S tiskovkami je konec, zařekl se po Cannes von Trier

Kultura ČTK Kultura, ČTK
11. 8. 2011 11:09
Řekl jsem idiotské věci, komentoval své výroky z Cannes
Lars von Trier
Lars von Trier | Foto: Reuters

Paříž - Po skandálu, který způsobil svými výroky na letošním filmovém festivalu v Cannes, si dánský režisér Lars von Trier napříště uložil mlčení. "Už nevystoupím na žádné tiskové konferenci. S tím je konec," zařekl se v interview zveřejněném ve středečním vydání francouzského listu Libération.

Kontroverzní filmař šokoval koncem května na tiskové konferenci v Cannes výroky jako "Jsem nacista", nebo "Chápu Hitlera. Myslím si samozřejmě, že napáchal špatné věci, ale dokážu si ho představit, jak sedí na konci v bunkru. Nemám nic proti Židům, tedy ne úplně, protože Izrael mě fakt už s...".

Kvůli tomuto Hitlera byl von Trier na festivalu prohlášen za nežádoucí osobu, jeho film Melancholia ale v soutěži o Zlatou palmu zůstal.

Čtěte také:
* Cannes vykázalo von Triera za vtipy, že chápe Hitlera
* Trier: Omlouvám se. Ovšem nežádoucí je krásný titul
* Skandalista Trier vyhrál v Cannes hereckou cenu útěchy

Nyní von Trier vysvětlil, že se nechal od ředitele festivalu Gillese Jacoba přemluvit a zcela nepřipravený předstoupil před 200 novinářů. "Řekl jsem idiotské věci a do dneška si nemůžu odpustit, že jsem tak zranil lidi," řekl režisér francouzskému listu.

Lars von Trier je znám jako provokatér. Je to prý jeho styl a zároveň i jeho problém, protože lidé věří tomu, co říká. "A když řeknu, že jsem nacista, šokuje mě, že mi to lidé uvěří," řekl dále pětapadesátiletý režisér.

V Cannes prý porušil tabu, což podle něj vysvětluje ohnivé reakce na jeho výroky i jeho "vyhození" z festivalu. Tyto sankce prý dobrovolně přijal a několikrát se omluvil. Za tím si stojí i dnes.

Co ho prý ale znepokojuje, je politická korektnost, která se podle něj podílí na zabíjení světa. "Jestliže spadneme do této pasti, bude naše uvažování okleštěné," soudí von Trier. Žádná zakázaná témata by podle něj neměla existovat.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 7 hodinami

Nehoda šesti aut zablokovala hlavní tah z Hradce Králové na Moravu, dva lidé utrpěli zranění

Srážka šesti aut u Ostřetína na Pardubicku zablokovala v pátek v podvečer v obou směrech hlavní tah I/35 z Hradce Králové směrem na Brno a Olomouc. Dva lidé byli při nehodě zraněni.

Informovala o tom mluvčí pardubické policie Eva Maturová. Policie dopravu z obou směrů odkláněla zhruba dvě hodiny na objízdné trasy, kolem 22:00 byla silnice opět průjezdná.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Při srážce vlaku s kamionem na nechráněném přejezdu na Nymbursku se zranily tři děti, jedno z nich těžce

Při páteční odpolední srážce osobního vlaku s kamionem na železničním přejezdu v Běrunicích na Nymbursku se zranily tři děti. Jedno z nich těžce, další středně těžce a jedno lehce.

Celkem záchranná služba ošetřila a odvezla do nemocnice pět lidí, všichni byli z vlaku, řekla mluvčí středočeských záchranářů Petra Effenbergerová. Škodu vyšetřovatelé vyčíslili na více než tři miliony korun.

Nehoda se stala na přejezdu, který není chráněn závorami, je vybaven výstražným křížem a značkou stop.

Další zprávy