Shyamalan ztratil svůj šestý smysl

Irena Hejdová Irena Hejdová
12. 9. 2006 0:00
Recenze - Ve filmech M. Nighta Shyamalana se vždycky soutěžilo o největšího podivína,  ale doteď by to nevyhrál sám režisér. Uvnitř: TRAILER
Foto: WarnerBros

Předchozími snímky Šestý smysl, Vyvolený, Znamení a Vesnice Shyamalan píšící režisér dokázal, že má dostatek filmového talentu i smyslu pro tajemno a budování napětí, i když v tom druhém to šlo trochu z kopce. Ale s Ženou ve vodě se vydal do bahna, kde lze snadno uklouznout a zapadnout; což se mu také podařilo.

Zas tu máme uzavřený svět s vlastními zákony. Hlavní hrdina Cleveland Heep v podání Paula Giamattiho je údržbář v obytné budově napěchované podivnými obyvateli. Mladík Reggie posiluje jednu polovinu těla, je tu žena, na niž usedají motýli, vášnivý luštitel křížovek, partička vysmažených mladíků i potřeštěná asijská verze Britney Spearsové.

Kde jinde než právě v místním bazénu se může objevit tajemný host z Modrého světa, dívka Story, která na zemi sestoupila, aby tu duchovně probudila jednoho z obyvatel domu. A s ní kolem začne obcházet i obluda, která Story usiluje o život.

Jinak rezignovaný Cleveland se poloprůhledné bytosti rozhodne pomoci a vrátit ji, odkud přišla. Pomáhá mu přitom zmíněná Britney, jejíž matka - ach, ta náhoda, to štěstí - zná dotyčnou pohádku.

Jenže celé to tentokrát působí zmateně a absolutně neuvěřitelně - i v pravidlech žánru, podle kterých duchař Shyamalan hraje. Postavy dělají to, co dělají, bůhví proč, operuje se tu s magickým bahnem kii a dalšími nejnepravděpodobnějšmi symboly a rekvizitami vyčtenými a odkoukanými kdoví odkud.

Foto: WarnerBros

Shyamalan totiž tuhle fantasy/pohádku nejdřív improvizovaně vyprávěl svým dcerám na dobrou noc. A u toho taky mělo zůstat. Snad jen místy není jasné, jestli se zbláznil, nebo je nepředstavitelně vtipný a parodický.

Třeba při patetickém kresleném úvodu o tom, že lidé se odcizili vodním bytostem a musí k sobě najít cestu, aby byl svět opět celistvý. Nebo když návod na záchranu dívky Story vyčte malý chlapec z krabic cornflaků. A hlavně v premise filmu, že lidé by měli být jednotní, aby svět znovu získal smysl.

Bohužel to vypadá spíš na první variantu, protože Shyamalan si v jinak vizuálně působivém  filmu zahrál jednu z nejdůležitějších postav - onoho indického obyvatele domu, kvůli kterému se tu Story objevila a má údajně spasit svět.

A kdo všechno tohle zlehčuje, nevěří síle dávných příběhů (dívka se jmenuje Story) a cynicky se pošklebuje, dopadne jako postava zatrpklého filmového kritika, kterému autor/režisér vkládá do úst komentáře typu "...byl to strašný film. Postavy v něm nahlas říkaly, co si myslí, a na konci si vyznávaly lásku v dešti."

Foto: WarnerBros

Kvůli kritikovým radám Story málem umře, což vede k dalšímu vieweghovskému ponížení větou: "Kdo je tak sebevědomý, že může tvrdit, že zná záměry ostatních?" Vše vrcholí scénou, kdy je kritik právem obludou sežrán, což si ostatně předpověděl: "Je to přesně ten okamžik, kdy se mutant či zvíře vrhne na nesympatickou vedlejší postavu."

Jediným zjevem sympatickým a uvěřitelným je tu Giamatti v hlavní roli. Září od prvního okamžiku, v němž se utkává s chlupatým hmyzem - a to ještě netuší, že o něco větší chlupatá potvora ho čeká i na konci. Ve dvojici se Story působí okouzlujícím dojmem, jen je člověku líto, že je spolu nevidí v  lepším filmu.

Žena ve vodě (Lady in the Water), USA 2006. Scénář a režie M. Night Shyamalan, produkce Sam Mercer, kamera Christopher Doyle, hrají Paul Giamatti, Bryce Dallas Howard, Bob Balaban, Jeffrey Wright, Sarita Choudhury a další. 110 minut, distribuce Warner Bros.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Milwaukee v NBA zdolalo Memphis košem dvě sekundy před koncem

Basketbalisté Milwaukee porazili ve čtvrtečním utkání NBA Memphis 112:111 košem Jrue Holidaye dvě sekundy před koncem. Hvězdou zápasu byl ale Janis Adetokunbo, který zaznamenal 26 bodů a 11 doskoků a jen dvě asistence jej dělily od zisku triple doublu. Třetí tým Východní konference se v posledním hracím dnu před přestávkou pro Utkání hvězd vrátil na vítěznou vlnu, z které ho minule po pěti výhrách srazil Denver. Nezabránilo tomu ani 35 bodů Ja Moranta.

Výsledky NBA:

Boston - Toronto 132:125, Indiana - Denver 103:113, Memphis - Milwaukee 111:112, New Orleans - Miami 93:103, New York - Detroit 114:104, Phoenix - Golden State 120:98, Portland - Sacramento 123:119, San Antonio - Oklahoma City 102:107, Washington - LA Clippers 119:117.

před 7 minutami

Čína stanovila cíl letošního růstu HDP na více než šest procent

Čína stanovila na letošní rok cíl růstu ekonomiky na více než šest procent. Ve zprávě pro Všečínské shromáždění lidových zástupců to v pátek uvedl premiér Li Kche-čchiang. Představil rovněž plány na investice do technologií. Čína loni cíl růstu kvůli pandemii poprvé od roku 2002 nezveřejnila. Hrubý domácí produkt (HDP) země nakonec zvýšila o 2,3 procenta, což bylo nejméně za 44 let. Čína však byla jedinou velkou ekonomikou, které se podařilo vykázat růst.

"Jako obecný cíl na letošní rok bylo tempo růstu Číny stanoveno na více než šest procent," uvedl premiér podle agentury Reuters. "Při stanovení tohoto cíle jsme vzali v úvahu oživení ekonomické aktivity."

Letošní cíl je však výrazně pod odhady analytiků. Ti čekají, že růst může letos překonat osm procent. Analytici se domnívají, že nižší cíl dává plánovací komisi více prostoru pro prosazení reforem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy