Spielberg svůj Mnichov tvrdě obhajuje

Martin Novák Martin Novák
2. 2. 2006 14:00
Praha - Mnichov je v českém povědomí spojen s rokem 1938. V Izraeli, Německu, ale i jinde ve světě je ovšem v souvislosti s tímto městem známější spíše letopočet 1972.

Bavorská metropole tehdy v září pořádala Olympijské hry. Ty se zapsaly do historie velmi výrazně, ale jinak, než si organizátoři a sportovci představovali. Komando teroristů z palestinské organizace Černé září zavraždilo jedenáct členů izraelské výpravy.

K jedné z nejznámějších epizod vleklého izraelsko-palestinského konfliktu se za velké publicity vrací Steven Spielberg svým Mnichovem. Ve Spojených státech měl ve více než čtyřech stovkách kin premiéru v předvečer Štědrého dne, v Německu na konci ledna. Čeští diváci ho mohou v kinech vidět nyní.

Foto: Bontonfilm

Ztráta sympatií v Izraeli

Dvouapůlhodinový snímek začíná sestřihem autentických televizních záběrů z mnichovských událostí a následně líčí "práci" izraelského týmu, jehož úkolem je zlikvidovat členy Černého září, zodpovědné za naplánování a provedení útoku.

Málokterý film předcházejí tak vzrušené diskuse. Nevedou se totiž pouze o umělecké, řemeslné stránce Mnichova. Řada Izraelců a lidí sympatizujících s židovským státem obvinila Spielberga z morálního relativismu.

Podle nich klade rovnítko mezi teroristy a agenty izraelské zpravodajské služby Mossad, kteří pronásledovali členy Černého září a osmnáct jich připravili o život. Spielberg měl v Izraeli dosud výbornou pověst: vždy se hlásil k podpoře židovského státu a oceňován byl zejména jeho Schindlerův seznam. Nyní se zdá, že v Izraeli část sympatií ztratil.

Pochopit neznamená omlouvat

Sám režisér nedávno v rozhovoru pro Der Spiegel odmítl podobná obvinění jako nesmyslná. Mnichov prý koncipoval jako modlitbu za mír a nechtěl nikoho démonizovat. Popírá, že by teroristy omlouval nebo jejich čin bagatelizoval.

Foto: Bontonfilm

"Samozřejmě je to strašlivý čin, to ale neznamená, že nemá smysl se ptát po motivech útočníků a ukázat je jako lidi, kteří mají své rodiny, své životní příběhy. Snaha pochopit jejich motiv neznamená je omlouvat," uvedl.

Spory vyvolává i děj filmu. Hlavní postavou je vůdce izraelského komanda, pojmenovaný Avner. Podobně jako další členové týmu začne pochybovat o smyslu likvidace dalších a dalších lidí; stejně tak o tom, zda všichni "popravení" Palestinci nesli na Mnichově vinu."Pochybuji, že skuteční pronásledovatelé měli takové pocity, které jim Spielberg přisuzuje," tvrdí izraelský historik Michael Oren.

#reklama

Základem scénáře je kniha kanadského novináře George Jonase Pomsta. Vyšla v roce 1984 a formou rozhovoru s údajným členem likvidačního komanda Mossadu rekonstruuje případ. Později se ale ukázalo, že dotyčný ve skutečnosti v týmu nepracoval a řada jeho informací skutečnosti neodpovídá.

I tady se ale Spielberg tvrdě hájí. Dopředu prý avizoval, že Mnichov je pouze inspirován skutečnými událostmi a nechce být jejich věrným přepisem.

Terorista: nebyl jsem konzultován

Abú Daúd, toho času v Damašku
Abú Daúd, toho času v Damašku | Foto: ČTK

Z palestinské strany dopředu zkritizoval Spielberga poslední žijící vysoce postavený předák Černého září, Muhammad Daúd. Podle něj s ním režisér scénář nekonzultoval, takže tam jistě budou chyby, vzkázal z Damašku, kde nyní žije.

"Pokud skutečně chtěl stvořit modlitbu za mír, měl vyslechnout obě strany a řídit se realitou," citovala bývalého teroristického vůdce agentura Reuters.

Spielbergův Mnichov každopádně není prvním filmovým dílem, které se k událostem z roku 1972 a jejím následkům vrací. Už v roce 1976 vznikl televizní snímek 21 hodin v Mnichově, kde si vůdce teroristů zahrál Franco Nero. O deset let později vznikl v produkci HBO nízkorozpočtový  snímek Meč Gideonův.

#reklama

 

Právě se děje

před 31 minutami

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 3 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy