Disney brzdí s novými Star Wars. Film o Hanu Solovi zřejmě prodělá

Reuters Guardian, Reuters, AFP
23. 9. 2018 7:00
Poprvé v dějinách kinematografie film ze světa Hvězdných válek skončí v minusu. Neúspěch letošního Solo: Star Wars Story přiměl firmu změnit strategii.
Hana Sola v letošním filmu ztvárnil mladý Alden Ehrenreich.
Hana Sola v letošním filmu ztvárnil mladý Alden Ehrenreich. | Foto: Lucasfilm / Walt Disney Pictures

Společnost Walt Disney Company uznává, že nových filmů ze světa Hvězdných válek do kin posílá příliš mnoho a příliš rychle za sebou. Uvedl to její ředitel Bob Iger v rozhovoru pro časopis Hollywood Reporter.

"Trochu zvolníme. Budeme opatrnější v tom, jak moc být slyšet a jak často," uvedl Iger, který na sebe vzal vinu za nadprodukci posledních let. Zpětně ji označuje za chybné rozhodnutí.

Walt Disney Company roku 2012 koupila Lucasfilm, firmu režiséra a autora Star Wars George Lucase, za čtyři miliardy dolarů. Tři roky nato začala do kin uvádět nové filmy.

Po tom čtvrtém, samostatném příběhu ze světa Hvězdných válek nazvaném Solo: Star Wars Story, studio čelilo rozporuplným kritickým ohlasům. Snímek nebyl úspěšný ani komerčně. Dle britského deníku Guardian se zřejmě Solo: Star Wars Story stane prvním snímkem ze ságy, který si na sebe nevydělá.

Podle údajů ze serveru BoxOfficeMojo.com film v severoamerických kinech utržil 213,7 milionu dolarů, jen jeho výroba však stála mezi 250 a 300 miliony dolarů. Další desítky milionů Disney investoval do reklamy.

Celosvětové tržby

Star Wars: Síla se probouzí (2015) - 2 miliardy dolarů

Rogue One: Star Wars Story (2016) - 1 miliarda dolarů

Star Wars: Poslední z Jediů (2017) - 1,3 miliardy dolarů

Solo: Star Wars Story (2018) - 392 milionů dolarů

Celosvětově má titul nyní na kontě 392 milionů dolarů, marže ze zahraničních kin je však nižší než v USA. Insideři z oboru míní, že Disney by na Solo: Star Wars Story mohl prodělat až 50 milionů dolarů.

Film Solo: Star Wars Story provázely problémy už při vzniku. V průběhu natáčení Disney nahradil původní režiséry Phila Lorda a Christophera Millera veteránem Ronem Howardem. Snímek měl navíc premiéru pouhý půlrok po Epizodě VIII Hvězdných válek s podtitulem Poslední z Jediů.

Solo: Star Wars Story byl po předešlém Rogue One: Star Wars Story druhým samostatným příběhem ze světa Hvězdných válek, který Disney vyrobil. Oborové hollywoodské časopisy opakovaně spekulují o tom, že Disney nyní pracuje na dvou dalších. Jeden se má zabývat příběhem nájemného lovce Boby Fetta, druhý by měl vyprávět o rytíři Jedi Obi-Wanu Kenobim.

Disney ale žádný ze snímků oficiálně nepotvrdil a ve stávající situaci nelze zaručit, že skutečně vzniknou. Totéž platí o avizovaném seriálu, který by měl mít premiéru na Disneyho chystané streamovací platformě, a případné příští trilogii.

Ředitel firmy Bob Iger v novém interview naopak potvrdil dřívější informaci, že tvůrci fantasy Hra o trůny David Benioff a DB Weiss nyní pracují na nové sáze ze světa Star Wars. Bližší podrobnosti zatím nejsou k dispozici.

Do kin příští rok zamíří devátá epizoda Hvězdných válek, která uzavře novou trilogii počatou už za éry Disneyho. Film režíruje opět J. J. Abrams, který natočil také sedmou epizodu. "Teď se dostáváme do bodu, kdy se začneme rozhodovat, co přijde po JJovi," dodává ředitel firmy.

Reakce na Igerovo oznámení je převážně příznivá. Šéfredaktor zábavního portálu IGN Scott Collura označil Igerův výrok za "výhru pro fanoušky" a připomněl, jak se kdysi na nový film ze světa Hvězdných válek čekalo klidně několik let. "Nijak nám neublíží, když roku 2020 nedostaneme nové Star Wars," napsal Collura.

Také Robert Thompson, profesor popkultury na univerzitě v americkém městě Syracuse, považuje zbrzdění dosavadního tempa za rozumné. "Na sáze Hvězdných válek se možná začíná projevovat únava, ale ať už tempo zpomalí sebevíc, jsem si jistý, že v následujících letech se z ní Disney pokusí vyždímat maximum," uvedl Thompson.

Další díl Star Wars o zrodu pašeráka Hana Sola je přiměřeně vtipný a akční, ale znovu jít na tento film mě neláká, tvrdí filmový kritik Kamil Fila. | Video: Kamil Fila
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 47 minutami

Libyjský maršál Haftar odstoupil dočasně z funkce, může si tím připravovat půdu pro prezidentské volby

Polní maršál Libyjské národní armády (LNA) Chalífa Haftar oznámil, že na tři měsíce odstoupí ze své funkce. Podle agentury Reuters si tak připravil půdu k možné kandidatuře v prezidentských volbách, které se mají konat v prosinci.

Haftarovy oddíly ovládají východ Libye a velkou část jižních oblastí. LNA v prohlášení uvedla, že Haftar pověřil svého náčelníka štábu, aby na tři měsíce převzal jeho povinnosti.

Vojsko maršála Haftara v minulosti bojovalo proti jednotkám libyjské armády, která stála za vládou v Tripolisu. Samotný Haftar podporoval paralelní vládu na východě země. Loni čtrnáctiměsíční boje ukončilo příměří, které také umožnilo ustavení přechodné vlády, jež má připravit prosincové volby.

Parlamentní a prezidentské volby se mají konat 24. prosince, ale jak napsala agentura AP, jejich osud je nejistý. Volební zákon, který stanoví že kandidáti na prezidenta se musejí vzdát úřadu po dobu 90 dní před volbami, vyvolal značné neshody mezi libyjskými politiky. Jeho ratifikace vedla až k odhlasování nedůvěry vládě premiéra Muhammada Dbaíby, která bude zemi do voleb řídit jako úřadující.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Fed patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu

Americká centrální banka (Fed) patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu. Banka to oznámila po dvoudenním zasedání svého měnového výboru. Je to dříve, než prognózovala před třemi měsíci, což agentura AP interpretuje jako známku toho, že Fed znepokojují přetrvávající vysoké inflační tlaky.

Svou klíčovou úrokovou sazbu Fed ponechal v rozpětí nula až čtvrt procenta. Šéf Fedu Jerome Powell na tiskové konferenci uvedl, že banka by mohla dokončit omezování nákupu dluhopisů do poloviny příštího roku.

Pokud se bude ekonomice dařit, začne Fed omezovat nákup dluhopisů tento rok, uvedla banka v prohlášení. Cílem nákupů dluhopisů bylo snížit úrokové sazby dlouhodobých úvěrů, aby se podpořilo půjčování a utrácení. Powell dále na tiskové konferenci uvedl, že centrální banka by mohla oznámit omezení nákupu dluhopisů už na příštím zasedání v listopadu.

Plány Fedu odrážejí přesvědčení, že se ekonomika zotavila z recese vyvolané pandemií covidu-19 natolik, že banka může brzy začít omezovat svou mimořádnou podporu. S postupným posilováním ekonomiky se také zrychlila inflace na tříleté maximum, což zvyšuje tlak na Fed, aby se měnová politika zpřísnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Biden se v říjnu sejde s Macronem. Francouzský prezident také pošle svého velvyslance zpět do USA

Americký prezident Joe Biden se ve středu telefonicky spojil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem ve snaze urovnat diplomatickou roztržku vyvolanou novým bezpečnostním paktem Američanů s Británií a Austrálií. Bílý dům a Elysejský palác následně ohlásily na konec října setkání obou prezidentů, které se má uskutečnit v Evropě. Také informovaly o Macronově rozhodnutí poslat příští týden francouzského velvyslance zpět do USA.

Francie minulý týden přistoupila k bezprecedentnímu kroku a svého ambasadora povolala ke konzultacím v reakci na nové bezpečnostní partnerství mezi USA, Británií a Austrálií, jehož součástí je poskytnutí amerických jaderných ponorek australské armádě. Austrálie zároveň oznámila odstoupení od dohody o dodávce ponorek uzavřené v roce 2016 s francouzskou firmou Naval Group a francouzská vláda v reakcích neskrývala rozhořčení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy