V Číně měl premiéru první díl Star Wars, 40 let po uvedení

pej
17. 6. 2015 11:33
Sci-fi sága Star Wars byla čínským fanouškům poprvé představena během letošního mezinárodního filmového festivalu v Šanghaji. Mezi diváky o ní byl enormní zájem.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto:

Šanghaj - Téměř čtyřicet let si čínští diváci museli počkat na oficiální premiéru legendární čtvrté epizody Star Wars. Projekce vesmírné ságy George Lucase proběhla až v rámci letošního Šanghajského mezinárodního filmového festivalu, uvedla zpravodajská agentura AFP.

O projekci byl mezi Číňany velký zájem, tvrdí organizátoři. Lístky byly rychle vyprodány a diváci si neváhali obléct tradiční filmové kostýmy. Navzdory zákazu vlády znají Číňané filmovou sérii díky pirátským kopiím, cena balíčku se dala na černém trhu sehnat za zhruba 12 dolarů. "Na velkém plátně to vypadá přeci jen lépe," nechala se slyšet jedna z divaček, která si kvůli promítání vzala dokonce den volna.

Zástupci amerického studia Walt Disney teď doufají, že oficiální projekce připraví Čínu na nový díl, který bude mít premiéru letos v prosinci.

Zájem Číňanů o příběhy Luka Skywalkera, Hana Sola a princezny Leiy potvrzuje i živelná diskuse na tamním kulturním serveru Douban. První díl série z roku 1977 získal poměrně vysoké ohodnocení (osm bodů z deseti), zároveň vygeneroval i rekordní počet komentářů.

"V době, kdy v Číně končila kulturní revoluce a lid se teprve probouzel z temna, ve Spojených státech už filmaři ovládali celou řadu speciálních filmových efektů," napsal jeden z fanoušků.

Objevily se i komentáře kritické: "Scenáristické propracování postav je slabé, herečka v hlavní roli není krásná. Akční scény jsou na úrovni základní školy, nicméně vizuální efekty jsou úžasné."

Nový díl Star Wars s podtitulem Síla se probouzí bude mít českou premiéru 17. prosince, režie se ujal J. J. Abrams a v hlavních rolích se představí Harrison Ford, Carrie Fisher a Mark Hamil.

Podívejte se na druhou ukázku z nových Hvězdných válek | Video:
 

Právě se děje

před 34 minutami

Po sto dnech od puče jsou Barmánci znovu v ulicích. Stovky už při demonstracích přišly o život

Po 100 dnech od puče, který sesadil civilní vládu, tisíce Barmánců znovu vyšly do ulic demonstrovat proti vojenské juntě. V několika barmských městech se uskutečnily demonstrace, blesková shromáždění či protestní jízdy, uvedla agentura Reuters. Vojenská junta v posledních třech měsících proti demonstracím nasadila bezpečnostní složky. Při represích zemřely stovky lidí.

Armáda se chopila moci 1. února a znemožnila první zasedání parlamentu zvoleného v podzimních volbách. Ty podle vojáků doprovázely rozsáhlé nesrovnalosti, což ale volební komise odmítla. Armáda zatkla představitele civilní vlády, a to včetně vůdkyně a nositelky Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij. Politička čelí šesti obviněním a hrozí jí až 14 let vězení.

Po státním převratu vypukly Barmě protesty, při kterých lidé odmítali návrat vojáků k moci. Armáda vládla zemi několik desetiletí a umožnila vznik civilní vlády teprve v roce 2015. Proti demonstracím a stávkám násilně zasáhly bezpečnostní síly. Podle Asociace na pomoc politickým vězňům (AAPP) při represi zemřelo 781 lidí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Otcovská a rodičovská dovolená se rozšíří, MPSV připravuje změny podle směrnice EU

Otcovská dovolená v Česku by se měla nejpozději od srpna příštího roku prodloužit. Zavést by se měly také dva měsíce placené rodičovské pro vystřídání rodičů. Nárok na čerpání ošetřovného má získat víc lidí. Změny, které nařizuje směrnice EU, chystá ministerstvo práce. Legislativní návrh plánuje zveřejnit nejspíš do konce května. Na jednání sněmovního sociálního výboru to v úterý řekla ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD).

"Připravujeme tři scénáře. Návrh může projít teď vládou, nebo ho může převzít příští ministryně či ministr a vybere si příští vláda," řekla po jednání ministryně.

Směrnice EU o rovnováze mezi pracovním a soukromým životem z června 2019 má zajistit minimální standard ve všech členských zemích. ČR ji má do svých zákonů přenést nejpozději do 2. srpna 2022. Podle předpisu by placená otcovská v EU nesměla být kratší než deset dnů. Rodiče by měli mít možnost nečerpat rodičovskou celou naráz, ale i po částech. Vybírat by si ji mohli třeba střídáním dnů volna a práce či v kratší pracovní době, uvádí směrnice. Dva měsíce rodičovské by měly být nepřenosné, aby se matka a otec v péči o potomka vystřídali. Rodiče v celé unii by měli mít nárok aspoň na čtyřměsíční rodičovskou a mohli by si ji vybrat nejvýš do osmi let dítěte.

Zdroj: ČTK
Další zprávy