Spielberg chce natočit film o WikiLeaks, koupil práva

Kultura ČTK Kultura, ČTK
3. 3. 2011 20:48
Jméno režiséra ani obsazení zatím není známé
Foto: Reuters

Londýn - Po sociální síti Facebook se zfilmování zřejmě dočká příběh o dalším známém internetovém projektu.  Studio DreamWorks, které patří americkému režisérovi Stevenu Spielbergovi, koupilo práva na dvě knihy o zveřejňování tajných amerických dokumentů na serveru WikiLeaks a o osudu jeho spoluzakladatele Juliana Assange.

Studiu nyní patří práva na knihy WikiLeaks: Inside Assange´s War on Secrecy (WikiLeaks: uvnitř Assangeovy války s tajností) a Inside WikiLeaks (Uvnitř WikiLeaks). Pod první jsou podepsáni novináři z listu The Guardian David Leigh a Luke Harding, druhou napsal "dezertér" z WikiLeaks Daniel Domscheit-Berg.

Podle agentur zatím nepadla zmínka o scenáristovi a režisérovi případného filmu ani o hercích, kteří by v něm mohli hrát.

Premiéra Shreka: Zvonec a konec v Los Angeles - Steven Spielberg
Premiéra Shreka: Zvonec a konec v Los Angeles - Steven Spielberg | Foto: Reuters

Server WikiLeaks loni zveřejnil množství tajných nebo důvěrných amerických dokumentů z válek v Iráku a v Afghánistánu a později začal zveřejňovat i americké diplomatické depeše stejného rázu. Spojené státy to rozlítilo, protože je to místy přivedlo do choulostivé situace.

Mezitím byl Assange ve Švédsku obviněn ze sexuálních deliktů, uprchl do Británie a teď čeká na konečné rozhodnutí tamních soudů o švédské žádosti o jeho vydání. Jeho hlavní obava je, že bude nakonec vydán do USA.

Americké úřady už studují možnost obžalovat ho a už vznesly přes dvě desítky obvinění proti americkému vojákovi, který prý tajné dokumenty serveru poskytl.

Více o WikiLeaks:
Britský soud rozhodl o vydání Assangeho do Švédska
WikiLeaks ohrozil afghánské civilisty, napsal ex-mluvčí
WikiLeaks je mezi nominovanými na Nobelovu cenu míru
WikiLeaks má data dvou tisíc klientů švýcarských bank

 

Právě se děje

před 28 minutami

Izraelské letouny pálily na cíle v centrální Sýrii, tvrdí Damašek

Syrská protiraketová obrana reagovala na izraelský útok v blízkosti města Masjáf v provincii Hamá. Rozsah škod je zatím nejasný a nejsou informace o možných obětech. Slyšet ale byly výbuchy a na místě propukl požár. S odkazem na syrskou státní agenturu SANA to napsala agentura AP.

Obyvatelé sousedního Libanonu uvedli, že slyšeli hluk z izraelských bojových letounů, které přelétaly nízko nad zemí.

Agentura AP píše, že jde o nejnovější ze série izraelských útoků v Sýrii za poslední týdny, které se uskutečnily navzdory koronavirové pandemii a přichází ve chvíli rostoucího napětí mezi Izraelem a ozbrojenci z militantní libanonské skupiny Hizballáh v Sýrii a na hranici s Libanonem. Damašek tvrdí, že Izrael podnikl v uplynulých dvou měsících nejméně sedm náletů. Terčem měli být íránské síly a jejich spojenci, kteří stojí na straně syrské vlády.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vídeň se přidala k vlně protestů, na demonstraci proti rasismu se sešlo 50 000 lidí

Na demonstraci proti rasismu a rasisticky motivovanému policejnímu násilí se ve čtvrtek v centru Vídně sešlo kolem 50 000 lidí. S odvoláním na oficiální odhad policie to napsala agentura APA. Rakouská metropole se tak přidala k celosvětové vlně protestů, kterou vyvolala smrt černocha George Floyda při zatýkání v americkém Minneapolisu.

Shromáždění začalo kolem 17:00 SELČ na náměstí Platz der Menschenrechte nedaleko Uměleckohistorického muzea. Policie zprvu velikost davu odhadla na 10.000 účastníků, pak se ale k protestu navzdory dešti rychle přidávaly další tisíce lidí. Každých deset minut dav rostl zhruba o 5000 lidí a demonstrace brzy zaplnila i blízkou ulici Mariahilfer Strasse a náměstí Museumsplatz.

Zdroj: ČTK
Další zprávy