Short! aneb Deset skvostů desátého festivalu krátkých filmů

Podívejte se na deset tipů z programu Festivalu krátkých filmů.
DÉŠŤ (režie: Johannes Stjärne Nilsson; mezinárodní soutěž). Ideální krátký film je film, který nemůže existovat jako celovečerní. Protože jeho myšlenka a styl potřebují čistý a úderný tvar. Tenhle film má devět minut. A kdyby potřeboval někdo vysvětlit pojem hořká komedie, tak tohle je něco jako definice.
TAK VZDÁLENÉ (režie: Jennifer Reeder; mezinárodní soutěž). Možná to bude znít trochu divně, ale tenhle americký film z letošní soutěže, ve kterém se potká partička dost pubertálních členek jednoho dívčího sboru s dirigentkou, kterou střední věk nezastihl úplně připravenou, mě fascinuje. Vlastně se tam stane jen jedna jediná věc, ale celý ten malý, křehký a krutý svět tak nějak podivně magnetizuje.
ANO, MILUJEME (režie: Hallvar Witzø; mezinárodní soutěž). Nový film od norského režiséra, který předloni získal s filmem Atlantická Tuba studentského Oscara a u nás Cenu diváků. I tentokrát obsahuje hodně absurdní humor, bizarní situace a svérázně demonstrovanou potřebu vzpoury proti tomu, jak svět funguje a kudy se život ubírá.
KÁZEŇ (režie: Christophe M. Saber; mezinárodní soutěž). Brilantní metafora o předsudcích, nevraživostech a kulturních zmatcích současné Evropy ve dvanácti minutové hádce zákazníků v jednom obchodě někde ve Švýcarsku.
Foto: Prague Short Film Festival
Kultura Kultura, Karel Spěšný
Aktualizováno 14. 1. 2015 13:31
Podívejte se na tipy z programu Festivalu krátkých filmů Praha, které pro Aktuálně.cz vybral programový ředitel přehlídky Karel Spěšný.

Videogalerie - Surrealistický horor čtrnáctiletého českého režiséra, drama sestříhané Xavierem Dolanem či ztracené komediální filmy s Peterem Sellersem se objeví v programu 10. ročníku Festivalu krátkých filmů Praha. Uskuteční se od 15. do 18. ledna v kině Světozor.

Programový ředitel Karel Spěšný upozorňuje také na kolekci videí a krátkých filmů zakládajícího člena Beastie Boys Adama Yaucha, které natočil skrytý za vymyšlenou identitou podivínského švýcarského filmaře Nathaniela Hörnblowera. 

Nejlepší krátké české filmy za uplynulé půlstoletí připomene sekce České nebe, v níž se představí Jan Němec, Jan Švankmajer, Jan Svěrák, Michaela Pavlátová, Tomáš Vorel, Ivan Zachariáš, Martin Krejčí a Jakub Kouřil. Diváci si v ní připomenou Němcovo mrazivé Sousto, "bollywoodský" zábavný muzikál Ivana Zachariáše s názvem Mulit či metaforu mezilidské komunikace Možnosti dialogu ve Švankmajerově režii.

V sekci České filmy se objeví i nejmladší tvůrce historie festivalu - čtrnáctiletý školák Jan Karel Pavlík, jehož surrealistický krátký film Vycpaná duše získal cenu za Nejlepší cizojazyčný horor z mezinárodního studentského festivalu v Hollywoodu. Noční uvedení hororových filmů Brutal Relax Show bude moderovat Simona Babčáková.

Podívejte se na výběr deseti filmů, které doporučuje programový ředitel festivalu Karel Spěšný.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Španělský král pověřil premiéra Sáncheze sestavením další vlády

Úřadující španělský premiér a šéf socialistů Pedro Sánchez ve středu po jednání se španělským králem Felipem VI. oznámil, že od panovníka přijímá pověření k pokusu o sestavení nové vlády. Upozornil však, že celý proces pravděpodobně potrvá ještě týdny.

Sánchez uvedl, že od příštího týdne se pokusí získat na svou stranu další politické subjekty ve značně fragmentovaném parlamentu. "Žádná jiná alternativa není možná," zdůraznil socialistický politik. Hlasování o důvěře nové vládě v parlamentu však budou podle Sáncheze pravděpodobně předcházet ještě týdny jednání.

Socialisté (PSOE) zvítězili v listopadových předčasných volbách, ale nepodařilo se jim získat nadpoloviční většinu v parlamentu. Ze 350 poslanců jich mají pouze 120.

Zdroj: ČTK
Další zprávy