Stahování filmů bude atraktivnější

BBC, gmc
8. 4. 2006 13:00
Londýn - Servery v USA a v Británii začínají nabízet nejnovější hollywoodské filmy k "permanentnímu stažení".

Ačkoli prodej DVD nosičů vytrvale klesá, studio Universal zaznamenalo rekord: DVD verze filmu Petera Jacksona King Kong se za první týden prodalo na 6,5 milionu kusů, což reprezentuje zisk kolem 100 milionů dolarů.

Tříoscarový Jacksonův snímek už tak společnosti Universal od premiéry vydělal přes půl miliardy dolarů. Jakkoliv však mohou být ve studiu spokojeni s prodejem DVD, bude tenhle triky nabitý remake klasiky z 30. let jedním z prvních filmů, který bude v Británii a Spojených státech k dispozici k plnému stažení na internetu.

Foto: Aktuálně.cz

Hollywoodské snímky bylo na internetu legálně za poplatek možno stáhnout už dříve, ale šlo o jakousi formu virtuální půjčovny -  přehrávání staženého filmu bylo časově omezeno. Zákazníky serverů, které stahování nabízely, také odrazoval fakt, že si filmy mohli stahovat až poměrně dlouhou dobu od jejich vydání na DVD nosiči.

Americké servery Movielink a CinemaNow ale nyní situaci mění. "Velké" tituly začínají nabízet k plnému downloadu v den, kdy vyjdou na DVD nosičích. Bude možné si vytvořit i kopii pro přenosný počítač, filmy ovšem nebude z pochopitelných důvodů možné vypalovat ani přehrávat na klasických DVD přehrávačích. Ceny za stahování budou v USA i v Británii podobné cenám DVD; u starších filmů pak o něco nižší.

Velké společnosti Warner Brothers, Universal Pictures nebo Twentieth Century Fox už podepsaly kontrakty s americkými provozovateli služby, kteří očekávají, že ostatní studia se k novému způsobu distribuce připojí.

Zatímco americké servery nabídnou zájemcům ke stažení kupříkladu Zkrocenou horu, britská pobočka společnosti AOL svoji službu otevře právě King Kongem. Jacksonův snímek, který Britové minulý měsíc vyhlásili filmem roku v prestižní anketě časopisu Empire, bude k mání za necelých dvacet liber.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Salač odstartuje do Velké ceny San Marina z předposlední řady

Filipu Salačovi kvalifikace na Velkou cenu San Marina silničních motocyklů nevyšla, do nedělního závodu Moto3 odstartuje z předposlední deváté řady. Devatenáctiletý český jezdec byl klasifikován na 26. místě, což je jeho nejhorší kvalifikační výsledek od Malajsie v listopadu 2019.

Salač po vydařeném pátku, kdy v trénincích figuroval v nejlepší desítce, nedokázal v dnešním třetím tréninku na rozdíl od většiny soupeřů zrychlit a musel už do první části kvalifikace. V ní obsadil dvanácté místo a do druhé části pro nejrychlejších osmnáct nepostoupil.

V italském Misanu se na prvních čtyřech místech nejslabší třídy seřadili domácí jezdci, třetí pole position v sezoně vybojoval Romano Fenati.

Kvalifikace na Velkou cenu San Marina, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Misanu:

Moto3: 1. Fenati (It./Husqvarna) 1:41,756, 2. Foggia (It./Honda) -0,257, 3. Antonelli (It./KTM) -0,264, …26. Salač (ČR/KTM) nepostoupil do druhé části kvalifikace.

MotoGP: 1. Bagnaia (It./Ducati) 1:31,065, 2. Miller (Austr./Ducati) -0,249, 3. Quartararo (Fr./Yamaha) -0,302.

Další zprávy