S bandou gayů a bláznů měnil módu. Ewan McGregor odpozoroval i jeho plující chůzi

Tomáš Seidl Tomáš Seidl
2. 6. 2021 11:52
Sex, drogy a móda utvářely životní styl dnes již pozapomenutého, ve své době ale vlivného amerického návrháře, který tvořil pod mononymem Halston. Ve stejnojmenné pětidílné minisérii, jež nově rozšířila nabídku Netflixu, excentrickou módní ikonu hraje Ewan McGregor.

Životopisný seriál vytvořil americký dramatik Sharr White, jehož hry se úspěšně uvádějí na newyorské Broadwayi i mimo ni. Pod minisérií, která vznikla podle 30 let staré knihy Simply Halston od Stevena Gainese, se jako výkonný producent a spoluscenárista podepsal i jeden z nejplodnějších současných showrunnerů Ryan Murphy. A jeho charakteristický rukopis je znát.

Není to Murphyho první projekt odehrávající se v mondénním světě módy a zároveň v homosexuální komunitě. Produkčně i režisérsky se podílel také na antologii American Crime Story, jejíž druhá řada, uvedená v roce 2018, byla zaměřena na vraždu Gianniho Versaceho.

Autoři dramatu Halston se na čtyřhodinové ploše nepokouší pokrýt celý život protagonisty, který roku 1990 zemřel na rakovinu v důsledku nemoci AIDS. Pomineme-li několik krátkých retrospektiv z útlého dětství, sledují jej až od roku 1961. Tehdy se jako devětadvacetiletý návrhář klobouků prvně proslavil, když si Jacqueline Kennedyová na manželovu inauguraci vzala Halstonovu elegantní světle šedou toku.

Halston se poté obklopil "bandou gayů, bláznů a nevyzrálých holek", s nimiž - navzdory počátečním nezdarům i nedostatku financí - začal radikálně měnit americkou dámskou módu. V 70. letech se stal celebritou. Určoval styl doby, nejkřiklavěji zviditelněné hédonistickými večírky a dekadentními orgiemi v newyorském diskotékovém Studiu 54, jehož exkluzivní klientelu tvořili převážně umělci, modelky a další VIP.

Halstonova hvězda opakovaně stoupala a klesala především v důsledku nekontrolovatelného požívání kokainu i neustálého rozporu mezi jeho uměleckými a obchodními vizemi. Na jedné straně úzkostlivě přemýšlel, jak oblékat tisíce žen a neztratit prestiž, na straně druhé se dostával do konfliktů s obchodními partnery, kteří ho tlačili do lukrativních zakázek.

Halston s oblibou tvrdil, že inspiraci nesmí spoutávat rozpočet. Jelikož jeho tvorbu provázely astronomické výdaje, lehkomyslně prodával - často i zaprodával - své jméno i značku. Práva k užívání obojího na sklonku života vinou neuvážených rozhodnutí ztratil úplně.

Minisérie Halston je na Netflixu s českými titulky. | Video: Netflix

Paralelně s kariérou autoři sledují Halstonův podobně rozkolísaný milostný život v době, kdy homosexualita ještě byla nepřijatelným společenským stigmatem. Návrhářův dlouholetý americko-venezuelský milenec se pro něho posléze stal další zničující závislostí.

Minisérie o nekonvenční módní celebritě je natočena podle konvenční životopisné šablony o vzestupu a pádu výjimečného jedince. Příběh sice místy okázale překypuje sexem i drogami, filmaři se však vyhýbají explicitnějšímu zobrazení i provokativnějšímu vyznění.

Halstonův život se v prvních třech kapitolách odvíjí překotně, skoro rychloposuvem od jedné události ke druhé. Těch se však dotýká letmo. Vyprávění zpomaluje pouze ve zlomových momentech kariéry, jakými bylo Halstonovo zapojení do "módní bitvy" mezi americkými a francouzskými návrháři ve Versailles nebo takřka alchymistická příprava extravagantního parfému.

Komplikovanou osobnost však minisérie ke škodě věci začíná podrobněji prozkoumávat až v posledních dvou dílech. Je to přitom více zásluhou Ewana McGregora než scenáristů.

Padesátiletý skotský herec o Halstonovi předtím, než dostal nabídku na hlavní roli, údajně neslyšel. Výkon ale podává znamenitý. "Plující" chůzi i každé gesto, včetně stylizovaného držení dlouhé cigarety, precizně odpozoroval z archivních materiálů. Zdařile napodobuje také Halstonovu květnatou mluvu, specifickou dikci a přízvuk.

Ztělesňuje ho jako narcistního i afektovaného pozéra s nesnesitelně přebujelým egem, jenž zuřivě žárlí na kolegy a s nejbližšími spolupracovníky i milenci ve vypjatých chvílích jedná jako s kusem hadru. Zároveň ale projevuje vemlouvavě nonšalantní kouzlo, jiskřivý vtip, úzkostlivou nejistotu i zranitelnost.

V popředí je Ewan McGregor jako Halston.
V popředí je Ewan McGregor jako Halston. | Foto: Netflix

Herecké obsazení patří mezi největší přednosti novinky. Dokládají to především výkony francouzské modelky a herečky Rebeccy Dayanové v roli italské návrhářky šperků Elsy Perettiové nebo amerického herce Billa Pullmana, jenž ztělesnil byznysmena Davida J. Mahoneyho.

Za pozornost stojí taneční i pěvecký výkon broadwayské a televizní herečky Krysty Rodriguezové. Ta ztvárňuje Halstonovu múzu a zároveň blízkou přítelkyni Lizu Minnelliovou. Ačkoli slavné herečce a tanečnici, jež zazářila roku 1972 ve filmu Kabaret, není příliš podobná, v hudebních výstupech si suverénně osvojila její charakteristické pohyby i mimiku.

Minisérii - podobně jako jiné dobové seriály Hollywood nebo Ratchedová, jejichž tvůrcem je Ryan Murphy - doslova zdobí vytříbený retro design. Nezaměřuje se pouze na Halstonovy ikonické, rafinovaně minimalistické kostýmy z měkkých a pohodlných látek. Věrohodně zachycuje atmosféru módních salonů i butiků, modernistických apartmá, prosklených kanceláří či třpytivě mámivého tanečního parketu Studia 54.

Autentičnost umocňuje přesný výběr písní reprezentujících každou ze tří dekád, kdy se příběh odehrává. V seriálu, vyznačujícím se často reklamní vizuální estetikou, průběžně zaznívají magické rockové skladby Velvet Underground, diskotékové hity či snivý pop skotské skupiny Cocteau Twins.

Halstonova rodina se od minisérie distancovala kvůli mnoha údajným nepřesnostem. To však není hlavní problém. Ani honosně nablyštěná obrazová stránka nedokáže zakrýt, že tvůrci ne zcela vystihli protagonistovu výlučnost. Životopisné drama paradoxně srozumitelněji přibližuje okolnosti Halstonova sebedestruktivního pádu než jeho oslnivého vzestupu.

Halston

Tvůrce: Sharr White
Minisérie je k vidění na Netflixu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Fotbalistky do 19 let zakončily domácí ME bez gólu, podlehly i Itálii

České fotbalové reprezentantky do 19 let prohrály na domácím mistrovství Evropy i třetí duel. Svěřenkyně trenéra Jana Navrátila utrpěly ve Frýdku-Místku debakl 0:4 s Italkami.

Češky zakončily skupinu A s celkovým skóre 0:12. V úvodním utkáním na turnaji mladé reprezentantky podlehly obhájkyním titulu Francouzkám 0:3 a následně 0:5 Španělkám.

Italky poslala ve Frýdku-Místku do vedení už ve třetí minutě Arcangeliová, ve 20. minutě na ni navázala Beccariová. Také po změně stran přidaly hostující hráčky dvě branky. Po necelé hodině hry se znovu prosadila Arcangeliová a v nastavení stanovila konečný výsledek střídající Della Perutaová.

"Utkání hodnotím velmi pozitivně, i když jsme prohráli 0:4 a vypadá to, že jsme znovu podlehli jednoznačně. Ale nebojím se říct, že to byl nejspíš náš nejlepší zápas, hlavně směrem do útočné fáze. Musím všem holkám moc poděkovat, protože nechaly na hřišti všechno," citoval Navrátila web FAČR.

Italkám však ani vysoká výhra k postupu do semifinále nestačila, na jejich úkor šly dál Španělky a Francouzky. Šampionát devatenáctek hostí Moravskoslezský kraj. Druhou skupinu tvoří Anglie, Německo, Norsko a Švédsko. Finále se odehraje 9. července.

Mistrovství Evropy fotbalistek do 19 let v Česku:

Skupina A:

Česko - Itálie 0:4 (0:2)

Branky: 3. a 59. Arcangeliová, 20. Beccariová, 90.+4 Della Perutaová.

Sestava Česka: Beránková - Huvarová, Ohlídalová (62. Trčková), Jelínková, Pavlíčková - Pouvová (52. Tenkrátová), Jonášová (81. Kochanová) - Ducháčková, Černá, Hlouchová (46. Bendová) - Švíbková (46. Střížová). Trenér: Navrátil.

Španělsko - Francie 1:1 (1:1).

Konečná tabulka:

1. Španělsko 3 2 1 0 9:2 7
2. Francie 3 1 2 0 6:3 5
3. Itálie 3 1 1 1 7:5 4
4. Česko 3 0 0 3 0:12 0

Skupina B:

Německo - Anglie 3:0 (1:0), Norsko - Švédsko 1:0 (0:0).

Konečná tabulka:

1. Norsko 3 2 0 1 4:5 6
2. Švédsko 3 2 0 1 3:1 6
3. Německo 3 1 0 2 4:4 3
4. Anglie 3 1 0 2 4:5 3

Semifinálové dvojice (středa 6. července):

Španělsko - Švédsko, Norsko - Francie.

před 6 hodinami

Účty britské armády na sítích Twitter a YouTube napadli hackeři, objevila se tam propagace kryptoměn

"Jsme si vědomi narušení armádních účtů na sítích Twitter a YouTube, vyšetřujeme to," uvedl mluvčí armády. "Bezpečnost informací bereme velmi vážně a problém řešíme. Dokud nebude vyšetřování ukončeno, nebylo by vhodné se k tomu dál vyjadřovat," dodal.

Armádní účet na serveru YouTube hackeři přejmenovali na Ark Invest, což je americká investiční společnost. Místo obvyklého obsahu se tam objevila videa souvisejících s kryptoměnami. Twitterový účet armády pak retweetoval řadu příspěvků propagujících nezaměnitelné tokeny (NFT)

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Zemřel ruský vědec Dmitrij Kolker, kterého na Sibiři zadržela tajná služba

Zemřel ruský vědec Dmitrij Kolker, kterého tento týden na Sibiři zadržela ruská tajná služba FSB a odvezla do Moskvy, přestože byl v posledním stadiu rakoviny. Kolkerův právní zástupce to dnes řekl agentuře Reuters. Vědce FSB podezírala z vlastizrady.

"Zemřel  v sobotu. Zítra kvůli jeho zadržení podáme stížnost," řekl právní zástupce čtyřiapadesátiletého vědce Alexander Fedurov.

Kolkerova rodina ruskému serveru Tajga.info už dříve sdělila, že vědec trpí rakovinou slinivky břišní. FSB jej podle nich odvezla do moskevské vazební věznice Lefortovo ze soukromé kliniky, ačkoliv byl na infúzi. Tajná služba ho podezírala, že spolupracoval s bezpečnostními službami v Číně, uvedla rodina. Podle ní byl Kolker nevinný.

Fyzik a matematik Kolker byl vedoucím Laboratoře kvantových optických technologií na Novosibirské státní univerzitě.

Agentura TASS v sobotu informovala, že FSB na Sibiři zadržela Anatolije Maslova, což je další vědec, kterého rovněž podezírá z vlastizrady. I on byl převezen do Moskvy, podezřelý je podle zdroje blízkého vyšetřování z poskytování dat, která jsou státním tajemstvím.

Zdroj: ČTK
Další zprávy