Spielberg chce natočit film o WikiLeaks, koupil práva

Kultura ČTK Kultura, ČTK
3. 3. 2011 20:48
Jméno režiséra ani obsazení zatím není známé
Foto: Reuters

Londýn - Po sociální síti Facebook se zfilmování zřejmě dočká příběh o dalším známém internetovém projektu.  Studio DreamWorks, které patří americkému režisérovi Stevenu Spielbergovi, koupilo práva na dvě knihy o zveřejňování tajných amerických dokumentů na serveru WikiLeaks a o osudu jeho spoluzakladatele Juliana Assange.

Studiu nyní patří práva na knihy WikiLeaks: Inside Assange´s War on Secrecy (WikiLeaks: uvnitř Assangeovy války s tajností) a Inside WikiLeaks (Uvnitř WikiLeaks). Pod první jsou podepsáni novináři z listu The Guardian David Leigh a Luke Harding, druhou napsal "dezertér" z WikiLeaks Daniel Domscheit-Berg.

Podle agentur zatím nepadla zmínka o scenáristovi a režisérovi případného filmu ani o hercích, kteří by v něm mohli hrát.

Premiéra Shreka: Zvonec a konec v Los Angeles - Steven Spielberg
Premiéra Shreka: Zvonec a konec v Los Angeles - Steven Spielberg | Foto: Reuters

Server WikiLeaks loni zveřejnil množství tajných nebo důvěrných amerických dokumentů z válek v Iráku a v Afghánistánu a později začal zveřejňovat i americké diplomatické depeše stejného rázu. Spojené státy to rozlítilo, protože je to místy přivedlo do choulostivé situace.

Mezitím byl Assange ve Švédsku obviněn ze sexuálních deliktů, uprchl do Británie a teď čeká na konečné rozhodnutí tamních soudů o švédské žádosti o jeho vydání. Jeho hlavní obava je, že bude nakonec vydán do USA.

Americké úřady už studují možnost obžalovat ho a už vznesly přes dvě desítky obvinění proti americkému vojákovi, který prý tajné dokumenty serveru poskytl.

Více o WikiLeaks:
Britský soud rozhodl o vydání Assangeho do Švédska
WikiLeaks ohrozil afghánské civilisty, napsal ex-mluvčí
WikiLeaks je mezi nominovanými na Nobelovu cenu míru
WikiLeaks má data dvou tisíc klientů švýcarských bank

 

Právě se děje

před 1 hodinou

USA zakázaly kvůli podpoře Madury vstup do země kubánskému ministrovi vnitra

Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalila cestovní sankce na druhého vysokého kubánského politika. Zesiluje tak tlak na zemi kvůli pokračující podpoře vlády venezuelského prezidenta Nicoláse Madury. Zákaz vstupu do země se týká kubánského ministra vnitra, kterým je Julio César Gandarilla Bermejo, kvůli jeho účasti na hrubém porušování lidských práv ve Venezuele, oznámil americký ministr zahraničí Mike Pompeo. Vyzval také další země, aby se připojily k USA.

Zákaz je spíše symbolickým krokem. Pompeo dodal, že Bermejo je také zodpovědný za svévolné zatčení a zadržení tisíců kubánských občanů a nezákonné uvěznění více než 100 politických vězňů na Kubě. Jeho ministerstvo dohlíželo na mučení politických disidentů, zadržených a vězňů, a také na vraždu některých těchto osob policejními a bezpečnostními silami.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie v Hongkongu opět použila slzný plyn. Demonstranti se bránili benzinovými bombami

Nové násilí vypuklo v neděli ráno místního času u obléhaného kampusu polytechnické univerzity v Hongkongu, uvedla agentura Reuters. Po několika klidných hodinách, kdy demonstranti spali na trávníku a v univerzitní knihovně, policie opět použila slzný plyn. Aktivisté na oplátku použili proti policistům benzinové bomby, některé z nich zapálily stromy mimo areál.

Některé části kampusu vypadají v neděli spíše jako pevnost s barikádami a černě oděnými protestujícím na hradbách, kteří mají improvizované zbraně, jako cihly bedny zápalných bomb, luky a šípy. Polytechnická univerzita je poslední z pěti univerzit, který zůstává obsazen aktivisty. Ti ji vyžívají jako základnu pro blokování nedalekého silničního tunelu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy