Fila: Děsivé útroby sociálních sítí. Takhle to dopadnout nemělo, bědují jejich tvůrci

Kamil Fila Blahoslav Baťa Kamil Fila, Blahoslav Baťa
3. 10. 2020 7:30
Film nazvaný Sociální dilema je mix dokumentu, animovaných vsuvek a hraných scének. Aktivistický režisér Jeff Orlowski získal svědectví bývalých vysoce postavených zaměstnanců technologických firem, které vlastní sociální sítě.
Podívejte se na videorecenzi k dokumentu Sosiální dilema. | Video: Kamil Fila, Blahoslav Baťa

"Ti se od výsledků své práce silně distancují. Tvrdí, že vypustili džina z lahve. Částečně to působí jako pokrytectví, částečně jako prozření," tvrdí filmový kritik Kamil Fila.

"Tvůrci v dokumentu také představí fiktivního radikálního centristu. Což je nesmysl. Padá tím věrohodnost filmu, protože si tvůrci vymysleli neexistující hrozbu, přitom reálných hrozeb je dost," dodává Fila.

Film je podle něho přesvědčivý v zobrazení, jak funguje naše potřeba neustále si stimulovat dopamin a potvrzovat si, že jsme dobří, že nás mají lidé rádi. "Tím se ale uzavíráme do sebe, do oddělených sociálních bublin," uzavírá recenzi Fila.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy