Skate byl symbol svobody v šedém socialismu, koupit se tady nedal, říká Šafránek

Martin Veselovský Martin Veselovský
16. 9. 2018 17:19
Bratři Formanové si originální skateboard přivezli z Ameriky v roce 1976, v Československu to bylo něco výjimečného, nikdo to neměl, ve východním bloku se skate koupit nedal. "Lidé skateboard občas dostali třeba v pohraničí od turistů, nebo si je sami hodně vyráběli, kolečka třeba i z puků," říká Šimon Šafránek, scenárista a režisér filmu King Skate, který mapuje začátky skateboardingu v někdejším Československu. V Česku se na skateboardu skákalo i do dálky, třeba až do šesti metrů. Veteráni skateboardingu prý ještě dneska skočí tři metry, dodává Šafránek.
Film King Skate začnou kina promítat ve čtvrtek 20. září. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Aktualizováno před 13 minutami

Spojené státy jsou připraveny zaujmout roli globálního lídra, řekl nastupující prezident Joe Biden

Spojené státy jsou připraveny zaujmout roli globálního lídra a budou posilovat vztahy se svými spojenci v oblasti Atlantiku a Pacifiku. Nehodlají přitom vstupovat do zbytečných konfliktů. Na tiskové konferenci to v úterý řekl nastupující prezident USA Joe Biden, který rovněž potvrdil nominaci Antonyho Blinkena do funkce ministra zahraničí ve své vládě.

Biden také označil za jedno ze zásadních témat své administrativy boj s klimatickými změnami, který bude mít na starosti bývalý šéf americké diplomacie John Kerry. V nastupující vládě bude mít pozici na úrovni ministra, poznamenal demokrat Biden, který podle projekcí médií porazil ve volbách současnou republikánskou hlavu státu Donalda Trumpa.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 20 minutami

Pensylvánie a Nevada potvrdily výsledky voleb, vyhrál Biden

Demokratický kandidát Joe Biden se oficiálně stal vítězem prezidentských voleb v Pensylvánii. V úterý to oznámil guvernér tohoto amerického státu Tom Wolf, informují agentury. Také nejvyšší soud státu Nevady schválil výsledky voleb, podle nichž vítězství patří Bidenovi.

Podle oficiálních výsledků získal Biden spolu s kandidátkou na viceprezidentku Kamalou Harrisovou v Pensylvánii 3,46 milionu hlasů, současný prezident Donald Trump spolu se svým viceprezidentem Mikem Pencem 3,38 milionů hlasů, libertariánku Joanne Jorgensenovou podpořilo 79 000.

Těsným vítězstvím v Pensylvánii získal Biden na svou stranu 20 volitelů, což z tohoto státu dělá jedno z klíčových míst souboje o Bílý dům. Pro vítězství v něm musí kandidát získat 270 z celkem 538 volitelských hlasů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy