Sex a násilí o Vánocích. Nymfomanka v českých kinech

Kultura ČTK Kultura, ČTK
22. 10. 2013 15:02
Film Larse von Triera vstoupí do českých kin 26. prosince
Foto: nymphomaniacthemovie.com

Praha - Nový film dánského režiséra Larse von Triera, čtyřhodinový opus Nymfomanka, budou česká kina uvádět ve dvou dílech. První vstoupí do kin netradičně 26. prosince. Druhý se objeví 9. ledna.

"Chceme dát divákům příležitost zhlédnout Nymfomanku o Vánocích, tedy v čase, kdy k sobě mají lidé nejblíže," řekl ředitel distribuční společnosti Aerofilms Ivo Andrle.

Čtěte také
Lars von Trier je posedlý sexem, má ale i vyšší ambice

Společnost Aerofilms zároveň vyhlašuje soutěž Vyhraj premiéru, v níž mohou diváci svému oblíbenému kinu pomoci získat šanci uvést první díl s jednodenním předstihem. Divácké hlasování o místo předpremiéry bude spuštěno v nejbližších dnech, start soutěže Aerofilms oznámí na profilu Facebooku.

Andrle, který finální střih filmu viděl v srpnu v Kodani, popřel fámy, že do kin směřuje cenzurovaná verze. "Nymfomanka obsahuje množství sexuálně explicitních scén a materiálu, který je pro účely kinodistribuce nezvykle otevřený. Erotika a násilí, které se ve filmu také objevuje, však rozhodně nejsou samoúčelné - jedná se o komplexní dílo, které životní příběh nymfomanky i lidskou sexualitu obecně nahlíží z mnoha stran," vysvětlil za distribuční společnost Jan Noháč.

Podívejte se na plakáty k filmu Nymfomanka:

Stopáž filmu se blíží čtyřem hodinám, pro pohodlí diváka je proto Nymfomanka rozdělena na dva díly, které budou do kin uvedené s dvoutýdenním odstupem.

Očekávaná novinka enfant terrible světového filmu a jedné z největších režisérských osobností současnosti Larse von Triera vypráví divoký a poetický příběh jedné ženy od dětství až do středního věku. Otevřeným přístupem k sexualitě film vzbuzuje kontroverze již dlouho před svým uvedením. Na plátně se objeví Charlotte Gainsbourgová, Stellan Skarsgard, Stacy Martin, Shia LaBeouf a další.

Dánský režisér Lars von Trier je jedním z nejinvenčnějších filmařů současnosti s mimořádným autorským rukopisem. Každý jeho nový film slibuje konfrontaci s něčím, co se na filmovém plátně běžně nezobrazuje. Režisér rád šokuje a boří společenská tabu, ať už jde o otevřenost sexuálních scén či silnou dávku černého humoru.

Jeho filmy často dělí diváky i kritiky. Pro některé jsou jeho filmy plné rafinovaných poselství, šifer a symbolů, druhá část režiséra zatracuje za jeho posedlost zobrazováním emocí obnažených až dřeň a detailů balancujících na hranici vkusu. Mezi jeho nejznámější snímky patří Prolomit vlny, Tanec v temnotách, Melancholie, Dogville, Kdo je tady ředitel? a Antikrist.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 5 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy