Šarmantní nuda o novinářích. Film Wese Andersona z Cannes je nabitý hvězdami

Pavel Sladký Pavel Sladký
14. 7. 2021 12:06
Na canneský festival dorazila početná hvězdná delegace k filmu Wese Andersona nazvanému Francouzská depeše Liberty Kansas, Evening Sun. O rok odloženou premiéru snímku známého amerického tvůrce přivítalo publikum nadšeným potleskem vestoje před i po projekci.

Cannes (od našeho spolupracovníka) - Zájem je pochopitelný, v novince účinkují Bill Murray, Tilda Swintonová, Timothée Chalamet, Frances McDormandová, Benicio del Toro, Adrien Brody a mnohá další známá jména. Někteří jako Edward Norton mají jen několikaminutové role, což si kromě Wese Andersona, autora filmů Život pod vodou nebo Až vyjde měsíc, může dovolit málokdo.

Z mnoha herců v Cannes paradoxně chyběla jen domácí Léa Seydouxová, která byla navzdory ukončenému očkování pozitivně testována na covid-19 a musela zůstat v pařížské karanténě.

Známé tváře doprovází šansony Charlese Aznavoura nebo skladby Clauda Debussyho a Fryderyka Chopina plus původní hudba Alexandra Desplata. Ten jednoho ze svých dvou Oscarů ostatně dostal za soundtrack k Andersonově filmu Grandhotel Budapešť.

Francouzštější než Francie

V obraze tentokrát figurují retro plakáty, pitoreskní scénografie a snad všechny atributy francouzské kultury. Režisér se postupně věnuje umění, sexu, revoluci a také gastronomii či kinematografii.

Nostalgický snímek obsahuje trojici povídek, sevřených vyprávěním o fiktivních amerických novinách Liberty Kansas, Evening Sun, které založily pobočku v malém francouzském městě a staly se tam legendou.

Bill Murray jako svérázný šéfredaktor vede list bezmála bohémsky. V jeho redakci se géniové střídají s novináři, kteří za mnohaletou kariéru nenapsali ani řádku. Motto všech zní: Ať už to napíšete jakkoli, snažte se, aby to vypadalo jako záměr.

Lyna Khoudriová, Frances McDormandová a Timothée Chalamet.
Lyna Khoudriová, Frances McDormandová a Timothée Chalamet. | Foto: Searchlight Pictures

Poté co nám Anderson představí ducha redakce, věnuje se článkům ze tří rubrik. Ty nás přivedou do vězení za nejnovějším objevem umělecké scény z žánru art brut, na barikády revoluce i lásky a do třetice ke gangu, který unese geniálního šéfkuchaře.

Na rozdíl od autorova předcházejícího animovaného Psího ostrova, jenž se podobně kochal japonskými reáliemi, nemá novinka jednoticí linku ani temnější tóny v podobě ekologických či politických souvislostí.

Andersonovy obrazy jsou nesmírně zábavné, pseudonostalgické. K dokonalosti tu dovádí svůj přístup známý třeba z Grandhotelu Budapešť. Dvaapadesátiletý Američan střídá studiové záběry s exteriéry a animacemi, černobílý obraz s barevným, mnohomluvnost s tichem.

Hercům dává prostor k výrazné stylizaci, strnulost kombinovaná s extravagantními účesy nebo zarputilými výrazy je součástí hry.

Novinku Wese Andersona nazvanou Francouzská depeše Liberty, Kansas Evening Sun uvedou česká kina 18. listopadu. | Video: Falcon

Anderson pro Andersona

Zároveň se při sledování vkrádá na mysl myšlenka, kam scénografická a inscenační hra s obrazem vede. Ano, můžeme říct, že jde o jemně ironickou poctu novinářskému řemeslu z dob nejen před internetem, ale také faxem, počítačem a dalšími vynálezy. Prostě z doby, kdy novinář musel za zprávami jezdit na kole. Na 107 minut je to ale trochu málo.

Přitom Wes Anderson dříve dokázal svou poetikou traktovat zásadní momenty dospívání nebo životních krizí tak, že to nebyla poetika sebestředná, vedoucí jen k sobě samotné.

Coby návrat do minulosti, která ve skutečnosti nikdy nebyla takhle krásná, a jako vyznání dnes už nemoderní modernitě je novinka oddechovou, vizuálně vytříbenou zábavou. Na plakát by mohl přijít každý druhý záběr, hvězdnou tvář a výtvarný potenciál na to má.

Kdyby si ale divák u Francouzské depeše Liberty Kansas, Evening Sun zdříml, o nic kromě několika gagů také nepřijde.

O rok odloženou premiéru v Cannes provázelo nadšené přijetí. Tvůrci věrně posečkali na další ročník nejslavnějšího festivalu a Anderson přivezl hvězdnou delegaci.

Je potřeba ale také vidět, že film se omezuje na spiklenecké potěšení ze hry s pitoreskními - byť často skutečně okouzlujícími - obrazy. Že ho netáhne silnější vnitřní pnutí ani příběh.

Wes Anderson si zkrátka vytvořil rozpoznatelný vizuální styl vlastního světa. A teď žije v jeho hranicích.

Autor je filmový kritik Radiožurnálu.

Film

Francouzská depeše Liberty Kansas, Evening Sun
Scénář a režie: Wes Anderson
Falcon, česká premiéra 18. listopadu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 29 minutami

V lavině ve Vysokých Tatrách na Slovensku zemřeli dva horolezci

Dva horolezci zemřeli v neděli v lavině ve Vysokých Tatrách na Slovensku.Informovala o tom v pondělí místní horská záchranná služba. Skupinu tří horolezců zasáhla sněhová masa v oblasti ledopádů.

Pád laviny ohlásil záchranářům polský horolezec, kterého lavina částečně zasypala a který neměl kontakt se svými dvěma kolegy. Místo prohledali horští záchranáři. Pomocí lavinového vyhledávače lokalizovali nezvěstné horolezce, z laviny je pak vyhrabali už bez známek života. Následně pomohli částečně zasypanému muži a doprovodili ho do údolí.

Ve slovenských horách přišlo za loňský rok o život 56 lidí, což je výrazně více než v předchozích letech.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vědci identifikovali vrak potopený u pobřeží Anglie, jde o válečnou loď ze 17. století

Vědcům se podařilo vyřešit záhadu obestírající původ lodi, která se v 17. století potopila u břehů Anglie s nákladem vybraného italského mramoru. Jak informoval zpravodajský server Daily Mail, vrak památkově chráněného plavidla u pobřeží Sussexu patří holandské válečné lodi Klein Hollandia.

Loď byla postavena v roce 1656 a vlastnila ji rotterdamská admiralita. Klein Hollandia se zapojila do všech velkých bitev druhé anglo-nizozemské války (1665-1667). V roce 1672 byla součástí loďstva admirála de Haese, které bylo posláno jako doprovod flotily ze Smyrny plující ze Středozemí přes Lamanšský průliv do Nizozemska.

U ostrova Wight lodě napadla anglická flotila pod velením admirála Holmese. Vypukla zuřivá bitva, při níž byla loď Klein Hollandia těžce poškozena a kapitán lodi Jan Van Nes byl zabit. Angličané loď dobyli, nalodili se na ni, ale krátce po té se Klein Hollandia potopila s anglickými i holandskými námořníky na palubě. Tato překvapivá akce, kterou provedla relativně malá anglická námořní jednotka, přispěla k začátku třetí anglo-nizozemské války.

Potopené plavidlo bylo objeveno v roce 2019. Ačkoli nebylo známo, o jakou loď se jedná, dostal vrak nejvyšší stupeň památkové ochrany. Výzkum prováděli během uplynulého roku odborníci z Británie i Nizozemska. Použili přitom důkazy, které z vraku vylovili profesionální i dobrovolní potápěči, stejně jako analýzu letokruhů z vzorků dřeva.

Zdroj: ČTK
Další zprávy