Recenze: V krimi Sever režisér Sedláček nevyšetřuje, kriticky hledí na společnost

Tomáš Stejskal Tomáš Stejskal
2. 9. 2019 17:58
Zoufale vypadající chlap převlečený za stavebního dělníka vpadne na zapadlou poštu s pistolí v ruce.
Scéna oslav výročí ze třetí epizody Severu naznačuje, že za vše špatné v dnešní společnosti nemohou jen pozůstatky dřívějších struktur.
Scéna oslav výročí ze třetí epizody Severu naznačuje, že za vše špatné v dnešní společnosti nemohou jen pozůstatky dřívějších struktur. | Foto: Karel Cudlín/Česká televize

Mezi garážemi najdou brutálně zavražděnou dívku. A mezitím se slaví výročí sametové revoluce, během něhož bývalé tváře studentského hnutí a dnešní severočeská společenská elita zpívají píseň Bobby Brown od Franka Zappy. Tu, kde hned zkraje zní: "Říkají, že jsem nejroztomilejší chlápek ve městě / Mám rychlý auto / Zářivej úsměv / A všem holkám říkám, že mi můžou políbit šos."

Česká televize v pondělí začíná vysílat šestidílnou kriminální minisérii Sever, v níž režisér Robert Sedláček zkoumá mnohem víc než všední případy kriminalistů v Ústí nad Labem, Teplicích či Bílině.

Po prvních třech epizodách, které televize poskytla novinářům, se seriál víc než jako detailní pohled na procedurální praktiky policistů jeví coby bezútěšný portrét zdejší společnosti.

Výročí listopadové revoluce roku 1989 je v něm prozatím jen dvacetileté, seriál se vrací do doby, kdy na Pražském hradě ještě seděl Václav Klaus. Inspirován je skutečným případem stavby solární elektrárny v Bílině, který ukázal na korupci a který se tehdy podařilo dovést k soudu i rozsudku.

Autor dramatu Jan Palach a seriálu České století Sedláček sleduje případ očima bývalého zaměstnance stavebního úřadu a nového nadějného kriminalisty Petra Svobody, který se rozhodne nehrát s nadřízenými hru jménem "Moji přátelé jsou tak trochu i tví přátelé a tví přátelé zase mí přátelé". Ale postavit se mocným není jen tak.

Sever se vymyká současným populárním kriminálkám. Nesnaží se v regionu nalézt fotogenickou melancholickou krajinu, tak jako třeba seriál Rapl. Vlastně se příliš nesnaží ani o věrné vykreslení policejní práce.

Sedláček - podobně jako ve svém dramatu Rodina je základ státu z roku 2011 - zkoumá společenské neduhy a jejich vliv na jednotlivce. A tentokrát kritický pohled na současnou společnost a politiku více spojuje s minulostí. Nikoli však tou předlistopadovou.

První díl Severu uvádí Česká televize toto pondělí večer. | Video: Česká televize

Scéna oslav výročí ze třetí epizody Severu naznačuje, že za vše špatné v dnešní společnosti nemohou jen pozůstatky dřívějších struktur. A že na listopadové ideály mohly zapomenout i "děti revoluce". Pokřivená a počeštěná verze amerického snu, o níž ironicky zpívá Frank Zappa, byla lákavá.

Hrdina Petr Svoboda v podání Jiřího Mádla nemusí působit dojmem nejuvěřitelnějšího policisty v dějinách televizní zábavy. Nedávno ještě pracoval na úřadě, najednou střih a ocitáme se v době těsně po desetiměsíčním policejním výcviku. V něm protagonista zrovna nevynikal, coby detektiv se teď ale jako první objevuje u kdejaké vraždy.

Jiří Mádl hraje detektiva Petra.
Jiří Mádl hraje detektiva Petra. | Foto: Karel Cudlín/Česká televize

Možná to není nereálné, ale umění zkratky v prvním díle příliš nefunguje. Podobně divácky neuspokojivá mohou být řešení případů, které se vyšetřují v každé epizodě. Ty navíc spíše ubírají místo jednoticí linii, která je v seriálu mnohem důležitější. Ale Sedláček dramaturgické nedostatky vždy v pravou chvíli vybalancuje všedním, nenuceným dialogem.

Postavy mu pozvolna ožívají pod rukama - jako bojácní či slabí a nejistí, přesto nelhostejní a zásadoví jedinci, kteří se snaží vzdorovat systému. Ten si je zavázal už jen tím, že mají rodiny a hypotéky, které je třeba platit.

Režisérovi se nejvíce daří na hranách společenského a osobního, když se dotýká nestandardních vazeb a toho, jak na ně protagonisté reagují. Vykresluje drsný, převážně mužský svět, kde nadávky znějí na patřičných místech a kde osobní traumata prosakují do života a chování veřejných činitelů.

Občas však Sever působí až moc modelovitě. Kriminalisté tu hrají spíše morální role, než že by divákům nabídli trochu detailních vhledů do policejní praxe. Partnerky hrdinů zase doma ze zásady chodí jen v tričku a spodním prádle.

Partnerky hrdinů (na snímku Eliška Křenková jako Petrova žena Lucie) doma ze zásady chodí jen v tričku a spodním prádle.
Partnerky hrdinů (na snímku Eliška Křenková jako Petrova žena Lucie) doma ze zásady chodí jen v tričku a spodním prádle. | Foto: Karel Cudlín/Česká televize

Na druhou stranu se Sedláček nesnaží o uměle působící exotiku, ve vykreslení policejních činností je záměrně přízemní, chce ukazovat obyčejné věci. Byť někdy až příliš obyčejné. A těm ženským hrdinkám také dovede věnovat scény, kde jsou víc než jen matkami dětí a doplňkem bytu.

Sever nemusí patřit k nejoblíbenějším kriminálkám České televize. Není v něm drsný Hynek Čermák ani podmanivé pohledy na temnou, romanticky zpustošenou krajinu jako v oblíbeném Raplovi. Chybí radost či napětí ze sledování detektivní práce.

Přesto je nutné jej na základě prvních třech částí vyzdvihnout jako sveřepý počin, který chce napřed klást důležité otázky a až pak bavit. V čemž tkví i většina problémů.

Ta nejlepší seriálová dramata dneška proplétají zábavu a závažnost do bezešvého, přirozeného tvaru, kde jedno posiluje druhé. V Severu si spíše občas jedno s druhým hází klacky pod nohy.

I tak ale při sledování v hlavě zní hlas Franka Zappy: "Bože, já jsem americkej sen a nemyslím, že jsem extrém." Právě kvůli tematizování toho, jak se v české polistopadové společnosti z "extrému" stává "normál", Sever zaslouží pozornost.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 56 minutami

Seriál běžců v Ruce vyhráli Klaebo a Johaugová, Razýmová byla 22.

Třídílné zahájení Světového poháru v běhu na lyžích ve finské Ruce vyhráli norští favorité Therese Johaugová a Johannes Hösflot Klaebo. Nejlepší z českých reprezentantek Kateřina Razýmová se v dnešní závěrečné stíhačce na 10 km volně posunula na celkové 22. místo, Michal Novák v patnáctikilometrovém závodu klesl na 38. pozici.

Celková vítězka seriálu z minulé sezony Johaugová startovala po sobotním triumfu na klasické desítce jako první a podle očekávání svůj náskok ještě zvýšila. Druhá dojela s odstupem 47 sekund ve skupině pronásledovatelek Ruska Taťjana Sorinová, jež dosáhla na stupně vítězů poprvé v kariéře. Třetí místo obsadila Švédka Ebba Anderssonová.

Razýmová vyjela na trať s číslem 30 a v průběhu závodu se propracovala až na konečnou 22. pozici ve spurtu v chumlu závodnic. Deset kilometrů zvládla ve čtrnáctém nejlepším čase. Třicátý čas zaběhla ve stíhačce Kateřina Janatová, jež díky tomu získala první bod v sezoně. Celkově byla klasifikována v páté a Petra Nováková s Petrou Hynčicovou v šesté desítce.

"Spravila jsem si náladu po sobotě," připomněla Razýmová svou 27. pozici z klasické desítky. "I když je bruslení moje slabší disciplína a startovala jsem až ze 30. místa, tak se mi dařilo postupně sjíždět soupeřky. Celý závod jsem si sice odtáhla sama, ale když člověk sjíždí, tak je to pro něho povzbuzení a dodává mu to síly. Takže 14. nejrychlejší čas považuji s ohledem na to, že jsem nejela ve skupině, za dobrý výkon. Cítila jsem, že mám hodně sil," uvedla Razýmová v tiskové zprávě svazu.

V mužské stíhačce se na rozdíl od závodu žen rozhodovalo až v závěru. Vítěz sobotní klasické patnáctky Klaebo sice startoval s půlminutovým náskokem před Rusem Alexandrem Bolšunovem a krajanem Emilem Iversenem, ale zvolil rozvážnější tempo a v polovině závodu už jela tříčlenná skupina pohromadě. Sázka na závěr Klaebovi vyšla ideálně - ve stoupání těsně před cílem podle očekávání nastoupil a soupeře setřásl. Druhý dojel vítěz SP z minulé sezony Bolšunov, třetí byl Iversen.

Klaebo díky 39. vítězství v kariéře předstihl v historickém pořadí běžců Pettera Northuga a stíhá další norskou legendu Björna Dählieho, jenž má na kontě 46 výher.

Nejlepší z Čechů Novák startoval stejně jako Razýmová s třicítkou. Na trati spolupracoval se slavným Švýcarem Dariem Colognou a ještě na 10. kilometru bodované místo držel. Pak mu ale došly síly, navíc měl pád způsobený vypnutou lyží, a klesl na 38. pozici. Adam Fellner obsadil 64. místo.

"S Colognou jsme začali docela rychle. Ve stíhačce není na co čekat, takže jsme od začátku riskovali a jeli podlahu. Cologna pak ale odpadl a já zůstal sám. Před sebou jsem přitom měl jednu skupinu, ale nepodařilo se mi ji dostihnout. Ten risk nevyšel a došly mi síly. V pátém okruhu mi navíc někdo ze soupeřů vypnul vázání, spadl jsem a musel se pro lyži vracet, takže jsem ztratil hodně času. V tu chvíli jsem si říkal, jestli má vůbec smysl pokračovat, ale to samozřejmě mělo. I když to nebyl šťastný den, tak jsem to dobojoval," řekl Novák, jenž měl ve stíhačce 43. čas.

Po zrušení závodů v Lillehammeru kvůli pandemii koronaviru plánovaných na příští víkend pokračuje SP běžců na lyžích za dva týdny v Davosu.

SP v běhu na lyžích v Ruce (Finsko):

Muži - stíhací závod 15 km volně: 1. Klaebo (Nor.) 35:09,8, 2. Bolšunov (Rus.) -0,7, 3. Iversen -3,0, 4. Holund (oba Nor.) -19,5, 5. Niskanen (Fin.) -27,3, 6. Musgrave (Brit.) -27,7, 7. Červotkin -32,9, 8. Bělov -33,4, 9. Melničenko (všichni Rus.) -35,9, 10. Hakola (Fin.) -37,1, …38. Novák -2:41,7, 64. Fellner (oba ČR) -5:33,9.

Průběžné pořadí SP (po 4 z 33 závodů): 1. Klaebo 296, 2. Bolšunov 257, 3. Iversen 219, 4. Holund 176, 5. Musgrave 148, 6. Niskanen 147, …42. Šeller (ČR) 9, 49. Novák 2.

Ženy - stíhací závod 10 km volně: 1. Johaugová (Nor.) 25:06,2, 2. Sorinová (Rus.) -47,0, 3. Anderssonová -48,6, 4. Karlssonová (obě Švéd.) -50,8, 5. Brennanová (USA) -52,5, 6. Fossesholmová (Nor.) -54,8, 7. Svahnová -1:06,9, 8. Dahlqvistová (obě Švéd.) -1:08,8, 9. Niskanenová (Fin.) -1:14,5, 10. Něprjajevová (Rus.) -1:15,6, …22. Razýmová -2:27,0, 48. Janatová -4:21,6, 56. Nováková -5:49,6, 59. Hynčicová (všechny ČR) -6:25,4.

Průběžné pořadí SP (po 4 z 33 závodů): 1. Johaugová 301, 2. Sorinová 252, 3. Anderssonová 203, 4. Karlssonová 188, 5. Brennanová 177, 6. Svahnová 166, …25. Razýmová 40, 46. Janatová 1.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Hronek bude hrát v Hradci Králové do konce roku

Detroitský obránce Filip Hronek bude pokračovat v extraligovém Hradci Králové, kterému vypomáhá od začátku hokejové sezony. Třiadvacetiletý český reprezentant se dohodl s Mountfieldem na prodloužení smlouvy do konce kalendářního roku. Klub to uvedl na svém twitterovém účtu.

NHL předběžně plánovala při pandemii koronaviru odložený start nového ročníku na 1. ledna, ale termín je stále nejistý. Hronek v této sezoně nasbíral ve 14 zápasech 14 bodů za pět branek a devět asistencí, díky čemuž je nejproduktivnějším obráncem extraligy. Původně byl domluven na spolupráci s mateřským klubem do konce listopadu.

Detroit draftoval Hronka v roce 2016 ve druhém kole na 53. pozici. Následně odešel talentovaný bek už s 41 extraligovými starty a čtyřmi body za čtyři asistence z Hradce Králové do Saginawu do OHL. Následně nastupoval na farmě v týmu Grand Rapids v AHL, s který v roce 2017 získal Calder Cup.

Do sestavy Detroitu se Hronek prosadil od sezony 2018/19 a v NHL má na kontě 111 zápasů a 54 bodů za 14 branek a 40 asistencí. Českou republiku reprezentoval na posledních dvou světových šampionátech. Loni v Bratislavě byl vyhlášen nejlepším obráncem turnaje a dostal se i do All Star týmu.

V této sezoně nechyběl před třemi týdny ani na turnaji Karjala, kde si ve třech zápasech připsal gól a asistenci a v posledním utkání s Ruskem vedl tým jako kapitán.

Zdroj: ČTK
Další zprávy