Nové Star Wars utržily 374 milionů dolarů. Je to hodně, ale méně než předešlé díly

Reuters Reuters
23. 12. 2019 10:45
Nový díl Star Wars: Vzestup Skywalkera za první víkend v kinech celosvětově utržil 374 milionů dolarů. V pondělí o tom informovala společnost Walt Disney Company, která poslední z devíti epizod dlouholeté sci-fi ságy vyrobila.
Daisy Ridleyová jako Rey v nové epizodě Hvězdných válek.
Daisy Ridleyová jako Rey v nové epizodě Hvězdných válek. | Foto: Falcon

Enormní prodeje vstupenek potvrzují, že Hvězdné války zůstávají jednou z nejpopulárnějších hollywoodských sérií, která je nadále schopna přilákat masy. Zároveň se jedná o horší výsledek, než jakého dosáhly oba snímky z nedávné trilogie - sedmá epizoda s podtitulem Síla se probouzí v roce 2015 za první víkend po světě utržila 517 milionů dolarů, předloňský Poslední z Jediů pak 450 milionů.

V USA a Kanadě, kde mají studia nejvyšší marže, si Vzestup Skywalkera připsal necelých 176 milionů dolarů. Na tomto největším světovém filmovém trhu se jedná o dvanáctou nejúspěšnější premiéru všech dob a třetí největší, jaká se kdy uskutečnila v prosinci - v tabulkách tak i tady devátá epizoda končí za předešlými díly.

Tržby v USA a Kanadě za první týden
2015 Star Wars: Síla se probouzí 247,9 milionu dolarů
2017 Star Wars: Poslední z Jediů 220 milionu dolarů
2019 Star Wars: Vzestup Skywalkera 175,5 milionu dolarů

"Na prosinec je to skvělé číslo," míní Jeff Bock z analytické společnosti Exhibitor Relations, který připouští, že Star Wars mají fanoušky po celém světě. "Přesto to oproti poslednímu dílu znamená propad o 20 procent. A to je důvod ke znepokojení, ať je jinak sága sebevětší," varuje Bock.

Vzestup Skywalkera natočil stejně jako sedmou epizodu Hvězdných válek režisér J. J. Abrams. Symbolicky tak završil příběh, který roku 1977 odstartoval George Lucas, když ve filmu poprvé představil mladého hrdinu Lukea Skywalkera.

V deváté epizodě, označované za poslední příběh ságy rodu Skywalkerů, se trio nových hrdinů v podání Daisy Ridleyové, Johna Boyegy a Oscara Isaaca musí postavit zlému Prvnímu řádu.

Názory kritiků na nový díl se liší. Podle některých je příběh příliš složitý a bez nápadu. Většině fanoušků se naopak devátá epizoda zatím líbí. V hodnocení na webu Rotten Tomatoes ji pochválilo 86 procent z těch, kdo ji viděli.

Do spousty kin po světě příznivci Hvězdných válek o víkendu zavítali převlečeni za své oblíbené postavy ze Star Wars, od mladé sběračky odpadu Rey až po chlupatého pilota Chewbaccu. Někteří fanoušci v kinech absolvovali maraton všech osmi dosavadních filmů, které Vzestupu Skywalkera předcházely.

Podle Cathleen Taffové, šéfky severoamerické distribuce Disneyho, je firma s prvními výsledky spokojená. Film bude hodnotit teprve podle celkového výkonu, až se do statistik propíšou veškeré tržby za Vánoce i Nový rok. V tomto období budou Star Wars cílit na rodiny, jež mají o svátcích volno.

"Je to skvělý vstup do těchhle prvních týdnů a svátky hrají v náš prospěch," míní Taffová.

Walt Disney Company si ale jinak s filmy ze světa Hvězdných válek na chvíli dá pohov. Ten příští do kin přijde až v prosinci 2022.

Star Wars: Vzestup Skywalkera je závěrečný díl původní ságy Hvězdných válek. | Video: Kamil Fila, Blahoslav Baťa
 

Právě se děje

před 18 minutami

Nákaza koronavirem v Číně polevuje, její nárůst hlásí Jižní Korea. Nakažených je celkem přes 76 tisíc.

Nemoci způsobené novým typem koronaviru v pevninské Číně podlehlo již celkem 2345 lidí. Během pátku jich zemřelo 109, o devět méně než ve čtvrtek. Nakažených je přes 76 tisíc. Počet nově onemocnělých se v pátek výrazně snížil na 397 ze čtvrtečních 889. Informovala o tom v sobotu odvoláním na čínské zdravotnické úřady agentura Reuters. Výrazný nárůst nových případů hlásí Jižní Korea.

Epicentrum epidemie, provincie Chu-pej, hlásí za pátek výrazně nižší počet nových případů onemocnění i mírně nižší počet nových úmrtí. Počet nových nemocných klesl na 366 ze čtvrtečních 631. Počet mrtvých v této nejvíce zasažené čínské provincii činil v pátek 106, zatímco ve čtvrtek to ještě bylo 115. Celkem v Chu-pej již zemřelo 2250 lidí a celkový počet nakažených tam byl k pátku 63 tisíc.

Zdroj: ČTK
před 22 minutami

Demokracií na Slovensku by mohl otřást úspěch krajně pravicových Kotlebovců v nadcházejících volbách, varuje německý magazín Der Spiegel.

Všechny parlamentní strany se sice dušují, že s Kotlebovci-Lidovou stranou Naše Slovensko (LSNS), jejíž předseda Marian Kotleba má antisemitský a xenofobní náhled na svět, spolupracovat nebudou. Jestli to dodrží, není ale podle Spiegelu vůbec jisté.

Nejčtenější německý seriózní týdeník v článku věnovaném situaci v zemi před volbami 29. února konstatuje, že Slovensko bylo dlouho i díky úspěšnému ekonomickému vývoji považováno za příklad povedené západní integrace. "Před dvěma lety ale fasáda vzorové země dostala první trhliny, když nájemný vrah zastřelil novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenku," poznamenává Spiegel.

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Britský princ Harry a jeho žena Meghan přestanou od jara používat značku Sussex Royal, o jejíž registraci loni požádali.

Tento název neponese ani jejich chystaná dobročinná nadace. V pátek večer to v Londýně oznámila mluvčí páru, a potvrdila tak dřívější zprávy britských médií.

Vnuk královny Alžběty II. na počátku roku řekl, že se s ženou vzdají role v královské rodině a začnou pracovat, aby se stali finančně nezávislými. Od 1. dubna nebudou pětatřicetiletý princ Harry a jeho o tři roky starší manželka mít kancelář v Buckinghamském paláci a s veřejností budou komunikovat prostřednictvím své charitativní organizace, kterou hodlají brzy představit a která se původně měla jmenovat Sussex Royal Foundation.

Značka nesoucí v sobě slovo "royal", tedy královský by jim podle agentury DPA bývala mohla být užitečná mimo jiné při žádostech o příspěvky na její fungování. Právě to ovšem podle médií vadilo Buckinghamskému paláci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy