Do kin se vrací Spalovač mrtvol, archiv při restaurování využil Milotových poznámek

ČTK ČTK
10. 7. 2019 19:10
Digitálně restaurovaný Spalovač mrtvol, jeden z vrcholných snímků československé nové vlny, se tento čtvrtek vrací do kin. Národní filmový archiv ho po digitálním restaurování posílá na plátna tak, jak jej diváci viděli při premiéře v roce 1969.
Rudolf Hrušínský jako Karel Kopfrkingl.
Rudolf Hrušínský jako Karel Kopfrkingl. | Foto: ČTK

Diváci snímek uvidí například v pardubickém a jabloneckém letním kině, táborském kině Svět, v Kině Central v Českém Těšíně, kolínském Kině 99 nebo příští měsíc v letním kině pražské Pragovky.

Spalovač mrtvol, groteskně hororová studie člověka posedlého mocí, vznikl adaptací stejnojmenného románu Ladislava Fukse z roku 1967.

Snímek režiséra Juraje Herze poskytl mimořádnou příležitost hercům: Rudolfovi Hrušínskému v hlavní roli Karla Kopfrkingla a Vlastě Chramostové, pro niž se role Kopfrkinglovy manželky nadlouho stala poslední. Za normalizace byla herečka kvůli svým politickým názorům pro komunistický režim nežádoucí. Podobně jako kameraman Stanislav Milota, jenž s Herzem úzce spolupracoval už na technickém scénáři.

Důležitý podíl na kvalitách filmu má vedle hereckých výkonů a obrazové vytříbenosti také hudba Zdeňka Lišky.

Tehdejší Československo navrhlo Spalovače mrtvol do oscarové soutěže, do nominačního výběru se však nedostal. V dubnu 1973 se ocitl mezi takzvanými trezorovými filmy. Znovu byl v kinech uveden roku 1990 a nyní se vrací v restaurované podobě, která umožňuje distribuci v digitálních kinech.

"Stanislav Milota se už nemohl podílet na restaurování Spalovače mrtvol osobně, ale bylo možné využít jeho poznámek, takže to, co dnes uvidí nové generace diváků na plátnech kin, se maximálně blíží původní podobě filmu z konce 60. let," vysvětluje Michal Bregant, generální ředitel Národního filmového archivu.

Digitálně restaurovaný Spalovač mrtvol se objevil už na letošním filmovém festivalu v Karlových Varech. Jeho tvůrci se toho však nedožili. Režisér Herz zemřel vloni, kameraman Milota letos v únoru.

Trailer z restaurované verze Spalovače mrtvol. | Video: Národní filmový archiv

Letos byly digitálně restaurovány také Lásky jedné plavovlásky režiséra Miloše Formana, zařazené do sekce Cannes Classics festivalu na francouzské Riviéře.

Příště digitální úprava čeká Extasi Gustava Machatého z roku 1932.

Digitální restaurování filmů prostřednictvím Národního filmového archivu a Státního fondu kinematografie už několik let kritizuje Asociace českých kameramanů, a to proto, že expertní skupina před časem vypracovala metodiku takzvaného Digitálně restaurovaného autorizátu, známého pod zkratkou DRA.

V titulcích filmů ale o této metodě, která se při obnově starých filmů používá, není zmínka. Podle asociace si tak instituce přivlastňují práci kameramanů, kteří se na vzniku metody podíleli.

Menzel: Národní filmový archiv kazí české filmy

Duel šéfa Národního filmového archivu Michala Breganta a režiséra Jiřího Menzela kvůli tomu, jestli archiv ničí restaurováním české filmy. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Krmenčíkův gól opět pomohl PAOK k výhře nad AEK Atény

Útočník Michael Krmenčík se střelecky prosadil ve druhém utkání PAOK Soluň za sebou a opět proti AEK Atény. Svým čtvrtým gólem v řecké fotbalové lize pomohl k výhře 2:1, kterou si jeho tým upevnil druhé místo za už jistým mistrem Olympiakosem Pireus.

Po téměř měsíci Krmenčík nastoupil v základní sestavě a ve 47. minutě otevřel skóre zápasu svým osmým soutěžním gólem za PAOK, kde od od ledna hostuje z belgických Brugg. Vzápětí zvýšil Stefan Schwab z penalty na 2:0, domácí v nastaveném čase už jen snížili rovněž z pokutového kopu.

Minulý týden Krmenčík skóroval proti AEK v poháru a pomohl svému týmu k postupu do finále.

před 1 hodinou

Nymburk podlehl Karsiyace 73:84 a v Lize mistrů končí opět ve čtvrtfinále

Basketbalisté Nymburka prohráli na závěrečném turnaji Ligy mistrů s tureckým týmem Pinar Karsiyaka 73:84 a stejně jako loni se rozloučili se soutěží ve čtvrtfinále. V pátém ročníku si svěřenci trenéra Orena Amiela vyrovnali svůj nejlepší výsledek. Karsiyaku čeká v pátek boj o nedělní finále se Zaragozou, která zdolala pořádající Nižnij Novgorod 86:78.

Nymburku nepomohl k úspěchu ani double double Stephena Zimmermana za 11 bodů a 10 doskoků či 14 bodů Hayden Daltona. Třetí tým turecké ligy dotáhli k úspěchu 19 body Sek Henry a dva hráči s double double Rayman Morgan (18 bodů a 16 doskoků) a Metecan Birsen (12 bodů a 13 doskoků).

Další zprávy