Recenze: Sicario 2 je směsí westernu a válečného filmu, místo drog se v něm pašují lidé

Tomáš Stejskal Tomáš Stejskal
29. 6. 2018 10:29
Česká kina začala promítat pokračování thrilleru Sicario. Místo pašování drog se víc zaměřuje na pašování lidí a islámský terorismus.
Ve filmu Sicario 2 se někdejší špinavé praktiky bushovské zahraniční politiky přesouvají na hranice Spojených států.
Ve filmu Sicario 2 se někdejší špinavé praktiky bushovské zahraniční politiky přesouvají na hranice Spojených států. | Foto: Vertical Ent.

Supermarket v americkém Kansasu exploze vmžiku promění ve válečnou zónu. Dívka vystrašeně stojí u výkladní skříně, za ruku ji bere neznámá žena. Kráčejí k východu. Tam stojí muž drmolící modlitby. "Nemusíte to udělat," říká žena rozechvělým hlasem. A pak další výbuch rozmetá výlohy i těla na kusy - a ze snímku Sicario 2: Soldado odnese veškerý zbytek morálky.

Hned po úvodní scéně se pokračování ceněného, tři roky starého thrilleru Sicario z prostředí drogových kartelů na americko-mexickém pohraničí sune vstříc ještě bezútěšnějšímu světu než předchůdce. Místo pašování drog "dvojka" tematizuje islámský terorismus a pašování lidí. V boji s obojím americká vláda neváhá použít jakékoli prostředky.

Dvojice drsných chlapů, kteří se nebojí ušpinit, opět dostává šanci jednat ve jménu "těch hodných" - tedy amerického establishmentu - za hranou zákona. Herci Josh Brolin a Benicio del Toro se tak vrací k rolím z prvního dílu. Tentokrát však chybí idealistická agentka FBI v podání Emily Bluntové. A s ní jako by ze snímku zmizely jakékoli stopy empatie a lidskosti.

Zůstal jen vyprahlý chlapský svět, v němž se někdejší špinavé praktiky bushovské zahraniční politiky přesouvají na hranice Spojených států. "Tohle je Afrika," vysvětluje v úvodu Brolinův hrdina Matt Graver vyslýchanému muži podezřelému z pomoci teroristům, že tady je možné vše. A ukazuje mu na monitoru, kterak kolegové neváhají vyhodit do vzduchu dům jeho bratra.

Brzy Brolinův protagonista dostane příležitost operovat v podobném duchu i doma. A s posvěcením amerického prezidenta rozpoutá válečné peklo.

Scénář Taylora Sheridana, který si na prvním Sicariu udělal jméno, si opět nejen v názvu filmu pohrává se španělským slůvkem "sicario" neboli zabiják. Ale přidává k němu další: "soldado" znamená voják.

Druhý díl je směsí westernu a válečného filmu a oba žánry se vlamují do současnosti jako syrová i surová připomínka faktu, že realita západního světa je mnohem méně civilizovaná, než se může zdát.

S odchodem režiséra Denis Villeneuva a kameramana Rogera Deakinse však dvojka pozbyla onu mistrovskou formu, která z prvního dílu činila precizní, znepokojivou, až halucinační podívanou. Italský režisér nynějšího filmu Stefano Sollima ve spolupráci s kameramanem Dariem Wolskim sice styl prvního dílu místy zdařile imituje, ale - i vzhledem k posunu scénáře k bezútěšnému a neempatickému světu - zůstává často jen u efektních obrazů prohnilého světa.

Ve filmu se polovojenská jednotka prodírá podsvětím a rozpoutává válku mezi drogovými kartely. | Video: Vertical Ent.

S jediným morálním imperativem "Vykašlat se na všechno" se polovojenská jednotka prodírá podsvětím a rozpoutává válku mezi dvěma drogovými kartely, z nichž jeden je podezřelý z pašování teroristů do Spojených států. Až samotný závěr přitom zabrání, aby z filmu bylo čisté cvičení v nihilismu.

Postavu herce Benicia Del Tora žene kromě mzdy i msta, neboť kartel ho připravil o rodinu. Jeho příběh nakonec snímek na okamžik polidšťuje. Jediná až intimní sekvence ve znakové řeči uprostřed pouště dovede přinést záchvěvy čisté westernové morálky, pro kterou jako by jinak v současném světě už nebylo místo.

Jenže poslední minuty snímku potvrzují pocit, který se nad ním vznáší po celou dobu. Přinášejí pachuť zbytečně nastavovaného díla, které může pokračovat donekonečna - jak napovídá poslední scéna.

Sicario 2: Soldado

Režie: Stefano Sollima
Vertical Ent., česká distribuční premiéra 28. června

Tady se Hollywood pohybuje na hraně vysokých ambic a vytěžování lukrativních motivů. Ve chvíli, kdy jsou v kurzu temnota a nihilismus, hrozí, že se z nich nakonec stane jen kulisa pro mechanické žánrové hrátky.

Druhý Sicario není nástupcem vyšinutých amorálních filmů Sama Peckinpaha, které do duší diváků zasévají ryzí, až démonický neklid. Naopak nakonec i přes některé silné situace vybízí k úvaze, zda není nejvíce amorální dělat z toho největšího zmaru trendy záležitost pro sériovou hollywoodskou výrobu.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Státní dluh v prvním čtvrtletí stoupl o 370,2 miliardy korun

Státní dluh stoupl v prvním čtvrtletí o 370,2 miliardy korun na 2,42 bilionu korun. Informovalo o tom v pátek ministerstvo financí. Za růstem dluhu je především vydávání státních dluhopisů ministerstvem financí s cílem zajistit splátky dluhopisů a pokrýt letošní schodek státního rozpočtu. Sněmovna zvýšila schodek v únoru kvůli dopadům šíření koronaviru a daňových změn z 320 na 500 miliard korun. Na každého Čecha tak hypoteticky připadá dluh 226 121 korun.

Ministerstvo informovalo, že v prvním čtvrtletí umístilo na domácím finančním trhu státní dluhopisy za 231,8 miliardy korun, a plně tak pokrylo korunové splátky státního dluhu v letošním roce a zároveň částečně předfinancovalo letošní schodek státního rozpočtu.

Státní dluh je tvořen dluhy vlády a vzniká především hromaděním schodků státního rozpočtu. Financován je pokladními poukázkami, státními dluhopisy, přímými půjčkami nebo půjčkami od Evropské investiční banky.

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

Komise potvrdila, že bývalý šéf slovenské policie spáchal sebevraždu

Komise zřízená slovenskou ministryní spravedlnosti potvrdila, že vazebně stíhaný bývalý šéf slovenské policie Milan Lučanský zemřel na konci loňského roku po pokusu sebevraždu. Novinářům to řekl Tomáš Čitbaj, šéf komise, jejímiž členy byli i zástupci opozice či někdejší česká veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová. Lučanský byl ve vazbě kvůli obvinění z korupce.

"Komise nezjistila skutečnosti, které by zpochybnily informaci, že příčinou smrti bylo sebepoškození pana Lučanského, tedy pokus o sebevraždu," uvedl Čitbaj. Dodal, že tento závěr podpořilo při hlasování 14 členů komise, dva opoziční poslanci byli proti a jeden zákonodárce nehlasoval.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V nominaci osmnáctky jsou Jiříček a Svozil, do USA poletí i dva náhradníci

Celkem 27 hokejistů je v nominaci reprezentační osmnáctky na mistrovství světa, které uspořádají od 26. dubna do 6. května americká města Frisco a Plano. Ve výběru kouče Jakuba Petra jsou tři brankáři, osm obránců a 16 útočníků, nechybí zadáci David Jiříček se Stanislavem Svozilem či kvarteto krajánků z Finska a Švýcarska. Trenéři berou do zámoří i s ohledem na zdravotní rizika dva hráče navíc jako náhradníky.

Širší nominace českých hokejistů na MS hráčů do 18 let v USA:

Brankáři: Patrik Hamrla (Karlovy Vary), Tomáš Suchánek (Třinec), Oliver Šatný (Mladá Boleslav),

obránci: David Jiříček (Plzeň), David Moravec (Mladá Boleslav), Matěj Pinkas (Hradec Králové), Stanislav Svozil (Brno), Jakub Šedivý (Liberec), David Špaček (Litoměřice), Jiří Ticháček (Kladno), Tomáš Hamara (Tappara Tampere/Fin.),

útočníci: Petr Moravec, Lukáš Pajer, David Skuhrovec, Matyáš Šapovaliv (všichni Litoměřice), Jiří Kulich, Dominik Rymon (oba Karlovy Vary), Jakub Altrichter (Šumperk), Jakub Brabenec (Brno), Marcel Marcel (Plzeň), Matouš Menšík (Jihlava), Martin Ryšavý (Vítkovice), Šimon Slavíček (Slavia Praha), Gabriel Szturc (Mladá Boleslav), Jaroslav Chmelař (Jokerit Helsinky/Fin.), Jakub Kos (Ilves Tampere/Fin.), Šimon Marha (Ambri-Piotta/Švýc.).

před 1 hodinou

Koncert Stinga ve Slavkově byl potřetí odložen

Pořadatelé museli už potřetí odložit koncert britského hudebníka Stinga ve Slavkově u Brna, znovu o rok. Nový termín je 31. července 2022, dosud se počítalo s letošním 25. červencem. Důvodem pro odklad je stejně jako loni pandemie koronaviru. Vstupenky zůstávají v platnosti, oznámila agentura Live Nation.

Mnohonásobný držitel ceny Grammy měl v zámecké zahradě zahrát už předloni. Na poslední chvíli koncert zrušil ze zdravotních důvodů. Kvůli pandemii nového typu koronaviru pak nevyšlo ani loňské vystoupení a fanoušci Stinga budou zklamaní také letos.

Slavkovská zámecká zahrada měla být jednou ze zastávek prodlouženého turné s programem My Songs. Jako předkapela měli vystoupit Vojtěch Dyk s B-Side Bandem a Lenka Nová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy