy ze Star Wars, od mladé sběračky odpadu Rey až po chlupatého pilota Chewbaccu. Někteří fanoušci v kinech absolvovali maraton všech osmi dosavadních filmů, které Vzestupu Skywalkera předcházely.

Podle Cathleen Taffové, šéfky severoamerické distribuce Disneyho, je firma s prvními výsledky spokojená. Film bude hodnotit teprve podle celkového výkonu, až se do statistik propíšou veškeré tržby za Vánoce i Nový rok. V tomto období budou Star Wars cílit na rodiny, jež mají o svátcích volno.

"Je to skvělý vstup do těchhle prvních týdnů a svátky hrají v náš prospěch," míní Taffová.

Walt Disney Company si ale jinak s filmy ze světa Hvězdných válek na chvíli dá pohov. Ten příští do kin přijde až v prosinci 2022.

Star Wars: Vzestup Skywalkera je závěrečný díl původní ságy Hvězdných válek. | Video: Kamil Fila, Blahoslav Baťa
 

Právě se děje

před 14 minutami

Federální soudce zakázal vládě USA vymáhat 100denní moratorium na deportace, které po inauguraci Joea Bidena nařídilo ministerstvo vnitřní bezpečnosti

Federální soudce zakázal americké vládě vymáhat 100denní moratorium na deportace, které po inauguraci nového prezidenta Joea Bidena nařídilo ministerstvo vnitřní bezpečnosti. Příkaz soudce Drewa Tiptona novou politiku blokuje na 14 dní, přičemž se vztahuje na celé americké území. Podle agentury Reuters se očekává, že vláda se proti verdiktu odvolá. Vydáním dočasného zákazu soudce vyhověl státu Texas, který v pátek federální vládu kvůli pozastavení deportací zažaloval. Moratorium se týká většiny deportací a je klíčovou součástí Bidenovy imigrační politiky, píše agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Biden telefonoval s Putinem, hovořilo se o dohodě Nový START, otravě Navalného i o prosincovém hackerském útoku na americké úřady, oznámil Bílý dům.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Poslanci odmítli legalizaci konopí, přinesla by zdravotní rizika, míní Blatný

Sněmovna odmítla omezenou legalizaci konopí. Návrh skupiny čtyř desítek poslanců ze šesti klubů předpokládal, že by si bezúhonní dospělí lidé mohli bez hrozby postihu vypěstovat a zpracovat doma až pět rostlin konopí. Plénum novelu o návykových látkách, za níž stojí zejména Piráti, zamítlo na návrh SPD hlasy 55 z 89 přítomných poslanců už v úvodním kole.

Pirátský poslanec Tomáš Vymazal zdůrazňoval, že změna by mohla zabránit kriminalizaci jinak bezúhonných lidí. "Konopí je v Česku velice oblíbené. Dle různých studií s ním má zkušenost více než každý čtvrtý mladistvý a u dospělých jsou to dokonce dva z pěti," uvedl. Regulace by podle poslance měla nahradit podle něho selhávající represi. Podle předsedy STAN Víta Rakušana jde o odstraňování státem řízeného pokrytectví.

Naopak ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) upozorňoval na to, že novela je v rozporu s mezinárodním právem a protidrogovou politikou. "Přináší velká sociální a zdravotní rizika," uvedl. Ministr také varoval před možnou drogovou turistikou za takzvaným rekreačním konopím.

Novela předpokládala, že lidé by mohli mít doma beztrestně až 1,25 kilogramu sušiny konopí. Ostatním lidem by pěstitelé museli zabránit ve volném přístupu k tomuto konopí pod hrozbou pokuty až 15 000 korun. Až 30 gramů by mohli lidé nosit u sebe i mimo obydlí. Stejné množství, tedy 30 gramů, by mohli legálně předat jinému dospělému člověku, ovšem výhradně bezplatně. Totéž mělo platit pro produkty získané z konopí.

Předkladatelé tvrdili, že omezená legalizace konopí by zmenšila černý trh a vedla by také ke snížení trestné činnosti, která se s ním váže.

Zdroj: ČTK
Další zprávy