Fila: Děsivé útroby sociálních sítí. Takhle to dopadnout nemělo, bědují jejich tvůrci

Kamil Fila Blahoslav Baťa Kamil Fila, Blahoslav Baťa
3. 10. 2020 7:30
Film nazvaný Sociální dilema je mix dokumentu, animovaných vsuvek a hraných scének. Aktivistický režisér Jeff Orlowski získal svědectví bývalých vysoce postavených zaměstnanců technologických firem, které vlastní sociální sítě.
Podívejte se na videorecenzi k dokumentu Sosiální dilema. | Video: Kamil Fila, Blahoslav Baťa

"Ti se od výsledků své práce silně distancují. Tvrdí, že vypustili džina z lahve. Částečně to působí jako pokrytectví, částečně jako prozření," tvrdí filmový kritik Kamil Fila.

"Tvůrci v dokumentu také představí fiktivního radikálního centristu. Což je nesmysl. Padá tím věrohodnost filmu, protože si tvůrci vymysleli neexistující hrozbu, přitom reálných hrozeb je dost," dodává Fila.

Film je podle něho přesvědčivý v zobrazení, jak funguje naše potřeba neustále si stimulovat dopamin a potvrzovat si, že jsme dobří, že nás mají lidé rádi. "Tím se ale uzavíráme do sebe, do oddělených sociálních bublin," uzavírá recenzi Fila.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Biden se pustil do boje se změnami klimatu, zastavil pronájem půdy k těžbě ropy

Americký prezident Joe Biden ve středu podpisem exekutivních příkazů zahájil realizaci svého plánu postavit se změnám klimatu a učinit z "klimatické krize" téma pro velkou část federální vlády. Nařídil například ministerstvu vnitra, aby v co největší míře pozastavilo uzavírání nových smluv o pronájmu federální půdy k těžbě ropy a plynu. Podle nového šéfa Bílého domu Spojené státy nemohou v souvislosti s ekologickými výzvami dál otálet.

Americká média před vystoupením prezidenta psala o zahájení "frontálního útoku" proti klimatickým změnám nebo o rychlém startu ambiciózního projektu nové administrativy. Během povolebního přechodného období Biden avizoval například rozsáhlé investice do "zelené infrastruktury" včetně vyčlenění dvou bilionů dolarů (43 bilionů Kč) na projekty kolem obnovitelných zdrojů.

Prvními konkrétními kroky na cestě za klimatickými cíli je sada dekretů, které podle Bidena pomohou nejen snížit emise skleníkových plynů, ale i vytvořit nová pracovní místa. Média si všímala především ohlášené "přestávky" od nových pronájmů federální půdy či pobřežních vod k těžbě ropy a zemního plynu. S tímto krokem se pojí také "důkladná revize" všech existujících nájemních kontraktů souvisejících se zpracováváním fosilních paliv.

Zdroj: ČTK
Další zprávy