Stallone poprvé v televizi. Gangsterský seriál Tulsa King míchá násilí s nadhledem

Tomáš Stejskal Tomáš Stejskal
28. 2. 2023 18:25
Celé dekády zakládá své charisma na pomačkané tváři a nakřápnutém hlase. Také ve své první televizní roli teď Sylvester Stallone vypadá, jako by vypadl z popelnice. V seriálu Tulsa King hraje mafiána, který se po čtvrtstoletí vrací z vězení. Za jeho oběť, to znamená mlčení, ho gangsterská "rodina" nevítá s otevřenou náručí. Přesto se hrdina nechystá do důchodu.
Seriál Tulsa King je ve videotéce Skyshowtime s českými titulky. | Video: Skyshowtime

Tak jako více úspěšných seriálů platformy Skyshowtime, která nově působí v Česku a kde je Tulsa King k vidění, i tento vytvořil Taylor Sheridan. A podobně jako jeho filmy Wind River nebo Sicario vypráví o trablech drsných hrdinů z nelítostných končin.

Stallonem hraný mafián Dwight Manfredi přezdívaný Generál seděl, aby kryl kumpány. Za "odměnu" získává možnost zmizet z newyorského domova kamsi do Oklahomy a tam vybudovat vlastní "impérium". Doma už se s ním zjevně nepočítá, spíš ho posílají na dožití - s tím, že když z toho kápnou nějaké peníze, bude to příjemný bonus.

Dvaapadesátiletý scenárista, režisér a showrunner Taylor Sheridan za posledních pět let ovládl obrazovky amerických televizí se seriály Yellowstone, 1883 či 1923. Spojovaly násilí, melodrama a prostředí vyloučených lokalit s osvědčenými vzorci soap oper typu Dallasu a tématy moderní, takzvané "kvalitní televize". Navíc lámaly rekordy sledovanosti.

Tulsa King zprvu vypadá, že udeří na stejnou notu. Protagonista Manfredi šel do vězení v době před sociálními sítěmi, rozvojem kryptoměn a dalšími hybateli moderní doby. Jak ukazuje hned úvodní setkání se členy mafiánské rodiny, v jeho světě se problémy nejsnáze řeší pěstí. Jenže zatímco v jiných, až sveřepých seriálech Taylora Sheridana se lidé dělí na prohnilé a ještě prohnilejší, tento sází na něco pro autora neobvyklého: na komiku.

Sylvester Stallone začíná svou novou říši budovat z toho, co se ve městě údajně prostém jakéhokoli organizovaného zločinu nabízí.

Jako první navštěvuje prodejnu marihuanových produktů na lékařský předpis. Pochopitelně nejde nakupovat, naopak překvapeným, lehce podroušeným zaměstnancům a majiteli vysvětlí, že teď se tu byznys povede podle jeho pravidel.

Od této scény, lehce parodické variace na tvrďácké gangsterské vybírání výpalného známé z desítek knih či filmů, začíná odlehčená žánrová směs. Konfrontuje dva světy, které se jen obtížně setkávají, v podobném duchu jako třeba karate seriál Cobra Kai od Netflixu. Ten též stojí na hrdinovi zamrzlém v testosteronovém pravěku a jeho střetu s dneškem, kdy pohled bílého macho chlapáka už není jedinou perspektivou.

Tulsa King dává přednost rychlému dějovému spádu před pozvolným budováním charakterů. Nepřátelé se mění v kolegy, milostné románky vznikají nepravděpodobně rychle, násilné gangsterské drama či melodrama se vmžiku mění v komedii, v níž účinkují zlostní indiáni, "zhulenci" a agresivní, nafetovaní členové motorkářského gangu.

Stallonemu byl seriál na jednu stranu ušitý na míru, aby naplno prodal charisma životem zdrchaného chlapa, který to hodlá ještě jednou naplno rozjet. Ale zároveň to není jen nenávistný konzervativec sedící ve sklepě svého domu plného zbraní, jenž by nejradši vyhladil půlku Mexika, jakého hrál v posledním dílu Ramba. Manfredi neváhá sáhnout po maximálním násilí, ale v příhodné chvíli cituje z knihy Umění války či srovnává spisovatele Henryho a dramatika Arthura Millera. A mate tím ostatní protagonisty i publikum.

Tulsa King neumí tak obratně bruslit mezi používáním zjevných klišé a jejich převracením naruby, jako to činila Cobra Kai. Obě série sledují hrdiny, kteří se řídí jakýmsi nemoderním kodexem - ať už mafiánskými pravidly, či karatistickým "udeř první, udeř tvrdě, žádné slitování".

Ale Manfredi na rozdíl od Johnnyho Lawrence z Cobra Kai dostává méně prostoru reflektovat své činy. A obzvlášť ke konci osmidílného Tulsa King už příběh pohání zkratkovité, lehce iracionální motivace. Chápeme, že je třeba bojovat, ale hrdinům nelze tak lehce věřit jejich nadšení a ochotu stmelit se s tím, kdo jim obrátil životy vzhůru nohama.

Navzdory jednoduchému schématu však tvůrci umí přenést na diváky energii a touhu fandit odpadlíkům, outsiderům, zkrátka těm o něco méně prohnilým. A také dovedou znejistit, zda seriál stojí na "něčí" straně. Tulsa King v tomto ohledu potvrzuje, že nová platforma Skyshowtime do Česka přináší jiná vyprávění, než jaká známe z ostatních platforem.

Na amerických obrazovkách seriály Taylora Sheridana sledovaností válcují ty od HBO, oslovují trochu jiné publikum. I podle statistik se těší o něco větší popularitě v těch amerických státech, kde vyhrávají republikáni. Zároveň jsou až moc násilné, melodramatické a vyprávěné v duchu soap oper, aby získávaly přední ceny. Přitom nestojí jen na násilí nebo konzervativním pohledu na svět. Řeší moderní, či přímo progresivní témata, jako jsou osudy menšin, a přece jen ve většině ohledů výrazně převyšují své několik dekád staré "mýdlové" předobrazy z celostátních neplacených televizí typu Dallasu.

Prestižní ceny Emmy třeba ani Tulsa King nezíská. Možná je ale načase přemýšlet, zda právě díla tohoto typu - schopná oslovovat lidi z různých stran příkopů hloubených napříč společností - nemohou přispět k hledání společné řeči více než mnohé, bezesporu kvalitní seriály či filmy, jejichž perspektiva však některým konzervativním divákům může být zcela proti srsti.

Seriál

Tulsa King
Tvůrce: Taylor Sheridan
Seriál je k vidění ve videotéce Skyshowtime.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Tisíce lidí v Itálii demonstrovaly proti mafii, uctily památku jejích obětí

Tisíce lidí v úterý v Itálii demonstrovaly proti mafii. Pochodu v Miláně se zúčastnilo na 70 tisíc lidí, píše agentura ANSA. Mnozí nesli transparenty s nápisy "Je to možné", tedy že mafii porazit lze. Akce se konaly u příležitosti Dne památky nevinných obětí mafie, který si Italové připomínají v tento den od roku 2017. Někteří také připomněli, že před dvěma měsíci byl po 30 letech na útěku zatčen nejhledanější zločinec v zemi Matteo Messina Denaro, šéf sicilské mafie Cosa Nostra.

"Není možné, aby takový člověk byl na útěku 30 let. Nezapomeňme, že by býval mohl být zadržen dříve, pokud by nebyli lidé, kteří mu pomáhali unikat tak dlouho před spravedlností," řekl na dnešní demonstraci v Miláně turínský kněz Luigi Ciotti, který v roce 1995 založil sdružení Libera. To se snaží bojovat proti organizovanému zločinu a je organizátorem i úterních demonstrací.

Manifestace v Miláně se zúčastnil i starosta města Giuseppe Sala, po jehož boku šel například Vincenzo Agostino, otec policisty, jehož v roce 1989 zabila Cosa Nostra. V průvodu šli i další příbuzní obětí mafie, mnozí z nich měli na krku pověšené fotky svých zemřelých blízkých. Někteří z nich stále čekají na dopadení vrahů svých blízkých. "Bude to už 28 let a stále čekáme na pravdu," řekl agentuře AFP padesátiletý Paolo Marcone, jehož otce zabila v roce 1995 mafie v regionu Apulie. Během demonstrace řečníci přečetli jména zhruba 1100 lidí, které v uplynulých letech zabil organizovaný zločin.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 8 hodinami

Afghánistán a Pákistán zasáhlo zemětřesení o síle 6,5 stupně, hlášeni jsou mrtví

Sever Afghánistánu a Pákistánu ve středu zasáhlo zemětřesení, které mělo podle americké geologické služby sílu 6,5 stupně. Agentura Reuters píše, že zemětřesení bylo v hloubce 194 kilometrů a jeho epicentrum se nacházelo v horském pásmu Hindúkuš nedaleko odlehlé afghánské provincie Badachšán. Hlášeny jsou zatím tři oběti.

Úřady v pákistánském údolí Svát podle Reuters uvedly, že o život přišla 13letá dívka, na kterou se zřítila zeď domu. Dalších 150 lidí utrpělo zranění a nemocnice vyhlásily stav nouze. Mluvčí afghánského ministerstva pro řešení následků katastrof uvedl, že v provincii Laghmán na východní země zemřeli dva lidé. V Islámábádu, ale i v Kábulu a jinde v Afghánistánu, vybíhali lidé z domů a citovali verše z koránu, posvátné knihy muslimů, píše agentura AP.

Do některých vesnic v Badachšánu se i běžně dostává jen těžko a není s nimi telefonní spojení ani možnost komunikace prostřednictvím internetu. Obyvatelé Fajzábádu, metropole této provincie, uvedli, že se jim asi minutu třásly tabulky v oknech. Poškozeny podle nich mohou být domy, které jsou postaveny z hlíny.

Loni v červnu při zemětřesení o síle 6,1 v Afghánistánu zemřelo přes tisíc lidí.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Lyžař Klaebo počtvrté vyhrál SP, Beranová byla ve sprintu v Tallinnu šestá

Norský běžec na lyžích Johannes Hösflot Klaebo obhájil prvenství ve Světovém poháru, celkově ho získal počtvrté. V Tallinnu dnes suverénně zvítězil ve sprintu volnou technikou, byl to jeho 18. triumf v sezoně. Tereza Beranová dojela ve finále šestá a vyrovnala své maximum v seriálu. Zvítězila Norka Kristine Skistadová.

Kateřině Janatové chyběly k postupu do semifinále čtyři setiny sekundy, obsadila 15. místo. Muži se v kvalifikaci do nejlepší třicítky nedostali, neuspěl ani finalista z únorového mistrovství světa Michal Novák.

Poslední tři závody SP se uskuteční od pátku do neděle v Lahti, dva z nich budou individuální.

Zdroj: ČTK
Další zprávy