Slámovo Štěstí bodovalo i na Febiofestu

ČTK, Hej
31. 3. 2006 20:02
Praha - Febiofest skončil, ceny Kristián jsou rozdány. Jednu z nich má i Claudia Cardinalová.

Italská herečka získala čestnou cenu Kristián za celoživotní dílo, trofej přebrala z rukou Jiřího Paroubka. Cardinalovou ocenil i další z hostů letošního Febiofestu, režisér Ivan Passer: "Váš úsměv je nenapodobitelný a nakažlivý," řekl. Upozornil, že kariéra většiny hvězd je na rozdíl od její krátká. "Dokázala jste, že skutečná krása je věčná," prohlásil .

Kdo vyhrál Kristiána?

Hvězdami večera však byli také domácí tvůrci, jimž výroční ceny Kristián za nejlepší český animovaný, dokumentární a celovečerní hraný snímek roku 2005 udělili na základě ankety filmoví kritici a publicisté.

Štěstí
Štěstí | Foto: Negativ

Hlavní cenu za nejlepší hraný snímek loňského roku si odnesl Bohdan Sláma za Štěstí (druhé skončily Zelenkovy Příběhy obyčejného šílenství). Sláma přišel do sálu na poslední chvíli, neboť - jak řekl - dlouho bloudil mezi paneláky. Febiofestu poděkoval za to, že se před lety ujal jeho absolventského snímku Akáty bílé, který prý nestál za nic. Štěstí bodovalo i před měsícem na předávání Českých lvů, získalo také řadu mezinárodních ocenění.

V dokumentární tvorbě vyhrál film Zdroj Martina Marečka (na druhém místě byl autor dokumentu Chačipe Miroslav Janek) a v oblasti animované tvorby bodoval Václav Švankmajer za snímek Světlonoš, za kterým na druhém místě skončilo Fimfárum 2.

Fenič je spokojen

Ředitel Febiofestu Fero Fenič je s výsledky pražské části spokojen. "Do kin během devíti dnů přilákala kolem 85 tisíc lidí. Oficiální statistika bude zveřejněna o víkendu, ale je to rozhodně více než loni," informoval.

Třináctý ročník mezinárodní přehlídky filmu, televize a videa Febiofest pokračuje od pondělí v šesti českých městech. Jeho dějištěm bude do 25. dubna také osm měst na Slovensku. Oficiálními akcemi však pražská část neskončila, projekce minimálně pěti filmů se protáhly až přes půlnoc. Živo bylo od podvečera také v hudebním klubu, kde vrcholil doprovodný program, zaměřený na world music.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Lamparda u fotbalistů Chelsea nahradil Tuchel

Novým trenérem fotbalistů Chelsea byl podle očekávání jmenován Němec Thomas Tuchel. Londýnský klub dnes oznámil, že s bývalým kouřem Paris St. Germain či Dortmundu podepsal smlouvu na rok a půl s opcí. Tuchel nahradil odvolaného Franka Lamparda.

Tuchel v novém působišti už dnes povede první trénink a premiéra na lavičce ho čeká ve středečním ligovém utkání s Wolverhamptonem. "Nikdy není příjemné měnit trenéra uprostřed sezony, ale jsme rádi, že v Thomasi Tuchelovi se nám podařilo získat jednoho z nejlepších evropských trenérů," uvedla na klubovém webu ředitelka Chelsea Marina Granovská.

Sedmačtyřicetiletý Tuchel naposledy vedl Paris St. Germain, kde v prosinci skončil. Francouzský celek trénoval od května 2018 a s týmem vyhrál v obou sezonách mimo jiné francouzskou ligu a v uplynulém ročníku s ním došel do finále Ligy mistrů. V minulosti působil také v Mohuči a Dortmundu, se kterým v roce 2017 vyhrál Německý pohár.

V Chelsea nahradil Lamparda, který byl odvolán kvůli neuspokojivým výsledkům. "Blues" pod vedením nejlepšího klubového střelce z posledních osmi ligových duelů zvítězili pouze ve dvou a propadli se až na devátou pozici. Bývalý záložník vedl Chelsea od léta 2019 a v první sezoně s ní obsadil čtvrté místo.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Prezident Biden bude podporovat vzájemně dojednané dvoustátní řešení izraelsko-palestinského konfliktu, řekl úřadující vyslanec USA při OSN

Zdroj: ČTK
Další zprávy