Sama Bacila pseudonym neskryl. Bojí se hněvu muslimů

Kultura Kultura
17. 9. 2012 18:35
Pravicoví radikálové chtějí Nevinnost muslimů promítat v kinech
Nakoula Basseley Nakoula jde k výslechu
Nakoula Basseley Nakoula jde k výslechu | Foto: Reuters

Los Angeles - Záhada kolem podivného filmového projektu jménem Innocence of Muslims, který svým hanlivým pohledem na Mohameda rozlítil řadu islámských vyznavačů, se pomalu rozplétá. Identita tajemného tvůrce s pseudonymem Sam Bacile padla, skutečně se jedná o Nakoula Basseley Nakoula. Podle všeho herci museli v postprodukci izolovaně říkat slova, mezi nimi i Mohamed. 

Pětapadesátiletý muž se v sobotu dostavil k výslechu u federální policie v Los Angeles. Z obav z pomsty islamistů se na cestu vybavil dlouhým kabátem, čepicí a přes obličej si převázal šálu, aby se jeho tvář nedostala do médií. Podle Steva Kleina už lidé spojení s filmem obdrželi výhružky smrtí. Na stanici strávil Nakoula devadesát minut, posléze ho policejní příslušníci odvezli na nespecifikované místo a propustili.  „Je pryč. Nevíme, kam šel," sdělil médiím mluvčí úřadu šerifa. „Domů se ale vracet nehodlá."

Režisér s minulostí v erotickém filmu

Nakoula Basseley Nakoula se zatím jeví jako hlavní iniciátor filmu a manipulátor. Nefiguroval však jako režisér. O tuto část produkce se podle dosavadních informací staral jiný muž. Má jím být Alan Roberts (či jinak Robert Brownell), režisér soft-porno filmů. To by vysvětlovalo otřesnou filmovou kvalitu scén, které se v ukázkách objevily na internetu a YouTube.

Foto: Aktuálně.cz

Herečka Lily Dionne popsala pro CNN více z procesu vzniku filmu. Reagovala na castingový inzerát na film popisovaný jako historické dobrodružství z arabské pouště.  Při natáčení se jim nedostávalo odpovědí na to, proč film zasazený v takové době a takových lokací zahrnuje postavy se západními jmény jako George. Když skončilo natáčení, dostali se herci do nahrávacích studií, kde měli své repliky nadabovat. „Vzali herce do postprodukce a nechali je říkat specifická slova. Jako ,Mohamed'. Izolovaně, mimo kontext. Věděl, co dělá. Hrál to na nás celou dobu."

Filmem způsobily nepokoje na Blízkém Východě a smrt několika lidí. Libyjské úřady však dělají vše proto, aby násilnosti vyšetřily. Překvapivě se však masovější demonstrace objevily i na jiných místech.  V sobotu se dav tří až čtyř set lidí vydal od městské radnice v Sydney v Austrálii k americkému konzulátu. Během této události byli zraněni dva policisté a dalších sedmnáct lidí. Šest lidí bylo obviněno. Nespokojení volali po „hlavě toho, kdo urazil islám."

Foto: Aktuálně.cz

Prosadí radikální skupina promítání v Německu?

Naopak někteří mají pocit, že si film zaslouží uvedení v kinech. Silně pravicové hnutí Proněmeckých občanů má v plánu prosadit veřejnou projekci snímku Innocence of Muslims v Berlíně. Zatím uveřejnili upoutávku na svém webu. Ministr vnitra Friedrich reagoval pro magazín Spiegel , že „takové skupiny a organizace jenom chtějí vyprovokovat německé muslimy. Nezodpovědně přilévají olej do ohně."

Film se dočkalo zastání od tzv. islámského veřejného nepřítele č. 1. Koptský kněží Zakaria Botros Henein se k němu vyjádřil prostřednictvím svého satelitního televizního pořadu na Alfady TV. Kontroverzní osoba svým učením ovlivnila podle Timesů autory snímků, s jeho vznikem však nemá nic společného. Ve vysílání využil jednotlivé očerňující scény a bránil jejich údajně pravdivé zobrazení Mohameda a muslimů. Násilná reakce vyznavačů islámu má jen posilnit záporný pohled světa na toto náboženství.

Další nechtěnou obětí kauzy se stal Salman Rushdie, který je kvůli knize Satanské verše v nemilosti islamistů a na jeho hlavu je kvůli tomu i vypsána odměna. V souvislosti s událostmi protiislámských projevů, jež měl svým dílem započít, se odměna za jeho zabití zvýšila.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Indonéská sopka Merapi obnovila aktivitu, chrlí lávu

Nejaktivnější indonéská sopka Merapi ve středu vybuchla a do délky 1500 metrů po jejím svahu vytekla láva. Jde o její nejprudší aktivitu od listopadu, kdy úřady zvýšily stupeň nebezpečí v blízkosti sopky. Při jejím výbuchu v roce 2010 zemřelo 347 lidí.

Merapi leží na hustě obydleném ostrově Jáva, poblíž historického města Yogyakarta. Je nejaktivnější z desítek sopek na indonéském území a v nedávné době vybuchla několikrát.

Nebezpečí je nyní na druhém nevyšším stupni a úřady zakázaly vstup do pětikilometrového okruhu kolem kráteru. Merapi se zvedá do výšky 2968 metrů a vulkanologové na její zvýšenou aktivitu upozorňují od loňského listopadu.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Basketbalista Wall v NBA zazářil proti bývalému týmu

První utkání proti bývalému týmu Washingtonu vyšlo v NBA rozehrávači Johnu Wallovi na výbornou. Jeho Houston přehrál Wizards jasně 107:88, přičemž třicetiletý basketbalista k vítězství pomohl 24 body a pěti asistencemi. Na druhé straně zápas nevyšel Russellu Westbrookovi, jenž sice nasbíral 19 bodů, 11 doskoků a sedm asistencí, ale prohrál v sezoně poosmé ze svých devíti vystoupení.

Výsledky NBA:

Atlanta - LA Clippers 108:99, Houston - Washington 107:88, Utah - New York 108:94.

Další zprávy