Sira Nicholase Wintona bude hrát Anthony Hopkins, film koprodukuje BBC

ČTK ČTK
14. 9. 2020 12:54
Americký herec Anthony Hopkins ztvární hlavní roli v chystaném filmu o zachránci židovských dětí siru Nicholasi Wintonovi. Napsal to hollywoodský web Deadline.com. Ve snímku nazvaném One Life (Jeden život) mladého Wintona zpodobí Brit Johnny Flynn.
Anthonyho Hopkinse proslavila role Hannibala Lectera v Mlčení jehňátek.
Anthonyho Hopkinse proslavila role Hannibala Lectera v Mlčení jehňátek. | Foto: Shutterstock

Životopisný film vzniká v koprodukci britské BBC a zaměří se na záchranu židovských dětí, kterou Winton jako devětadvacetiletý zorganizoval v letech 1938 a 1939 v tehdejším Československu. Díky jeho nasazení se podařilo dopravit z Prahy do Británie 669 dětí, které by jinak skončily v nacistických táborech smrti.

Na jeho zásluhy až po půlstoletí upozornil televizní pořad That's Life. Za své činy byl několikrát vyznamenán a povýšen do rytířského stavu. Prezident Václav Havel mu v roce 1998 udělil Řád Tomáše Garrigua Masaryka, od prezidenta Miloše Zemana dostal Řád bílého lva, který v Praze osobně převzal. Byl navržen i na Nobelovu cenu za mír. Nicholas Winton zemřel roku 2015 ve věku 106 let.

"Ačkoliv Nicholas nikdy nežádal, aby jeho altruistickému gestu byla věnována jakákoliv pozornost, jeho příběh a příběh těch, které zachránil, si zaslouží ztvárnění," vysvětlují producenti Ian Cannig a Emile Sherman.

Scénář napsali Lucinda Coxonová, autorka Dánské dívky, a Nick Drake, podepsaný pod 13 let starým životopisným dramatem Romulus, můj otec.

Režie se má ujmout irská rodačka Aisling Walshová, která natočila biografický film Maudie i další celovečerní a televizní snímky. Produkci má na starosti americká společnost See-Saw ve spolupráci s BBC Films, dodává Deadline.com.

Datum začátku natáčení, místo ani rozpočet producenti nezveřejnili. Práva na snímek se prodávají na virtuálním filmovém trhu doprovázejícím právě zahájený Torontský filmový festival.

Dvaaosmdesátiletý sir Anthony Hopkins, známý oscarovou rolí psychopatického doktora Hannibala Lectera v Mlčení jehňátek, byl v poslední době hvězdou seriálu HBO Westworld, filmu Dva papežové na Netflixu nebo celovečerního dramatu režiséra Floriana Zellera nazvaného Father.

Česko by mělo být velkorysejší vůči uprchlickým dětem. Mezi rokem 1939 a současnou uprchlickou krizí existují některé paralely, říká Wintonova dcera. | Video: DVTV, Emma Smetana
 

Právě se děje

před 5 hodinami

Schůzka ruského prezidenta Putina a jeho amerického protějška Bidena, chystaná na červen, se může uskutečnit ve Švýcarsku, uvedl ruský list Kommersant

Moskva dosud oficiálně nepotvrdila, že se schůzka uskuteční. Ještě hodně záleží na tom, jak dopadnou jednání šéfů diplomacií obou zemí Sergeje Lavrova a Antonyho Blinkena, naplánovaná na 19. a 20. května na Islandu, připomněl Kommersant.

Biden navrhl Putinovi schůzku během telefonického rozhovoru v polovině dubna. Přesný termín nebyl uveden. Bílý dům jako místo setkání navrhl třetí zemi. Kreml uvedl, že nedal oficiální odpověď ohledně schůzky a Moskva návrh studuje. Podle zdrojů Kommersantu Biden navrhl, že by se mohl s Putinem sejít v jedné z evropských zemí 15.-16. června.

před 5 hodinami

Mexický prezident se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů ve městě Torreón. Masového vraždění, které López Obrador označil za malou genocidu, se dopustily oddíly hlásící se k mexické revoluci, uvedla agentura AP. Během tří dnů bylo zavražděno 303 osob, což byla zhruba polovina tehdejší čínské komunity v Torreónu.

"Musím se smutkem říct, že i po této malé genocidě pokračovaly beztrestný útlak a vraždění členů čínské komunity, ať už kvůli rasismu nebo z úmyslu je okrást," uvedl López Obrador. Podle něj diskriminace byla založena na rozšířených stereotypech, kterým Číňané v té době čelili.

Mexický prezident také řekl, že jeho země je vděčná za bratrství, které Čína prokázala během epidemie covidu-19. Mexiko, které vykazuje čtvrtý nejvyšší počet úmrtí v souvislosti s covidem-19, si v Pekingu objednalo zhruba 29 milionů dávek vakcíny proti covidu-19, z nichž zatím dostalo deset milionů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Do španělského autonomního města Ceuty, jež leží na africkém kontinentě, v pondělí nelegálně vstoupilo nejméně 2700 lidí a mezi nimi stovky nezletilců

Španělské úřady uvedly, že se jedná o druhý početnější příchod migrantů za poslední měsíc. Na konci dubna do Ceuty doplavalo z Maroka přes 150 lidí. Občas se migranti, hlavně ve větších skupinách, snaží překonat pevninskou přísně hlídanou hranici. Na její zhruba osmikilometrové délce stojí také deset metrů vysoký plot. Dnešní hojnější přeplavání hranice, které začalo od ranních hodin, podle policie usnadnil také nízký příliv. Kapacity pro přijetí migrantů ve městě jsou v současnosti přeplněné, uvedla stanice RTVE.

Zdroj: ČTK
Další zprávy