Sama Bacila pseudonym neskryl. Bojí se hněvu muslimů

Kultura Kultura
17. 9. 2012 18:35
Pravicoví radikálové chtějí Nevinnost muslimů promítat v kinech
Nakoula Basseley Nakoula jde k výslechu
Nakoula Basseley Nakoula jde k výslechu | Foto: Reuters

Los Angeles - Záhada kolem podivného filmového projektu jménem Innocence of Muslims, který svým hanlivým pohledem na Mohameda rozlítil řadu islámských vyznavačů, se pomalu rozplétá. Identita tajemného tvůrce s pseudonymem Sam Bacile padla, skutečně se jedná o Nakoula Basseley Nakoula. Podle všeho herci museli v postprodukci izolovaně říkat slova, mezi nimi i Mohamed. 

Pětapadesátiletý muž se v sobotu dostavil k výslechu u federální policie v Los Angeles. Z obav z pomsty islamistů se na cestu vybavil dlouhým kabátem, čepicí a přes obličej si převázal šálu, aby se jeho tvář nedostala do médií. Podle Steva Kleina už lidé spojení s filmem obdrželi výhružky smrtí. Na stanici strávil Nakoula devadesát minut, posléze ho policejní příslušníci odvezli na nespecifikované místo a propustili.  „Je pryč. Nevíme, kam šel," sdělil médiím mluvčí úřadu šerifa. „Domů se ale vracet nehodlá."

Režisér s minulostí v erotickém filmu

Nakoula Basseley Nakoula se zatím jeví jako hlavní iniciátor filmu a manipulátor. Nefiguroval však jako režisér. O tuto část produkce se podle dosavadních informací staral jiný muž. Má jím být Alan Roberts (či jinak Robert Brownell), režisér soft-porno filmů. To by vysvětlovalo otřesnou filmovou kvalitu scén, které se v ukázkách objevily na internetu a YouTube.

Foto: Aktuálně.cz

Herečka Lily Dionne popsala pro CNN více z procesu vzniku filmu. Reagovala na castingový inzerát na film popisovaný jako historické dobrodružství z arabské pouště.  Při natáčení se jim nedostávalo odpovědí na to, proč film zasazený v takové době a takových lokací zahrnuje postavy se západními jmény jako George. Když skončilo natáčení, dostali se herci do nahrávacích studií, kde měli své repliky nadabovat. „Vzali herce do postprodukce a nechali je říkat specifická slova. Jako ,Mohamed'. Izolovaně, mimo kontext. Věděl, co dělá. Hrál to na nás celou dobu."

Filmem způsobily nepokoje na Blízkém Východě a smrt několika lidí. Libyjské úřady však dělají vše proto, aby násilnosti vyšetřily. Překvapivě se však masovější demonstrace objevily i na jiných místech.  V sobotu se dav tří až čtyř set lidí vydal od městské radnice v Sydney v Austrálii k americkému konzulátu. Během této události byli zraněni dva policisté a dalších sedmnáct lidí. Šest lidí bylo obviněno. Nespokojení volali po „hlavě toho, kdo urazil islám."

Foto: Aktuálně.cz

Prosadí radikální skupina promítání v Německu?

Naopak někteří mají pocit, že si film zaslouží uvedení v kinech. Silně pravicové hnutí Proněmeckých občanů má v plánu prosadit veřejnou projekci snímku Innocence of Muslims v Berlíně. Zatím uveřejnili upoutávku na svém webu. Ministr vnitra Friedrich reagoval pro magazín Spiegel , že „takové skupiny a organizace jenom chtějí vyprovokovat německé muslimy. Nezodpovědně přilévají olej do ohně."

Film se dočkalo zastání od tzv. islámského veřejného nepřítele č. 1. Koptský kněží Zakaria Botros Henein se k němu vyjádřil prostřednictvím svého satelitního televizního pořadu na Alfady TV. Kontroverzní osoba svým učením ovlivnila podle Timesů autory snímků, s jeho vznikem však nemá nic společného. Ve vysílání využil jednotlivé očerňující scény a bránil jejich údajně pravdivé zobrazení Mohameda a muslimů. Násilná reakce vyznavačů islámu má jen posilnit záporný pohled světa na toto náboženství.

Další nechtěnou obětí kauzy se stal Salman Rushdie, který je kvůli knize Satanské verše v nemilosti islamistů a na jeho hlavu je kvůli tomu i vypsána odměna. V souvislosti s událostmi protiislámských projevů, jež měl svým dílem započít, se odměna za jeho zabití zvýšila.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Hospodářská komora: Povinný prodej českých potravin je protiprávní

Povinný podíl až 85 procent českých potravin v obchodech, navrhovaný některými poslanci, odporuje podle Hospodářské komory ČR evropskému právu. Proti návrhu se staví také Svaz obchodu a cestovního ruchu, podle kterého by to vedlo ke zdražování a snížení kvality zboží. Sněmovna se bude možná novelou zákona o potravinách zabývat v příštích dnech ve třetím čtení. Sněmovní zemědělský výbor ale již dříve doporučil vrátit návrh do debaty ve druhém čtení.

Pozměňovací návrh zavádějící do novely povinný podíl českých potravin v obchodech předložila skupina dvou desítek poslanců napříč politickým spektrem. Kdyby byl návrh schválen, na pultech by muselo být již od příštího roku nejméně 55 procent potravin z Česka. Následně by se měl tento podíl zvyšovat o pět procentních bodů každý rok až na 85 procent. Hospodářská komora to označila za nepřípustný zásah do podnikání.

"Smlouva o fungování Evropské unie v článku 34 jasně uvádí, že množstevní omezení dovozu, jakož i veškerá opatření s rovnocenným účinkem, jsou mezi členskými státy zakázána. Předložený návrh jasně porušuje pravidla jednotného trhu Evropské unie," sdělil prezident komory Vladimír Dlouhý.

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

Fotbalová Premier League se podle BBC znovu rozjede 17. června

Za tři týdny ve středu 17. června se znovu rozjede fotbalová Premier League, po bundeslize další z nejprestižnějších soutěží na světě. O termínu restartu sezony v Anglii po koronavirové pauze informovala BBC. Mluvčí soutěže to zatím nepotvrdil s tím, že jednání asociace FA se všemi dvaceti účastníky stále pokračuje. Hrát se bude stejně jako jinde v Evropě bez diváků a první den jsou na programu dvě dohrávky.

Bundesliga v Německu začala 16. května, o týden později se přidala první liga v Česku a po dnešku zná datum obnovení sezony i Premier League. Po dvou úvodních zápasech Manchester City - Arsenal a Aston Villa - Sheffield United se naplno rozjede o tři dny později během víkendu.

Anglická liga je kvůli pandemii nemoci covid-19 přerušená od 13. března. Předtím se stihlo odehrát neúplných 29 kol z 38. Tabulku před obhájcem titulu Manchesterem City vede s ohromným náskokem 25 bodů Liverpool a ve zbývajících devíti zápasech mu proto stačí dvakrát vyhrát, aby se po 30 letech stal mistrem.

Pokud se termín obnovení sezony potvrdí, pauza v Premier League bude tříměsíční. Ve středu si kluby odsouhlasily druhou fázi k návratu, na který čekají také Tomáš Souček s West Hamem a Matěj Vydra v Burnley. Týmy již mohou trénovat i kontaktně. V malých skupinkách se kluby připravují od minulého týdne.

V rámci rozsáhlého testování na koronavirus se objevilo během tří vln 12 pozitivních případů mezi hráči a členy realizačních týmů. Pro všechny nakažené automaticky platí týdenní karanténa.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Bezprizorní dětští uprchlíci v Řecku podle Hamáčka nejsou

V řeckých táborech podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) nejsou dětští uprchlíci, kteří by byli vhodní pro převoz do Česka. Přivézt do ČR sedmnáctileté Afghánce či Pákistánce by nemělo smysl, řekl ve čtvrtek ministr ve Sněmovně při interpelacích. Zopakoval, že ministerstvo vnitra pokládá celou záležitost za uzavřenou.

"Žádné děti, které by byly bezprizorní, opuštěné a vhodné k relokaci do České republiky, nejsou. Je tam celá řada sedmnáctiletých Afghánců a Pákistánců, kteří z mého pohledu nemají šanci na nějakou rozumnou resocializaci v ČR," uvedl ministr vnitra. Podle něj by tito mladíci pravděpodobně brzo odešli za svými příbuznými do Německa nebo Švédska. Česko bude podle Hamáčka nadále pomáhat řešit situaci v řeckých uprchlických táborech materiálně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy