Seriál Amazonu ze světa Pána prstenů bude mít premiéru příští rok

Reuters Kultura Reuters, AP, Kultura
3. 8. 2021 11:45
Televizní seriál ze světa Pána prstenů uvede videotéka Amazon Prime Video v září 2022, každý týden bude vydávat novou epizodu. Firma to oznámila v pondělí, kdy skončilo natáčení první řady na Novém Zélandě. Tam začátkem tisíciletí vznikla také stejnojmenná filmová trilogie.
První snímek ze seriálu Pán prstenů.
První snímek ze seriálu Pán prstenů. | Foto: Amazon Studios

Novinka z fiktivního světa Středozem se odehrává o tisíce let dřív, představí tak jiné postavy i herce. Amazon za výrobu první řady zaplatil 465 milionů dolarů, v přepočtu téměř 10 miliard korun, což z Pána prstenů dělá jeden z nejdražších seriálů všech dob.

Amazon Studios, filmová odnož společnosti Amazon.com, předběžně plánuje natočit pět řad. Cílem je navýšit počet předplatitelů streamovací služby Prime Video, která konkuruje Netflixu či HBO.

Autoři již dříve oznámili účast dvou herců známých z Hry o trůny. Právě úspěch této fantasy od HBO bývá označován za vzor, který chce Amazon zopakovat. V seriálu mají hrát Angličan Robert Aramayo, jenž ve Hře o trůny ztvárnil mladého Neda Starka, a Joseph Mawle, představitel Nedova mladšího bratra Benjena Starka.

Dále v Pánovi prstenů hrají Velšan Owain Arthur známý z působení v Královské shakespearovské společnosti, íránská rodačka Nazanin Boniadiová ze seriálu Ve jménu vlasti, Australan Tom Budge nebo Velšanka Morfydd Clarková. Roli dostala také mladá Slovenka narozená v USA Ema Horvathová. Debutovala před třemi roky jako Shell v psychologickém hororu Like.Share.Follow.

První dvě epizody natočí Španěl Juan Antonio Bayona, autor Jurského světa: Zániku říše.

Seriál Pán prstenů má dějově předcházet událostem ze Společenstva Prstenu, prvního dílu třísvazkového eposu J. R. R. Tolkiena. Zasazený je do takzvaného druhého věku, který trval 3441 let a během nějž došlo k ukování Prstenů moci. Druhý věk v historii Středozemě začíná vypovězením temného pána Morgotha a končí tím, když spojenectví lidí a elfů poprvé porazí jeho služebníka Saurona. Z toho se později stane antagonista trilogie knih a filmů Pán prstenů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 26 minutami

Paušální daň pro příští rok vychází 5994 korun měsíčně

Paušální daň pro drobné podnikatele vychází pro příští rok 5994 korun měsíčně. Z toho minimální zdravotní pojistné činí 2627 Kč, minimální sociální pojistné navýšené o 15 procent 3267 Kč a daň z příjmů 100 Kč. Vyplývá to z informací na internetových stránkách ministerstva financí. Pro letošní rok je paušální daň stanovena na 5469 korun za měsíc. K paušální dani je přihlášeno zhruba 75 000 podnikatelů.

Paušální daň je určena pro živnostníky, neplátce DPH s ročními příjmy z podnikání do milionu korun. Živnostníkům má ušetřit papírování a podle ministerstva financí odpadne i důvod k většině kontrol. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) nedávno uvedla, že budu usilovat o rozšíření paušální daně také pro podnikatele s obratem až dva miliony korun.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

KLDR odpálila podle Soulu balistickou raketu krátkého doletu

KLDR odpálila do moře balistickou raketu krátkého doletu, informovala agentura AP s odvoláním na jihokorejskou vládu. Střela spadla zřejmě do vod mimo japonskou výlučnou ekonomickou zónu, uvedla agentura Kjódó. Severokorejský velvyslanec při OSN zhruba v téže době na Valném shromáždění OSN v New Yorku vyzval Spojené státy, aby upustily od "nepřátelské politiky" vůči Severní Koreji.

Vypuštění rakety nepředstavuje okamžitou hrozbu pro americký personál, území ani pro spojence USA, sdělila v reakci armáda Spojených států, která má v Jižní Koreji na 28 000 vojáků. Odpálení střely však podle ní "zdůraznilo destabilizující dopady nedovoleného" severokorejského zbrojního programu.

Testy balistických raket zakazují KLDR rezoluce Rady bezpečnosti OSN. Soul nejprve informoval o blíže neurčené střele, kterou KLDR odpálila do moře východně od svých břehů. Japonsko už tehdy uvedlo, že by mohlo jít o balistickou raketu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy