Režisér Scorsese dokončil po 25 letech svůj vysněný projekt. Očekávání jsou obrovská

Martin Svoboda Martin Svoboda
25. 11. 2016 13:05
Martin Scorsese konečně dotočil roky slibované Ticho, adaptaci japonského románu zkoumajícího hloubku lidské víry. Liam Neeson, Andrew Garfield a Adam Driver v něm coby portugalští misionáři budou čelit japonské kultuře 17. století i pochybám o sobě samých.
Silence - trailer | Video: Paramount Pictures

Martin Scorsese se zapsal do dějin kinematografie především opusy Zuřící býk, Taxikář, Casino a naposledy Vlkem z Wall Street, v nichž se zaměřil na strhávání masky americkému snu.

Jeden z nejvýraznějších představitelů „generace spratků“ má ale na svědomí i vynikající vhledy do náboženství. Kontroverzní Poslední pokušení Krista a meditativního tibetského Kunduna, který bohužel svého času komerčně prohrál souboj s plytkými Sedmi lety v Tibetu s Bradem Pittem uvedenými během stejné sezony.

V roce 2017, dvacet let po Kundunovi, dorazí do českých kin návrat činorodého čtyřiasedmdesátiletého Italoameričana k víře. Adaptace ceněného románu Ticho japonského spisovatele Šúsaky Endóa z roku 1966.

Nádherná ztráta víry

Vypráví o misionářských snahách portugalských katolíků v Japonsku sedmnáctého století, jež neprobíhaly zrovna podle plánu a mužům šířícím abrahámskou víru šlo nakonec o holý život. V této nepříznivé situaci musí dva mladí knězi (Andrew Garfield a Adam Driver) najít svého mistra (Liam Neeson), který se tváří v tvář japonskému nátlaku zřekl křesťanství.

Japonské adaptace se román pověstný svým hlubokým vhledem do náboženské problematiky dočkal už v roce 1971. Ta si získala uznání mezi milovníky japonské kinematografie, do obecného povědomí se na západě ale nezapsala. Scorsese se chopil podobně kultovního asijského námětu naposledy v roce 2006, kdy předělal hongkongskou Volavku coby Skrytou identitu a odnesl si za ni svého prvního a doposud jediného Oscara za režii.

Ticho, zatím i na českém trhu uváděné pod originálním titulem Silence, právě představilo první upoutávku a ihned učarovalo nádhernými obrazy, v nichž poznáme jak Scorseseho, tak i mexického kameramana Rodriga Prieta (nominace na Oscara za Zkrocenou horu). Otázkou zůstává scénář Jaye Cockse, s nímž Scorsese pracoval na svých méně uznávaných počinech Věk nevinnosti a Gangy New Yorku.

Je ale zajímavé, že filmař, známý opakovaným angažováním svých oblíbenců před i za kamerou (z herců Leonardo DiCaprio a Robert De Niro), si až na výjimky jako Cocks tentokrát vybral z velké části nezajetý tým.

Do českých kin dorazí Ticho 16. února příštího roku. A že dorazí, není samozřejmost. Scorsese je notoricky známý tím, že má rozpracováno několik filmů najednou a leckdy trvá roky, než je realizuje. Mezi jeho nejvyhlíženější a zároveň nejvíc vleklé produkce patří třeba životopis Franka Sinatry.

Čtvrt století odkladů

Na Ticho sháněl Scorsese prostředky poprvé už v roce 1990 a od té doby ho v rozhovorech označuje za svůj srdcový projekt. Poprvé vážně uvažoval o realizaci hned po Kundunovi z roku 1997, ale nakonec dostaly přednost Počítání mrtvých a Letec.

Kamery se nakrátko rozjely až o víc než deset let později v roce 2009, tenkrát s Danielem Day-Lewisem, Beniciem del Torem a Gaelem Bernalem v čele. Komplikace ale režiséra přiměly natáčení přerušit a odejít k Prokletému ostrovu a Hugovi, zatímco se del Toro vydal po světě propagovat dnes již zapomenutého Vlkodlaka.

Pád produkce tenkrát del Toro označil za nesplnění svého snu a byl i s Day-Lewisem připraven se k filmu vrátit, Scorsese ale nakonec upřednostnil Vlka z Wall Street. Málokdo tehdy věřil, že Ticho ještě opravdu vznikne.

Když se Scorsese k Endóově románu opravdu vrátil, musel přeobsadit herce vázané již k dalším projektům a udělat další produkční změny. Nakonec se však na Tchaj-wanu snímek natočil a po všech těch letech se dostane k publiku. Coby dílo, které jeden z nejlepších žijících filmařů nosil v hlavě čtvrt století. Očekávání nejsou malá.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 35 minutami

Na letišti v Mošnově na Novojičínsku začaly Dny NATO, v okolí se tvoří kolony

Společným seskokem českých a polských parašutistů s vlajkami v sobotu na letišti v Mošnově na Novojičínsku začaly dvoudenní Dny NATO a Dny Vzdušných sil Armády ČR. Po oba dny je v osmihodinovém programu připraveno mnoho dynamických ukázek na zemi i ve vzduchu. Kromě toho mohou lidé vidět na zemi řadu atraktivních strojů, mezi nimi poprvé víceúčelový letoun F-35 Lightning II nebo bezpilotní letoun MQ-9 Reaper.

V okolí letiště se i letos tvoří kolony aut, vzhledem k omezené kapacitě akce ale nejsou tak dlouhé jako v jiných letech. Operátor speciální policejní linky Michal Tichý řekl ČTK, že kolony ze všech stran dosahují maximálně tří kilometrů.

Dny NATO jsou největší bezpečnostní přehlídkou v Evropě. Na akci se představují armádní, bezpečnostní a záchranářské jednotky ze 17 zemí. Speciální partnerskou zemí je letos Švédsko.

Vstup na dvoudenní akci, která se koná nedaleko Ostravy, je zdarma. V minulosti ji navštěvovalo i přes 200 tisíc lidí, mnoho i ze zahraničí, zejména z Polska a Slovenska. Loni musely být Dny NATO kvůli koronavirové pandemii bez diváků v místě akce, lidé mohli program sledovat v televizi a na internetu. Letos je počet diváků omezený maximálně na 40 tisíc každý den.

Kvůli kontrole počtu lidí si letos návštěvníci poprvé museli předem pořídit vstupenky. Jsou sice nadále zdarma, ale lidé zaplatili 15 korun jako servisní poplatek. Musí rovněž mít potvrzení o bezinfekčnosti, tedy očkování proti covidu-19, prodělání nemoci nebo negativním testu.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Autobus srazil v Ratiboři na Vsetínsku chodce, muž střet nepřežil

Linkový autobus srazil v pátek večer v Ratiboři na Vsetínsku chodce. Sedmačtyřicetiletý muž střet nepřežil. Okolnosti nehody zjišťují kriminalisté a dopravní policisté, sdělila dnes policejní mluvčí Simona Kyšnerová.

Tragická nehoda se stala po 18:00. "Zemřel při ní sedmačtyřicetiletý muž. Ten z prozatím přesně nezjištěných příčin vstoupil bezprostředně do jízdní dráhy linkového autobusu, který jel ve směru od Hošťálkové. Třicetiletý řidič autobusu, i přes veškerou snahu, již nedokázal střetu zabránit," uvedla mluvčí.

Chodec podle ní při nehodě utrpěl závažná zranění. "Na místo jako první dorazili policisté z Jablůnky, kteří společně se svědky události prováděli do příjezdu záchranářů resuscitaci. Muž bohužel svým zraněním na místě podlehl. U řidiče autobusu jsme provedli dechovou zkoušku na alkohol. Byla negativní," uvedla Kyšnerová.

Přesné okolnosti tragické nehody podle ní nadále zjišťují vsetínští kriminalisté společně s dopravními policisty. "Po dobu vyšetřování nehody byl provoz na komunikaci částečně omezen a doprava byla řízena kyvadlově," doplnila mluvčí.

Podle dostupných údajů je chodec dvacátou obětí letošních dopravních nehod ve Zlínském kraji. Za loňský rok zemřelo na silnicích v regionu při nehodách 23 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy