Šílený Max se prohání krvavou pustinou na kopřivnické Tatře

ČTK ČTK
20. 5. 2015 16:02
Ve filmu o Šíleném Maxovi mají velký prostor česká vozidla Tatra, ale jsou natolik změněná, že je poznají jen opravdoví odborníci.
Šílený Max
Šílený Max | Foto: Mad Max wikia

Kopřivnice (Novojičínsko) - V australsko-americkém akčním filmu Šílený Max: Zběsilá cesta, který měl premiéru minulý týden, dostala velký prostor česká vozidla Tatra. Filmaři při natáčení použili nákladní auta, která jim před šesti lety prodal australský dealer kopřivnické automobilky, řekla dnes ČTK za Tatru Kateřina Navarová.

Uvedla, že filmaři koupili tři vozidla. "Ve filmu jsou naše auta, ale natolik změněná, že jen opravdový odborník pozná, že jde o podvozek Tatra," řekla Navarová.

O tom, že tatry budou účinkovat ve snímku o šíleném Maxovi, podle ní zástupci automobilky předem nevěděli. "Podvozky Tatra jsou ale obecně u filmu oblíbené pro schopnost jet velkou rychlostí v těžkém terénu," řekla Navarová. Filmové společnosti si podle ní vozy od sebe navzájem kupují a pak třeba vyměňují nástavby.

Navarová doplnila, že řidičům filmařů, kteří si tatrovky před šesti lety koupili, tehdy dával školení závodní jezdec Tomáš Tomeček. Patří mezi nejzkušenější české piloty kamionů v dálkových rallye, v posledních pěti letech startoval v soutěži Africa Eco Race, která vede po stopách původního Dakaru.

Pokračování kultovní série 80. let je podle filmového kritika a recenzenta Kamila Fily splněný sen fanoušků postapokalyptických filmů. Snímek je revoluční v tom, co se dnes povoluje v Hollywoodu. | Video: Kamil Fila
 

Právě se děje

Aktualizováno před 10 minutami

Německá CDU zahájila sjezd, zvolí na něm nového předsedu

Německá vládní Křesťanskodemokratická unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové zahájila druhý a zároveň závěrečný den volebního sjezdu, na kterém vybere nového předsedu, který se bude moci ucházet o kancléřskou kandidaturu. Delegáti, kteří se kvůli pandemii nemoci covid-19 sešli on-line, vybírají z trojice uchazečů. Dosluhující šéfka CDU Annegret Krampová-Karrenbauerová o funkci neusiluje a svůj post dala loni v únoru k dispozici.

Za favorita průzkumy mezi straníky označují někdejšího šéfa poslanců vládní konzervativní unie CDU/CSU Friedricha Merze, příslušníka konzervativního křídla, za kterým následují s mírným odstupem liberální ministerský předseda Severního Porýní-Vestfálska Armin Laschet a šéf zahraničního výboru Spolkového sněmu Norbert Röttgen. Kdo z nich ale opravdu usedne do předsednického křesla, rozhodne 1001 delegátů.

Kandidáti na stranického předsedu se nejprve straníkům představí a poté budou odpovídat na případné dotazy, okolo 11:00 bude následovat volba. Pokud žádný z trojice nezíská více než 50 procent hlasů, bude se konat druhé kolo. Výsledek by mohl být znám ještě před polednem.

Ačkoli jméno nového předsedy bude jasné již dnes, oficiálně bude potvrzeno až v pátek 22. ledna. Delegáti totiž z právních důvodů musí svou elektronickou volbu potvrdit korespondenčně.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Americký ministr zdravotnictví rezignoval kvůli útoku Trumpovců na Kapitol

Rezignaci podal v pátek ministr zdravotnictví Spojených států Alex Azar. Svůj krok zdůvodnil násilným útokem stoupenců amerického prezidenta Donalda Trumpa na americký Kongres z minulého týdne. Informovala o tom televize CNN. Azar podle ní zůstane ve funkci do 20. ledna, tedy do inaugurace nového prezidenta Joea Bidena.

Sídlo amerického Kongresu minulý týden během schůze k volebním výsledkům napadl dav Trumpových stoupenců, přičemž výtržnostem výrazně přispěl sám prezident. Šéf Bílého domu soustavně šířil nepravdivé a nepodložené informace o průběhu a výsledku voleb, na mítincích i na sociálních sítích burcoval své voliče a jen těsně před vypuknutím nepokojů své příznivce vyzval k pochodu na Kapitol. V důsledku nastalého chaosu zemřelo pět lidí.

V reakci na středeční události na Kapitolu již oznámili odchod z Trumpova vládního týmu ministryně školství Betsy DeVosová, ministryně dopravy Elaine Chaová nebo ministr vnitřní bezpečnosti Chad Wolf. Rezignaci podali například i náměstek bezpečnostního poradce Bílého domu Matt Pottinger či bývalý personální šéf Bílého domu Mick Mulvaney, který nyní působil jako zvláštní zmocněnec USA v Severním Irsku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy