Spielberg vezme Tintina do kina

pra, BBC
13. 3. 2007 0:00
Los Angeles - Střapatého reportéra i jeho psa se ujalo studio DreamWorks režiséra Stevena Spielberga, Tintinova velkého fanouška. Uvnitř: VIDEO

Společnost Moulinsart, jež spravuje obchodní práva na Tintina, začala prý se Spielbergem o prodeji práv jednat už před 25 lety. Otcem neohroženého reportéra je Belgičan George Remi alias Hergé, který zemřel roku 1983. Výhradní držitelkou práv týkajících se díla je jeho někdejší manželka Fanny Rodwellová.

"Před třemi lety jsme podepsali s Dreamworks smlouvu. Minulý týden začalo studio předběžně připravovat sérii filmů s Tintinem," říká Nick Rodwell, představitel společnosti Moulinsart a současný manžel vdovy po Hergém.

Ačkoliv má oblíbený hrdina dveře na stříbrné plátno otevřené, nikdo zatím neví, zda se na něm objeví v animované či hrané podobě. Rozhodnuto není ani o tom, která z třiadvaceti knih se zfilmování dočká jako první. Zato se plánuje, že když bude mít snímek úspěch, počítá se už dalšími zpracováními slavného komiksu.

O Tintina je zájem: padělané figurky v Belgii
O Tintina je zájem: padělané figurky v Belgii | Foto: Reuters

Dva hrané snímky o Tintinovi vznikly v šedesátých letech, existují i tři verze animované; ve všech případech se jednalo o "nenápadnou" záležitost. Kreslené televizní seriály pak byly víc adaptací komiksu než originálními příběhy.

O popularitě námětu svědčí i muzikálová verze příběhu Tintin v Tibetu, kterou loni uvedla londýnská divadelní společnost Young Vic.

Steven Spielberg, celoživotní fanoušek fiktivního novináře a dobrodruha, se na snímku bude podílet jen producentsky. Pokud půjde vše podle plánu, vyřeší Tintin svůj první filmový případ v roce 2009 nebo 2010.

Svět si jeho autora připomene už letos v květnu, kdy uplyne sto let od Hergého narození.  Předloni se zase oslavovalo 75 let od doby, kdy Hergé své hrdiny poslal na první misi proti nepravostem to bylo 10. ledna 1929.

A Tintin dodnes dobývá svět. Knih o malém detektivovi, jehož doprovází pes Filuta a dvojice nedůvtipných detektivů Kadlec a Tkadlec, se prodalo přes 220 milionů; přeloženy byly do 77 jazyků.

Ve frankofonním světě belgický pár přestihl pouze Asterix (320 milionů). Další zisk si Tintin připsal za divadelní hry, trička a další merchandisingový byznys, který se roztočil.

 

Právě se děje

Další zprávy